Nocne luki na indeksach, część 5

Wyniki testu, który zaprezentuję poniżej w kontynuacji tytułowego cyklu, zdumiały mnie jakiś czas temu i zdumiewają mnie nadal trwałością znalezionego wzorca.

Na warsztat wziąłem dane dzienne indeksu RUSSELL 2000, na którego kontrakty CFD są łatwo dostępne. Trzeba jednak pamiętać, że o ile kontrakty są notowana niemal całą dobę, to sam indeks podczas regularnej sesji tylko w godzinach 15:30-22:00 naszego czasu.

Test na danych historycznych miał znaleźć odpowiedź na pytanie:

Czy jest różnica w przebiegu sesji zależnie od tego, czy jej otwarcie wypadło niżej lub wyżej w porównaniu do zamknięcia na poprzedniej sesji?

Odpowiedź może bowiem w jakimś stopniu decydować o tym, jak planować swój trading danego dnia albo wręcz całą strategię.

     Warunki tego testu były więc następujące:

1. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu sesji na indeksie RUSSELL 2000 tylko wtedy, gdy jej otwarcie wypadło POWYŻEJ zamknięcia z poprzedniej sesji i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

2. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu sesji na indeksie RUSSELL 2000  tylko wtedy, gdy jej otwarcie wypadło PONIŻEJ zamknięcia z poprzedniej sesji i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

3. Zamykamy pozycję na zamknięcie tej samej sesji.

4. Nie uwzględniamy kosztów prowizji, spreadów i poślizgów

Łączne zmiany punktowe obu wariantów podsumowuje poniższy wykres:

  Źródło danych: yahoo.finance.com

RUSSELL 2000, czyli zielona krzywa na powyższym wykresie, to zmiana ceny samego indeksu od 2007 roku. Dane wcześniejsze były bezużyteczne w tym teście, ponieważ nie występowały w nich luki (cena otwarcia sesji była równa cenie zamknięcia sesji poprzedzającej).

Kup OPEN po wzroście w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarcie wszystkich sesji, które spełniały warunek nr 1 powyżej, i zamykając pozycję na zamknięcie tej sesji.

Kup OPEN po spadku w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarcie wszystkich sesji, które spełniały warunek 2 powyżej, i zamykając pozycję na zamknięcie tej sesji.

Jak widać rozjazd między krzywą czerwoną i niebieską jest miażdżący. Co to oznacza?

Otóż zmiany podczas regularnych sesji były łącznie mocno zyskowne gdyby zajmować długą pozycję TYLKO PO WZROŚCIE kursu otwarcia wobec kursu zamknięcia z poprzedniej sesji.

Te pozytywne zmiany były tak silne, że praktycznie można było nie zauważyć kilkudziesięcioprocentowego spadku indeksu podczas wybuchu pandemii na początku zeszłego roku! To nie oznacza jednak, że zyski pojawiały się na każdej sesji, lecz że łączna suma zysków i strat tak właśnie wygląda (pozytywna wartość oczekiwana).

I zupełnie odwrotnie wyglądało to w drugim wariancie – po spadku kursu przez noc kupowanie kończyło się łącznie mocnymi spadkami wartości portfela!

Na dobrą sprawę to mocne ostrzeżenie dla wszystkich day-traderów: jeśli widzisz, że otwarcie dziś indeksu RUSSELL 200 wypadło poniżej poprzedniego zamknięcia, gra na długich pozycjach może zakończyć się poważnymi stratami, gdyż zamknięcie tego dnia z dużym prawdopodobieństwem wypadnie niżej, albo łączny zysk do końca dnia będzie mizerny.

Kiedy ok. 2 lata temu odkryłem tę nieefektywność, wydała mi się wręcz kuriozalnie niemożliwa w dobie algorytmów, które potrafią zrobić tak prosty arbitraż na pniu. Ale to, jak ta strategia przeszła bessę pandemiczną, powaliło mnie na kolana.

Dodam koniecznie więc zastrzeżenie na koniec jak zwykle:

Jeśli chcemy wykorzystać powyższe anomalie do celów tradingowych za pomocą kontraktów CFD, lub innych derywatów, musimy mieć świadomość, że nie są dokładnym odzwierciedleniem indeksu, więc oczywiście pojawią się różnice w zmianach wobec indeksu. Poza tym nigdy nie uda się złapać idealnie otwarcia i zamknięcia co do sekundy, tutaj również zaistnieje poślizg w cenie. Szczególnie otwarcie bywa gwałtowne.

I koniecznie trzeba pamiętać, że ta i inne tego rodzaju anomalnie mogą zniknąć w przyszłości!

CDN

—kat—

2 Komentarzy

 1. Maciej

  Cytat 1, z podkreśleniem "Otóż zmiany podczas regularnych sesji były łącznie mocno zyskowne gdyby zajmować długą pozycję TYLKO PO SPADKU kursu otwarcia wobec kursu zamknięcia z poprzedniej sesji."

  Cytat 2 "I zupełnie odwrotnie wyglądało to w drugim wariancie – po spadku kursu przez noc kupowanie kończyło się łącznie mocnymi spadkami wartości portfela!" – nieprawdziwy?

  Czy "spadek kursu przez noc" to nie jest to samo co "spadek kursu otwarcia wobec kursu zamknięcia poprzedniej sesji"? – prawdziwy?

  Wykres "kup OPEN po wzroście w nocy" wydaje się lepszy niż "kup OPEN po spadku w nocy w nocy", więc pierwszy cytat mi nie pasuje,
  i wykres mi nie pasuje do zdziwienia że jak w nocy spada to w dzień rośnie, wykres pokazuje (?) że jak w nocy rośnie to w dzień też? I intuicyjnie nic dziwnego w tym nie widzę, więc nie pasuje mi opisanie tego jako nieefektywności.

  W sumie pogubiłem się w całym artykule…. nie wiem czy opis jest mylący (zamiana punktów) czy wykres, a może opis jest źle bo nie obejmuje obu wariantów, miesza mi to w głowie.

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Rzeczywiście, w jednym miejscu było odwrócone słowo. Moja wina, już poprawiam.

   Powinno być:
   "Otóż zmiany podczas regularnych sesji były łącznie mocno zyskowne gdyby zajmować długą pozycję TYLKO PO WZROŚCIE kursu otwarcia wobec kursu zamknięcia z poprzedniej sesji."

   Noc rzeczywiście oznacza różnicę między kursem otwarcia dziś a zamknięciem sesji poprzedniej. To tylko krótsze określenie tych różnić między otwarciem i zamknięciem.

   Na powyższym indeksie zyski pojawiły się tylko po wejściu na otwarcia sesji (do ich końca) gdy były one wyższe niż zamknięcie dzień wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *