W 2021 roku Pfizer planuje wyprodukować 1,3 mld dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Nie jest to produkt wymagający marketingu, choć oczywiście konkurencja ma podobne i często mniej wymagające w przechowywaniu produkty. Według doniesień cena szczepionki to 12 euro, mamy więc przychód w wysokości ponad 15 miliardów euro. Patrząc na dotychczasowe roczne przychody spółki w ostatnich latach, na poziomie ok. 50 miliardów dolarów, wydaje się robić wrażenie.

Intuicja zdaje się podpowiadać, że akcje Pfizera mogłyby być atrakcyjną inwestycją. Oczywiście lepiej było się nimi interesować przed ogłoszeniem, że szczepionka jest gotowa, niemniej z ciekawości zerknąłem na wykres.

I oto zaskoczenie. Cena akcji jest dziś na poziomie na jakim była w 2000 roku, czyli dwadzieścia lat temu, później nastąpiło załamanie trwające do 2009 (spadek ok. 50 proc) i znów wzrost trwający do 2018 roku, gdy cena wróciła do poziomów z 2000 roku, czyli 35-40 dolarów. Dziś kurs akcji jest nieco niżej niż na początku pandemii w ubiegłym roku, choć od marca widzieliśmy „szarpany” wzrost z ok. 30 do 35-40 dolarów.

Jako inwestycja bezpośrednio w akcje, nie wygląda to zbyt atrakcyjnie, choć obraz nie jest pełny. Pfizer regularnie wypłaca dywidendę i dziś jej poziom to 4,14%, co przy obecnych poziomach stóp procentowych wydaje się kosmosem.

Gdyby ktoś kupił akcje spółki w 2000 roku zapłaciłby 35 dolarów, dziś po podobnej cenie mógłby sprzedać. Zysk niemal zerowy, ale z tytułu dywidend zyskałby 20,27 dolarów (bez podatku), co oznacza zarobek blisko 60 procent. Może niezbyt atrakcyjnie w skali dwudziestu lat, jednak wygląda na to, że akcje Pfizera można traktować raczej jako instrument o stałym dochodzie, niż liczyć na znaczące wzrosty kursu. Wyjątkowym szczęściarzem byłby taki inwestor, który kupił akcje w 2010 roku, w okolicach dna, czyli po ok. 15 dolarów. Na cenie akcji zyskałby ponad 100 procent plus dodatkowe 12,7 dolarów z dywidend.

Oto prawdziwa spółka dywidendowa!

Wciąż jednak mnie, jako nie-fundamentalistę zaskakuje to,  że w zasadzie informacja o szczepionce nie wiele zmieniła w postrzeganiu akcji tej spółki, choć jak wiemy wiele „covidowych” biznesów, zarówno realnych, jak i nierealnych potrafiło z dnia na dzień eksplodować po kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.

źródło wykresu

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.