Ponownie postanowiłem wziąć na warsztat dane dzienne indeksu DAX, a to dlatego, by znaleźć odpowiedź na pytanie, które zrodziło się po poprzednim teście:
Czy jest różnica w przebiegu sesji zależnie od tego, czy jej otwarcie wypadło niżej lub wyżej w porównaniu do zamknięcia na poprzedniej sesji?
Odpowiedź może bowiem w jakimś stopniu decydować o tym, jak planować swój trading danego dnia.
Warunki tego testu były więc następujące:
1. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu sesji na indeksie DAX tylko wtedy, gdy jej otwarcie wypadło POWYŻEJ zamknięcia z poprzedniej sesji i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.
2. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu sesji na indeksie DAX tylko wtedy, gdy jej otwarcie wypadło PONIŻEJ zamknięcia z poprzedniej sesji i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.
3. Zamykamy pozycję na zamknięcie tej samej sesji.
4. Nie uwzględniamy kosztów prowizji, spreadów i poślizgów
Owe zmiany podsumowuje poniższy wykres:
Źródło danych: yahoo.finance.com
DAX, czyli zielona krzywa na powyższym wykresie, to zmiana ceny samego indeksu DAX od 1994
Kup OPEN po wzroście w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarcie wszystkich sesji, które spełniały warunek nr 1 powyżej, i zamykając pozycję na zamknięcie tej sesji.
Kup OPEN po spadku w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarcie wszystkich sesji, które spełniały warunek 2 powyżej, i zamykając pozycję na zamknięcie tej sesji.
Jak widać rozjazd między krzywą czerwoną i niebieską jest drastyczny. Co to oznacza?
Otóż przede wszystkim to, że zmiany podczas regularnych sesji, a więc obecnie od godziny 9:00 do 17:30, były łącznie mocno ujemne gdyby zajmować długą pozycję PO SPADKU kursu w nocy, czyli w przerwie między sesjami!
Na dobrą sprawę to mocne ostrzeżenie dla wszystkich day-traderów: jeśli widzisz, że otwarcie dziś indeksu DAX wypadło poniżej poprzedniego zamknięcia, gra na długich pozycjach może zakończyć się poważnymi stratami, gdyż zamknięcie tego dnia z dużym prawdopodobieństwem wypadnie niżej, albo łączny zysk do końca dnia będzie mizerny.
Zupełnie inaczej wygląda to wówczas, gdy na rynek wchodzimy pozycją długą po wzroście kursu w nocy! Tu szansa na zyski jest znacząco wyższa do końca sesji. Ale uwaga: przebieg krzywej niebieskiej od ok. 3 lat ma jak widać spadkowy charakter. To oznacza, że owa anomalia się być może wypaliła. Potrzeba więc poszukania dodatkowych filtrów.
Krzywa czerwona zaliczyła niedawno swój dołek, co może potwierdzać istnienie tej nieefektywności, więc przynajmniej wiemy, na których sesjach powstrzymywać się przed grą na wzrosty. Za to możemy pokusić się o grę na krótkich pozycjach.
I zastrzeżenie na koniec jak zwykle:
Jeśli chcemy wykorzystać powyższe anomalie co celów tradingowych za pomocą kontraktów CFD, lub innych derywatów, musimy mieć świadomość, że nie są dokładnym odzwierciedleniem indeksu, więc oczywiście pojawią się różnice w zmianach wobec indeksu. Poza tym nigdy nie uda się złapać idealnie otwarcia i zamknięcia co do sekundy, tutaj również zaistnieje poślizg w cenie. Szczególnie otwarcie bywa gwałtowne.
I koniecznie trzeba pamiętać, że ta i inne tego rodzaju anomalnie mogą zniknąć w przyszłości!
CDN
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.