Nocne luki na indeksach, część 3

Ponownie postanowiłem wziąć na warsztat dane dzienne indeksu DAX, a to dlatego, by znaleźć odpowiedź na pytanie, które zrodziło się po poprzednim teście:

Czy jest różnica w przebiegu sesji zależnie od tego, czy jej otwarcie wypadło niżej lub wyżej w porównaniu do zamknięcia na poprzedniej sesji?

Odpowiedź może bowiem w jakimś stopniu decydować o tym, jak planować swój trading danego dnia.

     Warunki tego testu były więc następujące:

1. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu sesji na indeksie DAX  tylko wtedy, gdy jej otwarcie wypadło POWYŻEJ zamknięcia z poprzedniej sesji i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

2. Zajmujemy pozycję długą na otwarciu sesji na indeksie DAX  tylko wtedy, gdy jej otwarcie wypadło PONIŻEJ zamknięcia z poprzedniej sesji i liczymy narastająco o ile punktów zmienił się indeks do zamknięcia tej sesji.

3. Zamykamy pozycję na zamknięcie tej samej sesji.

4. Nie uwzględniamy kosztów prowizji, spreadów i poślizgów

Owe zmiany podsumowuje poniższy wykres:

  Źródło danych: yahoo.finance.com

DAX, czyli zielona krzywa na powyższym wykresie, to zmiana ceny samego indeksu DAX od 1994

Kup OPEN po wzroście w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarcie wszystkich sesji, które spełniały warunek nr 1 powyżej, i zamykając pozycję na zamknięcie tej sesji.

Kup OPEN po spadku w nocy– to łączna wartość punktów, które można było uzyskać kupując umownie indeks na otwarcie wszystkich sesji, które spełniały warunek 2 powyżej, i zamykając pozycję na zamknięcie tej sesji.

Jak widać rozjazd między krzywą czerwoną i niebieską jest drastyczny. Co to oznacza?

Otóż przede wszystkim to, że zmiany podczas regularnych sesji, a więc obecnie od godziny 9:00 do 17:30, były łącznie mocno ujemne gdyby zajmować długą pozycję PO SPADKU kursu w nocy, czyli w przerwie między sesjami!

Na dobrą sprawę to mocne ostrzeżenie dla wszystkich day-traderów: jeśli widzisz, że otwarcie dziś indeksu DAX wypadło poniżej poprzedniego zamknięcia, gra na długich pozycjach może zakończyć się poważnymi stratami, gdyż zamknięcie tego dnia z dużym prawdopodobieństwem wypadnie niżej, albo łączny zysk do końca dnia będzie mizerny.

Zupełnie inaczej wygląda to wówczas, gdy na rynek wchodzimy pozycją długą po wzroście kursu w nocy! Tu szansa na zyski jest znacząco wyższa do końca sesji. Ale uwaga: przebieg krzywej niebieskiej od ok. 3 lat ma jak widać spadkowy charakter. To oznacza, że owa anomalia się być może wypaliła. Potrzeba więc poszukania dodatkowych filtrów.

Krzywa czerwona zaliczyła niedawno swój dołek, co może potwierdzać istnienie tej nieefektywności, więc przynajmniej wiemy, na których sesjach powstrzymywać się przed grą na wzrosty. Za to możemy pokusić się o grę na krótkich pozycjach.

I zastrzeżenie na koniec jak zwykle:

Jeśli chcemy wykorzystać powyższe anomalie co celów tradingowych za pomocą kontraktów CFD, lub innych derywatów, musimy mieć świadomość, że nie są dokładnym odzwierciedleniem indeksu, więc oczywiście pojawią się różnice w zmianach wobec indeksu. Poza tym nigdy nie uda się złapać idealnie otwarcia i zamknięcia co do sekundy, tutaj również zaistnieje poślizg w cenie. Szczególnie otwarcie bywa gwałtowne.

I koniecznie trzeba pamiętać, że ta i inne tego rodzaju anomalnie mogą zniknąć w przyszłości!

CDN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.