Wykres dnia: Cena dwóch wojen

Pamiętacie może Państwo prognozy rynkowe snute przez analogię do okresu międzywojennego? W skrócie rzecz ujmując kryzys 2008 roku miał być kryzysem lat 30 z XX wieku, po którym miał przyjść kolejny, w postaci wojny światowej. No cóż, wygląda na to, że rok 2020 w istocie przyniósł światowy kryzys, choć może nie do końca wojnę.

Ciekawostką jest, iż analogie wojenne sięgają dalej. Na stronie serwisu Marketwatch pojawił się ciekawy wykres – przypisany GS i MFW – który pokazuje, iż w roku 2020 poziom długu w gospodarkach rozwiniętych – liczony jako procent PKB – osiągnął poziomy widziane w okresie IIWŚ. Komentatorzy sugerują, iż rozwiązaniem tego problemu będą wielkie programy modernizacyjne. Nas jednak interesuje coś innego. Okazało się, iż kryzys finansowy sprzed dekady wcale nie był tak wielki, jak chcieliśmy go widzieć w rzeczywistości. Pandemia przyniosła zamieszanie o znacznie większej skali, której efekty będziemy zapewne widzieli jeszcze przez kilka kwartałów, a część gospodarki zwyczajnie nie wróci już do stanu sprzed kryzysu. Nie wiem, jak poradzą sobie w tej rzeczywistości osoby, które w zalewie długu po 2008 roku widzieli koniec świata i konieczność wielkiej wojny. Z punktu widzenia zadłużenia jesteśmy wszak na kolejnej półce. Co zatem? III Wojna Światowa? A może 25 lat dynamicznego ożywienie zakończonego lądowaniem na Marsie?

 

(źródło: Marketwatch)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.