Wykres dnia: Cena dwóch wojen

Pamiętacie może Państwo prognozy rynkowe snute przez analogię do okresu międzywojennego? W skrócie rzecz ujmując kryzys 2008 roku miał być kryzysem lat 30 z XX wieku, po którym miał przyjść kolejny, w postaci wojny światowej. No cóż, wygląda na to, że rok 2020 w istocie przyniósł światowy kryzys, choć może nie do końca wojnę.

Ciekawostką jest, iż analogie wojenne sięgają dalej. Na stronie serwisu Marketwatch pojawił się ciekawy wykres – przypisany GS i MFW – który pokazuje, iż w roku 2020 poziom długu w gospodarkach rozwiniętych – liczony jako procent PKB – osiągnął poziomy widziane w okresie IIWŚ. Komentatorzy sugerują, iż rozwiązaniem tego problemu będą wielkie programy modernizacyjne. Nas jednak interesuje coś innego. Okazało się, iż kryzys finansowy sprzed dekady wcale nie był tak wielki, jak chcieliśmy go widzieć w rzeczywistości. Pandemia przyniosła zamieszanie o znacznie większej skali, której efekty będziemy zapewne widzieli jeszcze przez kilka kwartałów, a część gospodarki zwyczajnie nie wróci już do stanu sprzed kryzysu. Nie wiem, jak poradzą sobie w tej rzeczywistości osoby, które w zalewie długu po 2008 roku widzieli koniec świata i konieczność wielkiej wojny. Z punktu widzenia zadłużenia jesteśmy wszak na kolejnej półce. Co zatem? III Wojna Światowa? A może 25 lat dynamicznego ożywienie zakończonego lądowaniem na Marsie?

 

(źródło: Marketwatch)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *