Wykres dnia: Inwestowanie z wiatrem lub pod wiatr

Koniec roku to pracowity okres dla analityków rynkowych: przygotowują zarówno zestawienia najważniejszych wydarzeń i trendów z kończącego się roku jak i całościowe prognozy na rok następny. W czasie lektury jednego z takich zestawień znalazłem wykres pokazujący, że w 2020 „rozjechały się” indeksy spółek z sektora energii i spółek z sektora zielonej energii.

Wykres pochodzi z raportu The 10 Important Changes Of The Past Year z firmy Gavekal Research znanej z kontrariańskich analiz:

Za Gavekal Research

W mijającym tygodniu ukazała się informacja dobrze wpisująca się w zasygnalizowany na powyższym wykresie sentyment: VanEck zdecydował o likwidacji jedynego dostępnego na rynku węglowego ETF-a. The VanEck Vectors Coal ETF powstał w styczniu 2008 i w szczycie swojej popularności w 2011 roku miał ponad 900 mln USD aktywów. Obecnie aktywa nie przekraczają 35 mln USD. Do końca grudnia fundusz przestanie istnieć a pieniądze wrócą do inwestorów.

Zrobiłem zestawienie zachowania w 2020 roku trzech ETF-ów z sektora energii: czystej energii (3 mld USD aktywów), węglowego (35 mln USD)  i energii (1 mld USD aktywów). Wyraźnie widać do, którego segmentu należał kończący się rok:

Za Yahoo Finance

Moim zdaniem pokazane wyżej tendencje to dobry powód by przypomnieć o tym, że pod względem fundamentalnym można inwestować z wiatrem lub pod wiatr. Inwestowanie z wiatrem to sytuacja, w której średnioterminowe i długoterminowe trendy technologiczne, gospodarcze, polityczne lub społeczne sprzyjają danej branży i działającym w niej spółkom. Pod koniec 2020 roku nie ma wątpliwości, że szeroko rozumiany segment zielonej energii jest taką branżą. Sprzyja mu rozwój technologiczny obniżający ceny zielonej energii i zwiększający jej ekonomiczną konkurencyjność. Sprzyjają mu także tendencje polityczne czyli polityczny konsensus na Zachodzie co do konieczności intensywnej dekarbonizacji gospodarek. Po stronie tej branży są także czynniki społeczne, w tym wzrost popularności zaangażowanego etycznie inwestowania.

W odmiennej sytuacji jest segment konwencjonalnej energii, opartej na węglu i węglowodorach. W tym przypadku można już mówić o branżach schyłkowych choć należy pamiętać, że transformacje energetyczne trwają relatywnie długo (a przynajmniej było tak do tej pory). Oczywiście w niektórych regionach wspomniana transformacja energetyczna i dekarbonizacja przebiega dużo szybciej niż w innych regionach.

Dla inwestorów z długim horyzontem czasowym inwestowanie w wschodzących branżach diametralnie różni się od inwestowania w schyłkowych branżach – w tej pierwszej sytuacji czas jest po ich stronie. Można zaryzykować stwierdzenie, że wschodzące branże dają inwestorowi większy margines błędu.

Należy jednak pamiętać, że zarysowany wyżej podział na wschodzące i schyłkowe branże nie jest tym samym co ich aktualna atrakcyjność inwestycyjna. Możemy się tu posłużyć buffettowskim modelem niezrównoważonego emocjonalnie rynku: inwestorzy mają tendencję by przesadzać w „miłości do wschodzących branż” i „nienawiści do schyłkowych branż”. Moim zdaniem wzrost popularności odpowiedzialnego inwestowania (ESG) może pogłębić te tendencję bo zwiększa liczbę decyzji inwestycyjnych na rynku, których fundamenty nie są rynkowe (lecz etyczno-społeczne).

Polscy inwestorzy są w interesującej sytuacji bo lokalny rynek akcyjny daje im możliwość ekspozycji zarówno dla spółki z sektora węglowej i węglowodorowej energii jak i na spółki z sektora zielonej energii. Ostatnie lata na GPW bez dwóch zdań należały do tej drugiej grupy spółek, a fotowoltaika obok gamingu i „segmentu covidowego” była kołem zamachowym hossy na małych spółkach i odrodzenia rynku NewConnect.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.