Wykres dnia: powtórka z 2008

Jeśli część czytelników ma wrażenie, że skala emocji, rozgardiaszu na rynku akcyjnym przypomina tę z globalnego kryzysu finansowego (2007-2009) to intuicja ich nie zawodzi.

Ben Carlson zwrócił uwagę, że 2020 rok na amerykańskim rynku akcyjnym jest jednym z najbardziej zmiennych okresów w historii. Pretekstem do tej analizy było gwałtowne tąpnięcie o 6% z poziomów niemalże historycznych szczytów, które w wielu inwestorach wzbudziło myśl, że burza na rynku akcyjnym jeszcze się nie skończyła. Powrót wielu indeksów do poziomów sprzed pandemii, i poprawienie historycznych szczytów przez niektóre segmenty rynku (np. NASDAQ) sprzyjało przekonaniu, że zamieszanie związane z pandemią jest już za nami. Bolesne tąpnięcie przypomniało inwestorom, że zarówno pod względem epidemiologicznym jak i pod względem gospodarczym sytuacja daleka jest od stabilizacji.

Carlson zauważył, że w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku zanotowano już 3 z najgorszych 25 sesji w historii S&P 500 i 2 z 25 najlepszych sesji w historii S&P 500 (od 1928 roku). Tak więc 2020 rok na amerykańskim rynku akcyjnym ma już 10% wszystkich ekstremalnych sesji z ostatnich 90 lat.

Pod względem gwałtownych dziennych zmian w górę i w dół (o 2%, 3%, 4%, 5% i 6% i więcej) rok 2020 na amerykańskim rynku akcyjnym wyprzedza najbardziej dramatyczny okres z globalnego kryzysu finansowego: rok 2008. Pokazuje to poniższe zestawienie:

Za Ben Carlson

By znaleźć większą zmienność na amerykańskim rynku akcyjnym trzeba się cofnąć aż do czasu wielkiego kryzysu. Z przygotowanego przez Carlsona zestawienia wrażenie robi rok 1932: niemal co czwarta sesja w tym roku kończyła się dzienną zmianę indeksu o 4% (w górę lub dół).

Postanowiłem sprawdzić jak wygląda sytuacja z WIG20. Nie znamy notowań polskiego rynku akcyjnego z okresu wielkiego kryzysu a „zwariowane lata dziewięćdziesiąte” na polskim rynku akcyjnym niewiele znaczą dla obecnych inwestorów więc skupiłem się okresie ostatniej wielkiej bessy. Wykres dnia przedstawia porównanie odsetku sesji o dużej zmienności na WIG20 w 2020 i 2008 roku:

Jak widać pod względem tak mierzonej zmienności na WIG20 obecny rok i środek ostatniego kryzysu finansowego są do siebie bardzo podobne. Poniższe tabele rozszerzają obraz o silnie spadkowe i silnie wzrostowe sesje:

Moim zdaniem zmienność na rynku akcyjnym w 2020 roku nie powinna być zaskoczeniem. Analitycy mówią o największych od II wojny światowej zakłóceniach w globalnej gospodarce, pod niektórymi względami przekraczającymi te z okresu wielkiego kryzysu. Tak więc rok 2020 ma jedne z najbardziej zmiennych „fundamentów” w historii. Na epidemiologiczne zakłócenia w gospodarce nakładają się gigantyczne interwencje rządowe (porównywalne tylko z gospodarką wojenną z okresu II wojny światowej) i gigantyczne interwencje banków centralnych (w wielu przypadkach przekraczające w swojej skali interwencje z okresu globalnego kryzysu finansowego). W takim otoczeniu makroekonomicznym brak dużej zmienności na rynku akcyjnym można by uznać za anomalię.

A przecież na wszystkie wymienione wyżej czynniki nakłada się także duży wzrost zainteresowania rynkiem akcyjnym wśród inwestorów indywidualnych. To zjawisko może istotnie zwiększać zmienność w niektórych segmentach rynku: na przykład wśród spółek zagrożonych upadłością czy w całym segmencie małych spółek.

Co więcej, obecna sytuacja epidemiologiczna, społeczna i gospodarcza nie wskazują na to by pozostała część 2020 roku miałaby być dużo spokojniejsza na rynkach akcyjnych. Z całą pewnością jest to korzystny okres dla inwestorów, których strategia czy podejście inwestycyjne rzeczywiście korzysta z podwyższonej zmienności (nie dla tych, którzy używają braku zmienności jako usprawiedliwienia słabszych od rynkowych wyników).

1 Komentarz

  1. Simon

    Xtb też korzysta oraz jego akcjonariusze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.