Giełdowy hazard, część 2

W części pierwszej prezentowałem i omawiałem naukowe zestawienie różnic między giełdą a ruletką autorstwa prof. P. Zielonki, w tym wpisie pokażę własne zestawienie.

Pokusiłem się o zrobienie własnego zestawienia giełdy z hazardem z kilku powodów:

1. Dla istotnego rozszerzenia listy wszystkich różnic i podobieństw.

2. Dla celów większej zrozumiałości, przejścia od opisów naukowych do praktycznych, codziennych aspektów możliwych do uchwycenia przez inwestorów.

3. Jako baza do dokładniejszego pokazania w dalszej części jak i dlaczego inwestowanie miesza się z hazardem

4. Dla objęcia opisem nie tylko samej ruletki, ale nieco szerzej – na hazard w wielu aspektach.

To trudne zadanie, ponieważ te gry hazardowe potrafią się znacząco od siebie różnić. Mamy tutaj przecież takie, gdzie sporo zależy od początkowych rozkładów między graczami (poker, black jack), gdzie strategiczne myślenie i działanie ma znaczący wpływ na wynik, po właśnie ruletkę, gdzie w zasadzie gracz jest tylko mięsem armatnim. A przecież można by tutaj jeszcze włączyć zakłady bukmacherskie (sport, wydarzenia). Próbowałem jednak wszystkie je jakoś zgeneralizować, choć z uwypukleniem drobnych odstępstw. Najtrudniej jest z pokerem, ponieważ jest traktowany jako gra umiejętności, a nie tylko szans, co stawia go na granicy obu tych światów.

5. Dla rozciągnięcia opisu z inwestowania w akcje na inne działania, czyli spekulację/trading

Inwestowanie w akcje typowo „kup i trzymaj” różni się przecież w wielu aspektach od tradingu opartego na timingu. Ponownie więc ogarnięcie całego tego spektrum w jednym wniosku nie jest łatwe.

Poniższa tabela jest wynikiem tej pracy. Myślę, że te opisy są w miarę jasne i uwypuklają różnice między giełdą i hazardem w wystarczający sposób. Najważniejsze jest i tak (nie) mieszanie jednego z drugim, o czym w kolejnym wpisie.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.