Giełdowy hazard, część 2

W części pierwszej prezentowałem i omawiałem naukowe zestawienie różnic między giełdą a ruletką autorstwa prof. P. Zielonki, w tym wpisie pokażę własne zestawienie.

Pokusiłem się o zrobienie własnego zestawienia giełdy z hazardem z kilku powodów:

1. Dla istotnego rozszerzenia listy wszystkich różnic i podobieństw.

2. Dla celów większej zrozumiałości, przejścia od opisów naukowych do praktycznych, codziennych aspektów możliwych do uchwycenia przez inwestorów.

3. Jako baza do dokładniejszego pokazania w dalszej części jak i dlaczego inwestowanie miesza się z hazardem

4. Dla objęcia opisem nie tylko samej ruletki, ale nieco szerzej – na hazard w wielu aspektach.

To trudne zadanie, ponieważ te gry hazardowe potrafią się znacząco od siebie różnić. Mamy tutaj przecież takie, gdzie sporo zależy od początkowych rozkładów między graczami (poker, black jack), gdzie strategiczne myślenie i działanie ma znaczący wpływ na wynik, po właśnie ruletkę, gdzie w zasadzie gracz jest tylko mięsem armatnim. A przecież można by tutaj jeszcze włączyć zakłady bukmacherskie (sport, wydarzenia). Próbowałem jednak wszystkie je jakoś zgeneralizować, choć z uwypukleniem drobnych odstępstw. Najtrudniej jest z pokerem, ponieważ jest traktowany jako gra umiejętności, a nie tylko szans, co stawia go na granicy obu tych światów.

5. Dla rozciągnięcia opisu z inwestowania w akcje na inne działania, czyli spekulację/trading

Inwestowanie w akcje typowo „kup i trzymaj” różni się przecież w wielu aspektach od tradingu opartego na timingu. Ponownie więc ogarnięcie całego tego spektrum w jednym wniosku nie jest łatwe.

Poniższa tabela jest wynikiem tej pracy. Myślę, że te opisy są w miarę jasne i uwypuklają różnice między giełdą i hazardem w wystarczający sposób. Najważniejsze jest i tak (nie) mieszanie jednego z drugim, o czym w kolejnym wpisie.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.