Wykres dnia: Nawet dwa lata rehabilitacji

Przed dwoma tygodniami odnotowaliśmy na blogach rosnącą wśród ekonomistów i analityków popularność idei ożywienia w modelu swoosh, która ma przypominać znaczek Nike. Dziś mamy wykres, który pokazuje, jak w tym modelu będzie kształtował się powrót PKB do wielkości obserwowanej przed uderzeniem obecnego kryzysu.

W najbliższym tygodniu polska gospodarka (i część innych w Europie) wejdzie w trzeci miesiąc tzw. lockdown’u. Tak, mamy za sobą już dwa miesiące dystansowania się od siebie, zamknięcia części sklepów i ograniczeń w przemieszczaniu się. Masa miejsc, gdzie produkowało się PKB przez konsumpcję i usługi pozostaje zamrożona i pozostanie zamrożona przez kolejnych kilka tygodni, jeśli nie miesięcy, więc wyrwa będzie trwała przynajmniej cały kwartał lub dwa. W takim układzie sił nikt już nie może nawet marzyć o odbudowaniu się PKB w modelu V.

Powrót do normalności będzie wolniejszy, część gospodarki nie podniesie się przez miesiące, a nawet kilkanaście miesięcy. W efekcie scenariuszem bazowym nie jest już możliwość powrotu do zdrowia szybką ścieżką. Odbicie będzie zapewne dynamiczne w pierwszej fazie, jak dynamiczne było zatrzymanie, które materializuje się na wielu wykresach makro, ale później większość gospodarek wejdzie w fazę powolnego odbudowywania się po recesji. W efekcie po okresie euforii, iż tak ładnie wracamy do życia, warto oczekiwać fazy mozolnego i znacznie wolniejszego ożywienia gospodarczego. To będzie wolna rehabilitacja, a nie szybkie wyjście ze szpitala.

Wykres poniżej – za World Economic Forum – pokazuje, iż w tym modelu Europa osiągnie stan sprzed pandemii dopiero na starcie 2022 roku. W tym czasie będą oczywiście pozytywne odczyty, niska baza będzie sprzyjała też najlepszym danym w historii, jak lockdown kreuje najgorsze w historii, ale w realnych liczbach odbudowanie się PKB do poziomu z IV kwartału 2019 roku lub I kwartału 2020 roku zajmie kilkanaście miesięcy lub nawet dwa lata. Inaczej mówiąc powrót do punktu sprzed pandemii będzie znacznie wolniejszy niż nadzieje i obietnice części polityków. Zauważmy też, że w powyższym modelu nie ma uwzględnionego scenariusza pesymistycznego drugiej fali pandemii za kilka miesięcy, więc i tak mówimy o wariancie optymistycznym.

2 Komentarzy

  1. Marcin

    Czy ETF który syntetycznie replikuje indeks cenowy wypłaca dywidendy, które by wypłacały spółki wchodzące w skład indeksu?

  2. _dorota

    A nie odmówię sobie, żeby ten wykres zamieścić:
    https://wyborcza.pl/andrzejrysuje/178689793/Andrzej+Rysuje+%7C+TU+JESTEŚMY/p#S.zajawka_magazynowa-K.C-B.2-L.1.maly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.