Czekałem dziś do samego wieczora, żeby sprawdzić co będzie działo się z notowaniami ropy po doniesieniach z Morza Azowskiego. Nie próbuję zagłębiać się w tło konfliktu między Rosją a Ukrainą, ale według mnie było to jednak interesujące, że ceny ropy praktycznie nie zareagowały. Intuicyjnie można by sądzić, że jakikolwiek ruch militarny, w który angażuje się Rosja lub inny kraj będący producentem ropy naftowej powinien przynajmniej chwilowo wpłynąć na wzrost notowań. Ale intuicja ma to do siebie, że często nie jest zgodna z rzeczywistością.

W tym konkretnym przypadku o wiele ważniejsza wydaje się zasada mówiąca, że o znaczeniu danego zdarzenia nie mówi ono same, ale to jak rynek na owo zdarzenie reaguje. Tu zaś mamy zupełny brak reakcji. Ceny ropy zniżkują od końca września. W mediach pokazywały się wówczas prognozy o możliwym osiągnięciu ceny 100 dolarów za baryłkę (choćby ten), zgodne z zasadą opisywaną choćby przez Jamesa Montiera (Prognozy czy postgnozy), że analitycy nie prognozują zmian trendu tylko co najwyżej jego kontynuację.

I to co w tej chwili dzieje się na rynku tego surowca jest niesłychanie ciekawe. Zjazd o ponad 30 procent w tak krótkim czasie i zbliżenie się do poziomów przy których zwykło się mówić o taniej ropie zaskakuje prawdopodobnie wielu analityków, komentatorów oraz inwestorów. Wszelkie grzebanie w fundamentach zdaje się w tej chwili poszukiwaniem danych, które uzasadnią obecną sytuację, ale z pewnością nie tłumaczą tego, jak powinna się w najbliższym czasie kształtować cena surowca. Patrząc zaś na ten niesłychanie elegancki trend spadkowy, można powiedzieć, że to jest ta sytuacja, w której powinno się pamiętać, że na rynku wszystko jest możliwe.

6 Komentarzy

 1. vaeta

  Mi się podoba porównanie do 1987 (https://www.macrotrends.net/1369/crude-oil-price-history-chart urealniane inflacją).

  Powinno być coś na skalę upadku ZSSR (upadek domu Saudów/wyzwolenie Karelii/wyzwolenie Texasu), zwykłe proxy war przestają być istotne.

  Dopóki nie przejemy aktualnych owoców postępu technologicznego (łupki, elektryfikacja transportu, gazyfikacja surowca do przemysłu) imho łatwiej zgadywać przyczyny spadków 🙂

 2. pit

  O wiele ciekawsze jest to, że na rodzimych stacjach 30% obniżka surowca nie wywołała spadków cen i w zasadzie utrzymywany jest już miesiąc szczyt.
  Ba przy spadkach do 70$ cena sobie rosła.
  Ktoś tu sobie spread utrzymuje.
  A jak wzrastała cena to codzienie jadąc do pracy widziałem zmiane 🙂
  Ot ciekawostka.

  1. GZalewski

   No do tego to się chyba już od lat przyzwyczailiśmy 🙂

  2. _dorota

   Hurt i detaliści dopiero teraz odbijają sobie niskie marże.

  3. luky_p

   od ludzi z branży wiem ze Orlen/Lotos sprzedawaly na stacjach taniej niż w hurcie zeby utrzymac cene przed wyborami, prywatny sektor lecial na minusie po wyborach zaczyna wracac do normy a stacje teraz probuja odarobic straty

 3. _dorota

  Można to wytłumaczy prościej niż rynkową antycypacją działań urka na Kremlu:

  https://forsal.pl/artykuly/1358587,spelnia-sie-koszmar-opec-nadchodzi-powodz-amerykanskiej-ropy.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.