Wykres dnia: Eurogeddon odwołany

Zastanawiałem się czy warto pisać na Blogach Bossy o zamknięciu autorskiego funduszu profesora Krzysztofa Rybińskiego. Podjęcie tematu przez Bloomberga zaważyło na decyzji o skomentowaniu tego wydarzenia.

Kilka dni temu zniknął z rynku fundusz Eurogeddon. Fundusz nie został całkowicie zlikwidowany. Został zamieniony w fundusz Beta-plus, który ma inwestować w akcje rynków rozwiniętych. Z tego powodu będą dziś dwa wykresy dnia. Pierwszy z nich to notowania Eurogeddonu:

Za Analizy Online

Drugim wykresem dnia są notowania rozwiniętych rynków akcyjnych reprezentowane przez indeks MSCI World:

Za MSCI

Działania Opery TFI pokazują, że nie tylko indywidualni inwestorzy podejmują decyzje w oparciu o zaobserwowane stopy zwrotu z relatywnie krótkiego okresu. Podobnej tendencji ulegają także firmy inwestycyjne, które tworzą produkty inwestycyjne bazujące na rozgrzanych rynkach i popularnych motywach inwestycyjnych. Można znaleźć dwa kluczowe powody takich działań. Po pierwsze pracownicy firm inwestycyjnych nie różnią się od inwestorów indywidualnych w kwestii traktowania wyników z nieodległego okresu jako wskazówki co do przyszłych wyników. Po drugie tworzenie produktów inwestycyjnych w oparciu o rozgrzane rynki istotnie ułatwia marketing takich wehikułów inwestycyjnych.

Warto zauważyć, że Eurogeddon został stworzony na bazie innego funduszu. Nazywał się Universa i był funduszem oportunistycznym – szybko i elastycznie reagującym na zmiany sytuacji rynkowej. Powstał w kwietniu 2009 roku a więc niemal w samym dołku bessy. W tym czasie idea funduszu niezmuszanego regułami do inwestowania w akcje, dynamicznie reagujące na gwałtowne ruchy rynku musiała się wydać atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów.

Historia Universy, Eurogeddonu i Beta-plus pokazuje też jak istotnym problemem może być błąd przeżywalności (survivorship bias) w przypadku obliczania stóp zwrotu z funduszy inwestycyjnych czy oceny kompetencji firm oferujących produkty inwestycyjne. Standardową praktyką jest likwidowanie albo przekształcanie słabo spisujących się i tracących na popularności produktów inwestycyjnych. Nie jest to oczywiście zarzut. Podobne działania podejmuje się przecież w innych branżach.

Wspomniałem na początku tekstu, że tematem zniknięcia z rynku Eurogeddonu zajął się Bloomberg. Autorowi tekstu trzeba przyznać, że rzetelnie napisał, że autorski fundusz profesora Rybińskiego nigdy nie zdobył popularności a w momencie zamknięcia zarządzał zaledwie 150 tysiącami dolarów aktywów. To kwota wręcz śmieszna w globalnym biznesie inwestycyjnym. Podobnie zresztą jak wielkość zgromadzonych przez fundusz aktywów na początku jego działalności: 4,5 mln złotych czyli około 1,2 mln dolarów.

Pozwolę sobie zauważyć, że samo podjęcie tego tematu przez Bloomberg jest wyrazem tabloidyzacji nawet całkiem poważnych mediów finansowych.

7 Komentarzy

 1. _dorota

  Dlaczego "tabloidyzacji"? Pozwolę sobie zauważyć, że bossowe zacne grono uznało temat kiedyś za wart kilku słów i to z powodów całkowicie nietabloidowych:
  https://blogi.bossa.pl/tag/eurogeddon/

  1. trystero (Post autora)

   @ dorota

   W Polsce ten temat miał dodatkowy kontekst ze względu na a) pozycję KR w NBP b) pozycję KR jako komentatora/eksperta ekonomicznego. Globalnie tego kontekstu nie ma.

 2. vaeta

  * jak padają najwytrwalsi misie to chyba trzeba zacząć się bać
  * to wygląda na zamknięcie funduszu po odejściu ostatniego klienta z "ulicy". Nie sądziłem, że takie rzeczy występują w realnym świecie (ślepa wiara, że to co robił Dennis to jest normą 😉

 3. GZalewski

  Ja wiem czy tabloidyzacja. Raczej marność mediów, które nie zauważyły tego. A to jedno zdarzenie to kopalnia pomysłów na teksty (dziennikarze jeśli jeszcze czytujecie blogi, proszę oto za friko kilka pomysłów)
  1) wywiad z K. RYbinskim – podsumowujący i pytanie, co poszło nie tak (pod warunkiem, oczywiściezgody rozmówcy)
  2) Kwestia buńczucznych zapowiedzi i tworzenia funduszy w szczytach różnych mód (hi-tech, ppp, MIŚ itp)
  3) Fenomen cichego przekształcania funduszy w inne, po stratach rzędu 60 i więcej procent.
  3a) dlaczego nasze fundusze nie wprowadzają zasady, że po stracie np. 45 fundusz jest zamykany.
  4) Historia nieudanych funduszy Opery – bazowego, O za trzy grosze, dla fundacji Bibliotek Polskich). I może dodatkowy kontekst przyznawanych nagród dla towarzystwa 🙂

  1. Tommip

   @GZalewski – Punkt 1) Pan Krzysztof sam ustusonkowywal sie co roku do swoich ( generalnie nietrafionych ale oczywiscie nie wedlug niego ) prognoz na swoim blogu.Wyjasnil to pare razy – w skrocie to ,,banksterka ECB i FED zniszczyla mi strategie''Notabebe blog podobnie jak fundusz takze zamknal 🙂

   1. Deo Gratias

    Jeśli zamknął bloga największy niedźwiedź, to pora się bać. Nie wiem tylko czemu poleca te obligacje rządowe na górce.

 4. Koziołek

  Jeden wrzód z … mniej. Rybiński był krętaczem, który niestety dostał za dużo czasu antenowego i zamiast rzetelnej analizy mieliśmy analizę rodem z filmików z żłótymi paskami na yt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.