Kilka technicznych wyzwań, vol. 5-i

Pozostając w temacie uzyskiwania przewagi w oparciu o maksima i minima poprzedniej sesji, postawię następujące pytanie:

Czy dobrym wskaźnikiem tego, jak z dużym prawdopodobieństwem będą kształtować się kursy, może być również przebicie minimum poprzedzającej sesji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, i ustalić prawdopodobieństwa, jak zwykle zrobię testy na danych historycznych, które przynajmniej w przybliżeniu pokażą czego możemy się spodziewać.

Oba testy będą dotyczyć dwóch chyba najważniejszych dla nas indeksów, a zasady ich przeprowadzenia wyglądały tak oto:

– dzienne dane historyczne pobrane z bossa.pl

– zajęcie pozycji KRÓTKIEJ następowało tylko wówczas, gdy doszło do wybicia kursu PONIŻEJ minimum dnia poprzedniego, przy czym otwarcie dzisiaj musi wypadać POWYŻEJ owego minimum poprzedniej sesji,

– sesja poprzednia musi być SPADKOWA w pierwszym wariancie, lub WZROSTOWA w drugim,

– sumuję tylko umowne punkty zysków/strat osiągniętych od wybicia do zamknięcia sesji tego dnia lub w drugiej opcji – osiągniętych do zamknięcia sesji następnej; jeśli kurs indeksu zmienił się np. o 5 punktów, to tyle dodaję do krzywej zysków/strat,

– nie uwzględniam prowizji i poślizgów, chcę pokazać jedynie surowe statystyki, wskazujące potencjalne możliwości gry w ten sposób,

– kapitał początkowy to 100 jednostek dla indeksu S&P500 oraz 1500 jednostek dla indeksu WIG20 i do tej kwoty doliczam kolejne punkty zdobyte lub stracone z założeniem, że zawsze kupujemy tylko 1 umowną sztukę indeksu.

Jak poprzednio pokazuję jedynie wizualne zmiany krzywych kapitału aby uzmysłowić Czytelnikom ryzyko, rozkłady zysków i strat oraz potencjalne możliwości.

TEST 1: Indeks S&P 500

Wykres zmian krzywej kapitału obu opcji jednocześnie:

Krzywa niebieska, opisana jako ‘C-max’ oznacza zyski/straty liczone od zamknięcia dzisiaj (C, czyli Close) do minimum poprzedniej sesji, poniżej której nastąpiło wybicie. Zamykamy i otwieramy pozycję na tej samej sesji.

Krzywa czerwona, opisana jako ‘C1-max’ oznacza zyski/straty liczone od wybicia w dół do zamknięcia kolejnej sesji. Zamykamy pozycję dzień po jej otwarciu.

Krzywa zielona to wykres indeksu w cenach zamknięcia.

Górny wykres powstał w teście po sesji spadkowej, a dolny po sesji wzrostowej.

Komentarz:

Testujemy możliwości spadkowe rynku po przełamaniu minimów, dlatego zrobiłem test pozycji krótkiej. Ale również dużą wartość ma tego rodzaju statystyka dla kupujących: jeśli wiemy, że z dużym prawdopodobieństwem kursy skończą niżej dziś i jutro, to powstrzymujemy się z kupnem. Ogólnie rzecz ujmując wybicie w dół po sesji wzrostowej ma większą siłę sprawczą (dolny obrazek) i współgra to z wynikami poprzednich testów, gdzie nagły ruch w przeciwną stronę dysponuje mocą kontynuacji ruchu nawet na kolejnej sesji. Ponownie również obraz tej dynamiki zmienił się w połowie lat 80-tych, a słabsza była pod tym względem również poprzednia hossa przed 2007 rokiem. Z kolei sprzedaż wybicia po sesji poprzedniej spadkowej pokazuje siłę jedynie do zamknięcia dnia, na kolejnej sesji dynamika znacznie spadała lub wręcz ulegała odwróceniu. Co wielce ciekawe – sprzedaż po sesji spadkowej okazała się dość mizerną techniką podczas ostatniej…bessy! Któżby pomyślał…

Test 2: Indeks WIG20

Ponownie wykres wszystkich wariantów:

Opisy krzywych identyczne jak w powyższym przypadku.

Komentarz:

Rozkłady podobne jak w analizie S&P500. Odrobinę większą siłę ma sprzedaż po wybiciu w dół z sesji poprzedniej wzrostowej, obsunięcia kapitału mniejsze, kolejnego dnia efekt się utrzymuje. Sprzedaż po sesji spadkowej całkiem przyzwoicie wskazuje efekt spadkowy kursów do końca dnia, kolejnego dynamika się nieco załamuje. Za to sprzedaż podczas bessy okazywała się zgodna z tym co można się spodziewać, czyli spadki następowały po obniżkach kursów i to z dużą siłą.

I na koniec tradycyjne ostrzeżenie: należy pamiętać, iż to jedynie hipotetyczne wyniki brutto, nie uwzględniające prowizji. Proszę te symulacje traktować wyłącznie poglądowo, jako podstawę do być może utworzenia strategii, z porządnym zarządzaniem wielkością zakładu i ryzykiem. Choćby uwzględniając, że jeśli pozycja jest zyskowna, to nie ma sensu natychmiast jej zamykać, trzeba zagrać nią nieco efektywniej, przetrzymując dłużej, przynajmniej podczas hossy.

Uwaga dodatkowa – przy zamykaniu pozycji na zamknięciu dzień później potrzeba dodatkowego kapitału na drugą umowną jednostkę indeksu. Czasem bowiem trzeba otwierać pozycję zgodną z powyższymi warunkami 2 dni pod rząd. A więc mając już jedną pozycję, musimy zgodnie z zasadami otworzyć drugą. Powyższe krzywe kapitału uwzględniają jedynie możliwe do osiągnięcia zyski liczone w punktach, potencjalne możliwości, a nie w pełni profesjonalne zarządzanie pozycją.

CDN

–kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.