Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo borykające się z kłopotami. Zarząd podejmuje różnego rodzaju działania naprawcze, jednak skala problemów, okoliczności zewnętrzne i w końcu sam czas trwania pewnych procesów powoduje, że efektów jeszcze nie widać.

Przychodzi roczne podsumowanie i… decyzją Walnego Zgromadzenia cały zarząd jest usuwany za nieudolność. W trakcie kolejnych 2-3 miesięcy okazuje się, że spółka z zadyszki zaczyna wchodzić znów na krzywą wzrostu. Aplauz dla nowego zarządu? W mediach prawdopodobnie tak.

Inna sytuacja. Zarządzający funduszem akcji dość agresywnie podeszli do przebudowy portfela. Bessa jeszcze trwała, gdy oni zaczęli zdecydowanie przeważać liczbę spółek. W rezultacie ich wyniki były gorsze od średniej. Zarządowi funduszu wyjątkowo się nie spodobały ostatnie miejsce w rankingach rocznych i rozstali się ze swoimi pracownikami. Hossa nadeszła znienacka na początku roku. Nowi zarządzający nawet nie zdążyli złożyć zleceń, a już w pierwszym miesiącu fundusz wysunął się na czoło rankingów. Czołówki gazet informują „nowi zarządzający liderami”.

Takich sytuacji można mnożyć dziesiątki. Nie tylko na rynku, ale również w codziennym życiu. Brak zrozumienia dla procesów, przyczyn i skutków, oczekiwanie natychmiastowych rezultatów sprawia, że można całkowicie źle zinterpretować różnego rodzaju wydarzenia.

W maju 2005 roku pozwoliłem sobie zacytować (w nieistniejącym już portalu futures.pl) fragmenty wywiadu z ówczesnym premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem.

Nie dodawałem żadnego komentarza, poza tytułem, który brzmiał „W krainie powszechnej szczęśliwości”

Poniżej zbiór tych wypowiedzi:

„Doprowadziliśmy do sytuacji niebywałej i niespodziewanej nawet przez pozytywnie nastawionych do nas ekspertów. Mamy wyższy niż wszyscy przewidywali – nawet niż ja sam przewidywałem, a byłem optymistą – wzrost gospodarczy”.

Ale ten wzrost gospodarczy nie jest chyba wyłączną zasługą pańskiego rządu: A czyjego? Skąd to przekonanie? Wkażdym kraju rząd ma wpływ na to co sie dzieje w gospodarce, a w Polsce nie?”.

„Już od listopada ubiegłego roku podjęliśmy działania, które spowodowały wzrost gospodarczy. To my zwiększyliśmy chłonność środków z UE, doprowadziliśmy do zwiększenia wynagrodzeń już w ostatnim kwartale 2005, przez co nastąpiło zwiększenie konsumpcji. Pomagamy utrzymać na odpowiednim poziomie złotówkę. To wszystko powoduje, że wzrost gospodarczy przyspieszył”.

„Pokazaliśmy, że wiemy, co trzeba zrobić w gospodarce i dlatego inwestycji w Polsce przybywa”.

fragmenty wywiadu z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem.

„Dziennik”, Sobota, 06.05.2006

Fakt, że politycy będą przypisywać sobie odpowiedzialność za dobre zdarzenia, a za złe obciążać opozycję lub poprzedników nie jest zaskakujące. Rozsądny człowiek powinien mieć jednak świadomość, że pewne zjawiska są niezależne od działań rządów, zwłaszcza w krótkim terminie.

Dlatego porównania takie, jak dziś wykonała gazeta.pl w serwisie Next są absurdalne. Co prawda autor zastrzega, że takie porównania należy traktować z dystansem, mam jednak wrażenie, że większość czytelników zignoruje to. A reszta ranking odczyta w zależności od preferencji politycznych (albo jako „dowód” albo jako „manipulację”).

 

2 Komentarzy

 1. _dorota

  To już chyba sezon ogórkowy i próba wypełnienia łamów. Absurdalność takich rankingów jest przecież oczywista i dla redaktorów Gazety.
  Tylko zwolennicy dobrej zmiany traktują rzeczy w rodzaju WIG PiS z pełną powagą, jako dowód, że i giełda wstała z kolan.

  "Dajcie mi 5 lat, a nie poznacie Niemiec". Adolf Hitler w 1933.

 2. amicus

  Dorota
  oczywiście jak zawsze, masz racje:)u nas sezon ogórkowy trwa cały rok wystarczy wejsc np na twitter red Lisa: giełda leci na pysk wyparowało kilka mld pln:)dobra zmiana, giełda rośnie, tez zle ,bankster Morawiecki zarobił na akcjach swojego banku:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.