Wykres dnia: Japonia nie chce zwolnić

Przed miesiącem na blogach bossy oglądaliśmy wykres indeksu Nikkei szukając w nim wzoru dla europejskiej hossy napędzanej mieszanką luzowania ilościowego i spadku wartości waluty. Dziś spojrzenie na wykres indeksu, którzy rzadko gości w polskiej blogosferze i właściwie nie jest obecny w analizach rynku japońskiego w codziennych komentarzach. Wykresem dnia jest indeks szerokiego rynku – Topix – który grupuje przeszło 1600 spółek z rynku japońskiego.

Odnotujemy, iż miesiąc po poprzedniej notce Nikkei zachowuje się ciągle dobrze i kreśli właśnie nowe rekordy fali wzrostowej. Wzrost na giełdzie japońskiej wzbudza mniej emocji niż hossa w Chinach, ale odważę się na tezę, iż przyczyny tego są dość proste: hossa w Tokio zbanalniała, a same wzrosty mają również elementy fundamentalne, do których należy zaliczyć lepszą kondycję gospodarki – co pokazały opublikowane właśnie dane – jak również konkurencyjność eksportu w kontekście słabego jena. Jeśli w bliskiej przyszłości USD umocni się do JPY do 130 jenów, to każda z tych zmiennych będzie miała jeszcze większe znaczenie. Niemniej, hossa na indeksie Nikkei ma również płynnościowy kontekst, jakim jest skupu funduszy indeksowych przez japońskie władze w ramach programu luzowania ilościowego. Stąd min. relatywnie lepsza postawa Nikkei wobec indeksu Topix, który – niesiony również popytem z ETF-ów skoncentrowanych na największych spółkach – pokonał już szczyt z drugiej połowy poprzedniej dekady, gdy Topix dopiero przymierza się do walki ze szczytem z 2007 roku. Patrząc jednak na siłę zwyżki Nikkei, trudno jednak nie myśleć o wzroście indeksu Topix w rejon szczytu z 2007 roku. Oczywiście pesymiści będą widzieli w tym fakcie potwierdzenie bańki spekulacyjnej na japońskich akcjach, która przesącza się już na spółki mniejsze i średnie. Sam skłaniałbym się raczej do nieco skromniejszego punktu widzenia, który sprowadza się do idei, iż po latach życia w cieniu bańki spekulacyjnej sprzed 35 lat, znów były powody, by kupować japońskie akcje.

topix

(źródło: www.jpx.co.jp)

2 Komentarzy

 1. Freeman

  Nikkei zachowuje sie zgodnie z oczekiwaniami. Jest doplyw pieniadza, sa wzrosty.
  Gorzej przedstawia sie sprawa z WIG20
  Patrzac na wykres w perspektywie dziesieciu minionych lat, jego wartosc stoi w miejscu.
  Wycena w dolarze wypada jeszcze gorzej. I wszystko dzialo sie wfazie wielkich przemian
  ( wejscie do UE ) i naplywu duzego kapitalu zagranicznego.

  http://stooq.pl/q/?s=wig20usd&c=10y&t=l&a=ln&b=0

  Jedynym zrywem byl okres od przystapienia do UE do roku 2008. Wtedy mielismy solidny wzrost. Radosc byla krotka, gdyz od krachu w 2008 do chwili obecnej , index praktycznie szoruje po dnie. Dzieje sie to w atmosferze „Zielonej Wyspy” i ciaglego wzrostu gospodarczego. Gielda nie zawsze rozwija sie rownolegle z PKB danego kraju, jednak po pewnym okresie czasu, gospodarka jak i indeks , znajduja wspolna wartosc.
  Siedem lat od 2008 do teraz jest wystarczajaco dlugim okresem na wyrownanie takiej rozbieznosci.

 2. wchodzimynagielde

  Również uważam że Nikkei zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami wszystkich i to jest bardzo dobry znak !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.