Wykres dnia: nawet najlepsi zarządzający wymagają cierpliwości

Na stronach Research Affiliates opublikowano przydatne dla inwestorów dane ilościowe o wynikach amerykańskich akcyjnych funduszy inwestycyjnych w okresie ostatnich czterdziestu lat.

Z danych zebranych przez Burtona Malkiela, na którego powołuje się Research Affiliates, wynika, że z 358 akcyjnych funduszy inwestycyjnych w USA, które istniały w 1970 roku, do 2012 roku przetrwało 92. Przedstawione poniżej dane obarczone są więc gigantycznym survivorship bias. Znając praktyki sektora inwestycyjnego, w którym rzadko się likwiduje i łączy funduszy o świetnych wynikach można przyjąć, że ten survivorship bias zdecydowanie zawyża wynika inwestycyjne.

Z funduszy, które przetrwało 45 osiągnęło wyniki lepsze niż ich benchmark, czyli indeks S&P 500. Ze wspomnianych 45 istotnie lepsze wyniki od benchmarku, na poziomie powyżej 2 punktów procentowych rocznie, osiągnęły 3 fundusze.

John West i Amie Ko zbadali wyniki tych trzech super-zwycięskich funduszy inwestycyjnych w kontekście często stosowanej przez dużych inwestorów instytucjonalnych zasady oceny wyników inwestycyjnych: trzyletnich kroczących stóp zwrotu (aktualizowanych co kwartał). Zarządzający, który „przegrywa z rynkiem” umieszczany jest na liście obserwacyjnej a dłuższy na niej pobyt z reguły oznacza skrupulatną analizę wyników i możliwość zakończenia współpracy.

Proszę zwrócić uwagę, że to kryterium, czyli trzyletnia krocząca stopa zwrotu zestawiona z benchmarkiem, oznacza relatywnie spokojne i cierpliwe podejście do wyników inwestycyjnych. W każdym razie nie jest to wyjątkowo krótkowzroczne podejście w porównaniu z postawą przeciętnych inwestorów.

West i Ko sprawdzili jak dużo czasu spędziłyby na listach obserwacyjnych trzy super-zwycięskie fundusze. Okazało się, że przeciętnie przebywałyby na nich jedną trzecią czasu (36%) czyli łącznie 15 lat. West i Ko zauważyli, że występuje wysoka korelacja pomiędzy słabymi wynikami w całym 42-letnim okresie a ilością czasu spędzanego „teoretycznie” na listach obserwacyjnych. Fundusze (z 92, które przetrwało) z drugiego końca rankingu spędziłyby na listach obserwacyjnych nawet 2/3 okresu. Te wyniki nie są zaskoczeniem.

Gdy jednak West i Ko przyjrzeli się bliżej wynikom trzech super-zwycięskich funduszy to okazało się, że nawet one wystawiły inwestorów na próbę cierpliwości. Analitycy Research Affiliates sprawdzili jaki był najdłuższy okres „przegrywania z rynkiem” dla trzech super-zwycięskich funduszy. Było to odpowiednio 18, 21 i 23 kwartały.

Tabela dnia pokazuje dokładnie wspomniane wyniki:

Za Research Affiliates

Za Research Affiliates

Tak więc nawet inwestorzy, którzy byli w stanie wybrać z 358 dostępnych w 1970 roku funduszy akurat te 3, które osiągnęły fenomenalne wyniki, by skorzystać z tych wyników, musieli wytrzymać przynajmniej jeden 5 letni okres, w którym ich fundusze regularnie „przegrywały z rynkiem”.

West i Ko podsumowali swoje rozważania spostrzeżeniem, że horyzont czasowy większości portfeli inwestycyjnych zdecydowanie się różni od horyzontu czasowego, w którym ocenia się zarządzających. Tę dysproporcję pomiędzy horyzontem inwestycyjnym, bardzo często kilkudziesięcioletnim, a przyjętymi kryteriami oceniania strategii inwestycyjnych powinni przemyśleć wszyscy inwestorzy.

2 Komentarzy

 1. pit65

  Ta cierpliwość jest IMO zbyt cierpliwa w porównaniu z szansą na spektakularny (3/338 %) sukces w porównaniu do (358-94/358)% szansy na calkowita klapę.

  Woniosek oczywisty. Omijać fundusze szerokim łukiem, a przynajmniej stosować rozsądne zniecierpliwienie /choć w tej proporcji szans nawet to głupie błyszczy mądrością/ miast naiwnej cierpliwości 🙂
  NAjlepiej wziąść swoją własna forsę w swe osobiste ręce.
  Szanse na lepszy koniec IMO większe 🙂

 2. deli deli

  Tak Pit, tak Trystero…
  Do II oczekujących w żlebie WIG20.
  ZdarzenieSHC 2014.12.8; Przebieg ostry, krótkotrwały. Już po strachu.
  Do startera Rajdu. Na co czekasz gamoniu?! Podnoś pistolet do góry i strzelaj w powietrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.