Systemy jednego dnia – kombajn

Ile wartości dodanej przynosi złożenie w jedną, całościową strategię dwóch lub więcej systemów opisywanych w poprzednim wpisie?

 

Teoria mówi, że im mniej skorelowane zwroty na kapitale z dwóch lub więcej systemów o pozytywnej wartości oczekiwanej tym zysk całkowity z ich połączenia powinien być wyższy niż zwykła suma zysków z pojedynczych systemów, obsunięcie kapitału mniejsze niż najgorszego z nich, a zmienność wyniku niższa. Sprawdźmy jak wyglądało to w okresie po upublicznieniu opisywanych przeze mnie systemów (testy poniższe zacząłem chwilę wcześniej czyli od 1 czerwca żeby nadać kilka dni tzw. rozbiegu do obliczeń parametrów).

W jedną strategię, całościową złożyłem więc 2 systemy:

1.„Kontra jednego dnia” oraz

2.„Wybicie jednego dnia”, w którym to przyjąłem wybicie poza ekstremum z 5 sesji.

Wszystkie zasady dokonywania transakcji pozostały niezmienne jak w oryginalnym opisie. Jeśli jednak sygnały z obu systemów padały tego samego dnia to zajmowałem pozycje zgodnie z oboma.

Również zasady zarządzania wielkością pozycji były niezmienne. Zaczynałem od kapitału 100 000 PLN, przydzielając po 10% aktualnych zasobów do każdej transakcji. Jeśli więc sygnały z obu padały tego samego dnia to pierwszy dostawał 10% kapitału sprzed sesji, drugi dostawał 10% z pozostałych 90%. Używałem danych FW20 oraz depozytu intraday.

W zasadzie powinienem użyć kapitału startowego 200 000 PLN jako sumę kapitałów z 2 pojedynczych systemów. Zakładam jednak, że dużo wartościowsze będzie porównanie tego samego kapitału jak w oryginale, tyle że użytego na 2 systemy jednocześnie.

Tak wyglądały wyniki za ostatnie niecałe 5 miesięcy dla łączonej strategii:

Zysk całkowity netto: 27,2%

Zysk średniorocznie CAGR: 81 %

Maksymalne obsunięcie kapitału: 3,4 %

Transakcji: 53

Trafnych: 63 %

Krzywa kapitału:

 Futs_1day_combo

Zysk całkowity czyli 27,2% przewyższył sumę z pojedynczych systemów, które w poprzednim wpisie podawałem jako:

8,92% + 9,44% czyli = 18,36%

Mamy więc dynamikę wzrostu zysku powstałą przez połączenie 2 systemów –> o 8,84 punktu procentowego więcej. Teoretycznie ryzyko jest wyższe ponieważ w niektóre dni sygnały się pokrywają co może prowadzić do wyższych strat niż na pojedynczej pozycji, jednak maksymalne obsunięcie wyniosło w sumie tylko 3,4% i jest niższe niż obsunięcie gorszego systemu, które wynosiło 4,54%. Wzrost zysków nie pociągnął więc łącznego zwiększenia zrealizowanych strat.

Nie ma oczywiście żadnej gwarancji, że takie pozytywne ich działanie rozciągnie się na przyszłe miesiące czy lata. To jedynie teoretyczny model dla dalszych prac i inspiracji, nie zawiera on jeszcze w sobie poślizgów przy otwieraniu i zamykaniu pozycji, i nie był symulowany na oryginalnej serii kontraktów z mnożnikiem x20 lecz na starej serii. Ma jednak za zadanie pokazania pewnych zjawisk zachodzących przy automatycznym tradingu, o co regularnie dostaję zapytania.

—kat—

4 Komentarzy

 1. przeor

  System przetestowany przez 5 miesięcy ? – nie warto nawet czytać wyników

 2. darkh

  kathay przeoral juz warunki warunki wczeniej, teraz zrobil to ponownie (nie znam sie na sysach, nie pytaj mnie czemu) i sieje w nas pragnienie zysku.. a kosic zacznie pewnie latem !

 3. pit65

  @darkh

  „nie znam sie na sysach”

  Otóż „sys” jest to interfejs oddzielający tradera od rynku, co by sobie nie poparzył czegos przypadkiem w bezpośrednim kontakcie 🙂

 4. Mystyka Fynansuf

  @ pit65

  I jak się takie międzymordzie (interfejs) obdarzy zbyt dużym zaufaniem, to można popaść w jego niewolę, a wtedy to już tylko:

  http://www.youtube.com/watch?v=pv56In2yK-8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.