Reguły z piekła rodem, część 2

Ironia to również dobry sposób na utrzymanie kontaktu z racjonalnością, a przy okazji na nabranie dystansu do pieniędzy…

…tak sam wnioskuję po lekturze i przemyśleniu reguł, które rozpocząłem tłumaczyć w poprzednim wpisie i kończę w niniejszym.

__________

JEDNOZDANIOWE REGUŁY FINANSOWE

Autor : Morgan Housel

Oryginalny tekst: http://www.fool.com/investing/general/2014/03/26/one-sentence-financial-rules.aspx

34. Możesz sobie prawdopodobnie pozwolić na nie bycie wspaniałym inwestorem — nie możesz sobie prawdopodobnie pozwolić na bycie złym.

35. Jesteś dwukrotnie bardziej łatwowierny/naiwny niż ci się wydaje.

36. Ucz się więcej ze swoich nieudanych inwestycji niż z tych dobrych.

37. Osądzaj inwestorów na podstawie jakości ich argumentów a nie po wyniku ostatniej transakcji.

38. Realistycznie rzecz biorąc możesz sobie pozwolić na połowę domu, na który zakwalifikował cię broker hipoteczny.

39. Ucz swoje dzieci o pieniądzach zanim one staną się na tyle dorosłe by same zarabiać.

40. Przyznaj się kiedy się mylisz.

41. Wyobraź sobie ile rzeczy musiałbyś wymyślać gdybyś był zmuszony gadać 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Zapamiętaj to kiedy oglądasz finansowe wiadomości w TV.

42. Jest i zawsze będzie więcej pieniędzy do zarobienia przez dostarczanie porad finansowych niż otrzymywanie ich.

43. Zakładaj najgorsze, miej nadzieję na lepsze, akceptuj rzeczywistość.

44. Oszczędzaj na swoją emeryturę; załóż, że nie będzie ZUS-u ani prywatnych funduszy emerytalnych (nawet jeśli prawdopodobnie one nie znikną).

45. Emerytura: produkt łączący kompleksowość wyższych finansów z taktyką sprzedaży dilera używanych samochodów, mający całkowicie przewidywalny wynik.

46. Korelacja między pewnością siebie i przyszłym żalem jest niesamowicie wysoka.

47. Podczas ostatnich 100 lat było więcej 10% korekt rynkowych niż Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy wiedzą, ze Boże Narodzenie nadejdzie; myśl o zmienności w ten sam sposób.

48. Nie próbuj dorównać Kowalskim bez zdawania sobie sprawy, że Kowalscy nie są jakoś bardziej szczęśliwsi od ciebie.

49. Od przepowiedni, opinii i prognoz powinno odejmować się rabat w wielkości równej temu ile razy osoba robiące je pojawia się w TV co tydzień.

50. Nie korzystanie z przewagi jaką pracodawca wspomaga twój plan emerytalny nie różni się od odmowy podwyżki.

51. Nie pozwól władzom w Waszyngtonie potrząsać twoimi decyzjami inwestycyjnymi. Kongres stał się dysfunkcjonalnym bagnem rozczarowań od 1789 roku, ale akcje mają się lepiej niż kiedykolwiek.

52. Cytując Larry Summersa: “Dobra zasada praktyczna odnośnie rzeczy, które dzieją się w życiu, głosi, że rzeczy zabierają więcej czasu by się zdarzyć niż myślisz, a potem dzieją się szybciej niż myślałeś, że zdarzyć się mogą”.

53. Inny diamencik od Larry Summersa: “IDIOCI ISTNIEJĄ. Spójrz dookoła.”

54. “Inwestuj w to co wiesz” jest niebezpiecznym uproszczeniem.

55. Porzuć day trading, podaruj zamiast tego twoje pieniądze na cel charytatywny. Dla ciebie rezultat finansowy jest ten sam, ale lepszy wynik dla społeczeństwa.

56. Największym wydatkiem większości ludzi są odsetki, które pochodzą z życia ponad stan i kupowania rzeczy, które myślą, że zaimponują innym, co bierze się z braku poczucia bezpieczeństwa. Unikaj obu tych rzeczy a staniesz się bogatszy niż twoi znajomi.

57. Sięganie po wyższe stopy zwrotu, bez oglądania się na ryzyko, w celu podniesienia twoich dochodów, jest często jak przysuwanie rąk do ognia by je ogrzać – dobre w teorii, tragiczne w realizacji.

58. Twoje poświęcenie dla partii politycznej lub ekonomicznej filozofii jest wprost proporcjonalne do twojej tendencji ku irracjonalnemu myśleniu o tym jak polityka wpływa na twoje inwestycje.

59. Większość ludzi potrzebuje doradcy finansowego, a każdy potrzebuje finansowego terapeuty lub kogoś z kim można porozmawiać będąc na krawędzi przed podjęciem głupiej decyzji.

60. Istnieje silna negatywna korelacja pomiędzy obnoszeniem się z pieniędzmi i byciem bogatym

61. Inwestorzy byli prawdopodobnie lepiej poinformowani 20 lat temu gdy było o 90% mniej finansowych wiadomości.

——————————————

Jeśli ktoś miałby ochotę, zaproszę w ślad za _dorotą do zabawy w podobnego rodzaju umysłową rozrywkę przez dodawanie od siebie tego rodzaju jak wyżej praktycznych wskazówek. Zjadliwa ironia mile widziana, ona ma naprawdę terapeutyczny skutek!

Więc przynajmniej jedna wskazówka ode mnie:

Straty to nieunikniona część procesu inwestycyjnego, sposób radzenia sobie z nimi to najlepsza droga do odkrycia nieznanych faktów o sobie i znaczący wstęp do zyskownego inwestowania.

—kat—-

2 Komentarzy

  1. trendfollowerpl

    ad 54. „Invest in what you know” – „Inwestuj w to co znasz” a nie „Inwestuj w to co wiesz”
    Pozdrawiam.

  2. Paweł Gie

    „Zjadliwa ironia mile widziana, ona ma naprawdę terapeutyczny skutek!” Dokładnie, bo młodych, gniewnych i bez grosza przy duszy co się Kiyosakiego naczytali trzeba czasem kopnąć w głowę, by ich finansowy geniusz nie zaprowadził do zarabiania na chleb zbierając puszki lub pracując na stanowisku Junior Dishes Clean Specialist w Londynie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.