Reguły z piekła rodem, część 2

Ironia to również dobry sposób na utrzymanie kontaktu z racjonalnością, a przy okazji na nabranie dystansu do pieniędzy…

…tak sam wnioskuję po lekturze i przemyśleniu reguł, które rozpocząłem tłumaczyć w poprzednim wpisie i kończę w niniejszym.

__________

JEDNOZDANIOWE REGUŁY FINANSOWE

Autor : Morgan Housel

Oryginalny tekst: http://www.fool.com/investing/general/2014/03/26/one-sentence-financial-rules.aspx

34. Możesz sobie prawdopodobnie pozwolić na nie bycie wspaniałym inwestorem — nie możesz sobie prawdopodobnie pozwolić na bycie złym.

35. Jesteś dwukrotnie bardziej łatwowierny/naiwny niż ci się wydaje.

36. Ucz się więcej ze swoich nieudanych inwestycji niż z tych dobrych.

37. Osądzaj inwestorów na podstawie jakości ich argumentów a nie po wyniku ostatniej transakcji.

38. Realistycznie rzecz biorąc możesz sobie pozwolić na połowę domu, na który zakwalifikował cię broker hipoteczny.

39. Ucz swoje dzieci o pieniądzach zanim one staną się na tyle dorosłe by same zarabiać.

40. Przyznaj się kiedy się mylisz.

41. Wyobraź sobie ile rzeczy musiałbyś wymyślać gdybyś był zmuszony gadać 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Zapamiętaj to kiedy oglądasz finansowe wiadomości w TV.

42. Jest i zawsze będzie więcej pieniędzy do zarobienia przez dostarczanie porad finansowych niż otrzymywanie ich.

43. Zakładaj najgorsze, miej nadzieję na lepsze, akceptuj rzeczywistość.

44. Oszczędzaj na swoją emeryturę; załóż, że nie będzie ZUS-u ani prywatnych funduszy emerytalnych (nawet jeśli prawdopodobnie one nie znikną).

45. Emerytura: produkt łączący kompleksowość wyższych finansów z taktyką sprzedaży dilera używanych samochodów, mający całkowicie przewidywalny wynik.

46. Korelacja między pewnością siebie i przyszłym żalem jest niesamowicie wysoka.

47. Podczas ostatnich 100 lat było więcej 10% korekt rynkowych niż Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy wiedzą, ze Boże Narodzenie nadejdzie; myśl o zmienności w ten sam sposób.

48. Nie próbuj dorównać Kowalskim bez zdawania sobie sprawy, że Kowalscy nie są jakoś bardziej szczęśliwsi od ciebie.

49. Od przepowiedni, opinii i prognoz powinno odejmować się rabat w wielkości równej temu ile razy osoba robiące je pojawia się w TV co tydzień.

50. Nie korzystanie z przewagi jaką pracodawca wspomaga twój plan emerytalny nie różni się od odmowy podwyżki.

51. Nie pozwól władzom w Waszyngtonie potrząsać twoimi decyzjami inwestycyjnymi. Kongres stał się dysfunkcjonalnym bagnem rozczarowań od 1789 roku, ale akcje mają się lepiej niż kiedykolwiek.

52. Cytując Larry Summersa: “Dobra zasada praktyczna odnośnie rzeczy, które dzieją się w życiu, głosi, że rzeczy zabierają więcej czasu by się zdarzyć niż myślisz, a potem dzieją się szybciej niż myślałeś, że zdarzyć się mogą”.

53. Inny diamencik od Larry Summersa: “IDIOCI ISTNIEJĄ. Spójrz dookoła.”

54. “Inwestuj w to co wiesz” jest niebezpiecznym uproszczeniem.

55. Porzuć day trading, podaruj zamiast tego twoje pieniądze na cel charytatywny. Dla ciebie rezultat finansowy jest ten sam, ale lepszy wynik dla społeczeństwa.

56. Największym wydatkiem większości ludzi są odsetki, które pochodzą z życia ponad stan i kupowania rzeczy, które myślą, że zaimponują innym, co bierze się z braku poczucia bezpieczeństwa. Unikaj obu tych rzeczy a staniesz się bogatszy niż twoi znajomi.

57. Sięganie po wyższe stopy zwrotu, bez oglądania się na ryzyko, w celu podniesienia twoich dochodów, jest często jak przysuwanie rąk do ognia by je ogrzać – dobre w teorii, tragiczne w realizacji.

58. Twoje poświęcenie dla partii politycznej lub ekonomicznej filozofii jest wprost proporcjonalne do twojej tendencji ku irracjonalnemu myśleniu o tym jak polityka wpływa na twoje inwestycje.

59. Większość ludzi potrzebuje doradcy finansowego, a każdy potrzebuje finansowego terapeuty lub kogoś z kim można porozmawiać będąc na krawędzi przed podjęciem głupiej decyzji.

60. Istnieje silna negatywna korelacja pomiędzy obnoszeniem się z pieniędzmi i byciem bogatym

61. Inwestorzy byli prawdopodobnie lepiej poinformowani 20 lat temu gdy było o 90% mniej finansowych wiadomości.

——————————————

Jeśli ktoś miałby ochotę, zaproszę w ślad za _dorotą do zabawy w podobnego rodzaju umysłową rozrywkę przez dodawanie od siebie tego rodzaju jak wyżej praktycznych wskazówek. Zjadliwa ironia mile widziana, ona ma naprawdę terapeutyczny skutek!

Więc przynajmniej jedna wskazówka ode mnie:

Straty to nieunikniona część procesu inwestycyjnego, sposób radzenia sobie z nimi to najlepsza droga do odkrycia nieznanych faktów o sobie i znaczący wstęp do zyskownego inwestowania.

—kat—-

2 Komentarzy

  1. trendfollowerpl

    ad 54. „Invest in what you know” – „Inwestuj w to co znasz” a nie „Inwestuj w to co wiesz”
    Pozdrawiam.

  2. Paweł Gie

    „Zjadliwa ironia mile widziana, ona ma naprawdę terapeutyczny skutek!” Dokładnie, bo młodych, gniewnych i bez grosza przy duszy co się Kiyosakiego naczytali trzeba czasem kopnąć w głowę, by ich finansowy geniusz nie zaprowadził do zarabiania na chleb zbierając puszki lub pracując na stanowisku Junior Dishes Clean Specialist w Londynie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.