Ponownie kreuję okazję do pokazania nieco z dystansem, że celne rady finansowe nie muszą być napuszone i wyglądać skomplikowanie by zawierać nośną i trafną treść.

Piszę „ponownie” ponieważ nie tak dawno z niekłamaną przyjemnością tłumaczyłem 77 uwodzących swą ironiczną puentą wskazówek z zakresu umiejętności zarządzania własnymi pieniędzmi:

Czy potrafimy zarządzać pieniędzmi? (2 części)

Ten sam autor – Morgan Housel – z admirowanego przeze mnie portalu fool.com, złożył ściskającą wnętrzności listę dosadnych i niezwykle celnych porad finansowych. Jednozdaniowych, przesiąkniętych swoistą, nieco gorzką, ale zawadiacką ironią, osadzonych w żelaznej logice i racjonalności. Często ignorowanych lub niedostrzeganych pomimo swojej oczywistości. Uczta dla oka i umysłu.

Ponownie więc zwróciłem się do niego oraz działu prawnego www.fool.com z prośbą o zgodę na przetłumaczenie całości i umieszczenie na naszym blogu. Otrzymałem ją w sympatycznej atmosferze więc skwapliwie z niej natychmiast korzystam. Mam nadzieję, że ku pożytkowi wspólnemu wszystkich czytających. I możliwości dokonania jeszcze raz rachunku sumienia.

Aby dłużej się podelektować dzielę całość tekstu na 2 części, pierwsza poniżej, kolejna w następnym wpisie. Obiecałem dokonać przekładu bez dodatkowych edycji i komentarzy, ale chętnie pod tekstem podyskutuję o trafności i słuszności choćby każdej z nich.

———

JEDNOZDANIOWE REGUŁY FINANSOWE

Autor : Morgan Housel

Oryginalny tekst: http://www.fool.com/investing/general/2014/03/26/one-sentence-financial-rules.aspx

//Tłumaczenie moje//

Na Amazon.com znajduje się 56.956 książek o finansach osobistych. W sumie zawierają one więcej niż 3 miliardy słów. To wydaje się absurdem ponieważ 99% treści z finansów osobistych może być podsumowane w dziewięciu słowach: pracuj jak najwięcej, wydawaj jak najmniej, inwestuj powstałą różnicę. Podnieś to do rangi mistrzowskiej, a pozostałe 2,999 miliarda słów są tylko wypełniaczem.

Najważniejsze finansowe tematy nie wymagają szczegółów. Większość może być i powinna być podsumowana w jednym zdaniu lub dwóch.

Oto niektóre z tych, których się nauczyłem.

1. Uśredniaj ceny aktywów przez regularne zakupy przez całe życie, a pokonasz niemal każdego kto tego nie robi.

2. Inwestuj tylko w produkty i firmy, które możesz objaśnić sześciolatkowi.

3. Co każde pięć do siedmiu lat ludzie zapominają, że recesje występują co każde pięć do siedmiu lat.

4. Jesteś dwa razy bardziej stronniczy/nieobiektywny w stosunku do tego jak myślisz, że jesteś (cztery razy bardziej jeśli nie zgadzasz się z tym zdaniem).

5. Czytaj więcej książek, a mniej artykułów.

6. Czytaj więcej o historii, a mniej prognoz.

7. To dziwne, że chodzisz do lekarza raz w roku, a sprawdzasz swoje inwestycje raz dziennie.

8. Bądź czujny czytając o tym jak nierozważni mogą być inwestorzy bez zdawania sobie sprawy, że czytasz o sobie.

9. Twój zakres kompetencji jest prawdopodobnie o 90% mniejszy niż myślisz.

10. Jesteś zdywersyfikowany tylko wówczas, gdy niektóre z twoich inwestycji pokazują gorsze wyniki od pozostałych.

11. Duże ryzyka będą zawsze pomijane; małe ryzyka zawsze były rozdmuchiwane poza właściwe proporcje.

12. Sprawdzaj swój rachunek maklerski na tyle rzadko, na ile wymaga to zapobieganiu nagłym decyzjom.

13. Jeśli masz wątpliwość, wybierz inwestycję z niższą prowizją.

14. Inteligencja emocjonalna jest ważniejsza niż inteligencja książkowa.

15. Im więcej uczysz się o gospodarce tym bardziej zdajesz sobie sprawę, że nie wiesz o co w tym chodzi.

16. Zacznij oszczędzać na studia zanim twoje dziecko się urodzi, a zacznij oszczędzać na swoją emeryturę zanim ukończysz studia. Poczujesz się głupio, gdy zaczniesz, ale jak geniusz, gdy skończysz.

17. Najpotężniejszym sposobem na pomnożenie twoich pieniędzy to nauczenie się żyć za mniej, masz bowiem wówczas całkowitą kontrolę nad nimi.

18. Piosenkarka Rihanna niemal zbankrutowała i wylała swojego doradcę finansowego, który dobrze opisał jej sytuację: “Czy naprawdę było potrzebne powiedzenie jej, że jeśli wydajesz kasę na rzeczy, to skończysz z rzeczami a nie z pieniędzmi?”.

19. Nie masz obowiązku posiadania opinii o czymkolwiek.

20. Masz stanowczy obowiązek nie posiadania opinii o rzeczach, których nie rozumiesz.

21. Nikt uczęszczający do prywatnej uczelni nie powinien brnąć w studenckie pożyczki. Większość powinna korzystać ze szkół państwowych lub lokalnych, które zapewniają równie dobrą edukację za jedynie ułamek ceny.

22. Nie powinieneś mieć zdecydowanej opinii na temat jakiejś inwestycji, nad której przemyśleniem nie spędziłeś przynajmniej tygodnia.

23. Trzymanie 60% twoich aktywów w akcjach i 40% w obligacjach nie jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich; ale mogę sobie wyobrazić tysiące gorszych strategii.

24. Uszanuj rolę jaką pełni szczęście w niektórych twoich wzorach do naśladowania.

25. Nie korzystaj ze 100 000 dolarów pożyczki studenckiej na inną szkołę niż medyczną (jeśli już).

26. Zmieniaj swoje zdanie tak często jak zmianie ulegają fakty.

27. Ignoruj ludzi, którzy odmawiają zmiany ich zdania kiedy fakty ulegają zmianie.

28. Przeczytaj zeszłoroczne rynkowe przewidywania, a nigdy więcej nie weźmiesz na serio tegorocznych przewidywań.

29. Ludowe mądrości Warrena Buffetta zwodzą ludzi w kierunku myślenia, że wszystko, co osiągnął jest łatwe. Nie jest.

30. Prześpij się z każdą decyzją inwestycyjną przez tydzień, potem zbadaj ją za pomocą zaufanego przyjaciela zanim zadziałasz.

31. Dwie rzeczy, które możesz uczynić, aby zrobić z siebie lepszego inwestora, to zwiększyć ilość czasu poświęcanego na inwestowanie oraz pokora, którą wkładasz w swoje pomysły.

32. Tak samo jak powinieneś się ubierać odpowiednio do swojego wieku, tak powinieneś wydawać odpowiednio do swoich dochodów, i ani grosza więcej.

33. Warren Buffett ma najlepsze wyjaśnienie głupiego podejmowania ryzyka: “Żeby zarobić pieniądze, których nie mieli i nie potrzebowali, ryzykowali to, co mieli i co potrzebowali. I to jest niemądre. To jest po prostu niemądre”.

———————————————-

CDN

—kat—

11 Komentarzy

 1. valdi

  9. Twój zakres kompetencji jest prawdopodobnie o 90% mniejszy niż myślisz.

  w zasadzie to jedno zdanie przekresla te wszystkie mądrości../ jesli jest prawdziwe/..

 2. valdi

  więcej, mając na uwadze to jedno zdanie NIE PODEJMOWAŁBYM się ani pisania następnych ani publikowania tego gdziekolwiek / dotyczy również tego kto to zamieszcza/.. dziwne ze nie napisał: ‚ MÓJ zakres kompetencji jest o 90% mniejszy niż MYŚLĘ ‚ .. Pewnie Kathay tak nigdy by sam o sobie nie powiedział 🙂 Taki wybitny poster..

 3. _dorota

  Wiosenny wysyp reguł na blogach bossowych 🙂 Dobrze się wpisuje w atmosferę oczyszczania, porządkowania, odświeżania starych wzorców.

  „(…) 99% treści z finansów osobistych może być podsumowane w dziewięciu słowach: pracuj jak najwięcej, wydawaj jak najmniej, inwestuj powstałą różnicę. Podnieś to do rangi mistrzowskiej (…)”

  Ogłaszam konkurs na najbardziej zwięzłe credo finansów osobistych. Zmieściłam się w siedmiu słowach:
  „Utrzymuj wydatki poniżej przychodów, myśl o przyszłości”.

 4. pit65

  Banał: PKT 1.

  „Sprzedaj drożej to co kupiłeś(aś)”

  Pozostałe 1001 reguł pod warunkiem „patrz pkt 1”.

 5. _dorota

  @ pit65
  No, nie wiem, czy to wystarczy do opisania finansów osobistych. A gdzie niezbędny dydaktyczny smrodek o odpowiedzialności finansowej za swoją przyszłość? 😉

 6. pit65

  @_dorota

  MiniMax- Minimum słów maximum tradowania 🙂

 7. _dorota

  @ pit65
  No, dobrze: jako jedyna (poza mną) osoba biorąca udział w konkursie bezapelacyjnie wygrywasz. Gratuluję 🙂

 8. kathay (Post autora)

  @dorota

  wydatki mniejsze niż przychody= zero kredytów w bankach?

  No bo nie mogę zaciągnąć kredytu nie wiedząc jakie będę miał przychody 🙂

 9. kathay (Post autora)

  @valdi
  Nie zgodzę się.
  W zasadzie wszystkie te porady są skrojone niemal jak pod auto pilota. Co znaczy, ze nie posiadając wystarczających kompetencji nadal masz szansę na sukces finansowy jeśli zachowasz minimalną chociaż racjonalność wg. pewnych wzorców.

 10. lesserwisser

  Mnie się podoba ta rada.

  „2. Inwestuj tylko w produkty i firmy, które możesz objaśnić sześciolatkowi.”

  Czyli hulajnoga, plastikowy kubełek i łopatka, misio przytulanka, klocki,książeczka „Brzechwa dzieciom”, no i może jakaś komórka.

  A co z telewizorem OLED?

  Może trochę pitolę, bo dawno nie byłem sześciolatkiem (ale już niedługo :)).

 11. forum@onet.pl

  @lesserwisser

  Coca Cola, Heinz, Disney…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.