Zwycięzcy i przegrani z pierwszego składu indeksu WIG20

W poprzednim tekście pokazałem, że oryginalny skład indeksu WIG20, z oryginalnymi wagami z kwietnia 1994 roku osiągnąłby do 7 marca 2013 stopę zwrotu w wysokości 207%, i to bez uwzględniania zysków z gotówki, która znalazłaby się w portfelu po wycofaniu części spółek z WGPW, a więc bez problemu pokonałby indeks WIG20 z wszystkimi historycznymi zmianami.

Warto bliżej przyjrzeć się temu co stało się ze spółkami z pierwszego portfela WIG20. Osiem spółek z dwudziestu spółek, które w kwietniu 1994 roku tworzyły WIG20 ciągle jest notowanych na warszawskiej giełdzie. Z dwunastu spółek, które nie są już notowane, cztery spółki zbankrutowały (Irena, Swarzędz, Universal i Krosno) a pozostałe osiem albo została wycofana z giełdy przez przejęcie lub przez głównego akcjonariusza albo została przejęta przez inną spółkę giełdową. Tutaj można znaleźć zestawienie spółek, które w latach 2000-2006 upuściły warszawski parkiet.

Poniższy wykres pokazuje stopy zwrotu wszystkich 20 spółek z pierwszego portfela WIG20. Dane nie uwzględniają dywidend ani praw poboru:

Tak więc, także w przypadku pierwszego składu WIG20 można zauważyć wyraźny podział na zwycięzców i przegranych oraz rolę jaką w kreowaniu stopy zwrotu całego portfela odegrali zwycięzcy.

Dwie najlepsze spółki, BRE i WBK, wypracowały 93% wszystkich zysków portfela – 192,7 z 207,7 punktów procentowych. Aż jedenaście spółek wygenerowało ujemną stopę zwrotu ale łącznie „odebrały” stopie zwrotu z portfela zaledwie 29 punktów procentowych.

Nawet gdyby pominąć wagi przyznane spółkom w pierwszym portfelu WIG20 konsekwencje rozkładu stóp zwrotu nie zmienią się. Dwie najlepsze spółki wypracują 111 punktów procentowych ze 103 wypracowanych przez taki portfel a wszystkie spółki z ujemnymi stopami zwrotu „odbiorą” stopie zwrotu z portfela 40 punktów procentowych.

Krótko mówiąc: historia pierwszego portfela WIG20 potwierdza hipotezę, że kluczowe znaczenie w stopach zwrotu z portfeli akcyjnych ma zachowanie niewielkiej liczby zwycięskich akcji.

Na koniec warto wspomnieć, że gdy tworzono pierwszy portfel WIG20 na warszawskiej giełdzie notowane były 24 spółki. Poniżej znajduje się lista spółek, które nie weszły do WIG20:

Spółka

Cena wg. B

O. cena

O. notowanie

ROC

Tonsil

25,5

0,04

29-07-2005

-99,84%

Rafako

26,63

28,07

07-03-2013

5,41%

Mostostal Warszawa

11

13,52

07-03-2013

22,91%

Efekt

32,2

8,35

07-03-2013

-74,07%

Myślę, że portfel notowanych na WGPW w kwietniu 19994 roku spółek, w którym każda spółka miałaby jednakowy udział (portfel nie ważony kapitalizacją) wyraźnie przegrałby z szerokim indeksem WIG, który od kwietnia 1994 roku zyskał około 370%. Wynika to z faktu, że notowane wtedy na WGPW dwa tuziny spółek w minimalnym stopniu odzwierciedlały polską gospodarkę i polski sektor korporacyjny.

6 Komentarzy

 1. wburzyns

  „kluczowe znaczenie w stopach zwrotu z portfeli akcyjnych ma zachowanie niewielkiej liczby zwycięskich akcji”

  Jak widać, zasada Pareto obowiązuje również na giełdzie.

 2. GZalewski

  Wciaz nie moge sie z tym pogodzic (przez tyle lat zbieralem sie do tych wyliczen, ze dobrze, ze zrobil to ktos inny 😉 )
  Ale na „pocieszenie” mozna powiedziec, ze znajac zachowania inwestorów, czyli klasycznego przetrzymywania pozycji ktore tracą i wychodzenia zbyt szybkiego z zarabiajacych.
  Wiec indeks jedno, a inwestorzy drugie.

  1. trystero (Post autora)

   @ GZalewski

   Twoja intuicja powinna się sprawdzić w przypadku pierwszych spółek z WGPW (nie ważonych kapitalizacja) i WIG. Myślę jednak, że im bardziej oddalamy się od początku WGPW tym poważniejsza powinna być przewaga szerokiego rynku nad WIG. Tak mi podpowiada moja intuicja ale warto by było to zweryfikować.

 3. antylucek

  osiągnąłby, przegrałby, itd..
  po co to gdybanie??
  zróbcie jakis model który cos pokaze po jakimś czasie, a tak ciagle byłoby, byłoby,byłoby..

 4. mzpriv

  w teksie jest literówka – BRE i WBK to najlepsze spółki – tak przynajmniej wynika z wykresu…

  1. trystero (Post autora)

   @ mzpriv

   Dzięki. Poprawiłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.