Co się stało z pierwszym składem indeksu WIG20?

Nie sądzę by dyskusja o tym czy zmiany w indeksach zawyżają, zaniżają czy są neutralne dla stóp zwrotu z indeksów miała się zakończyć w najbliższym czasie.

Dlatego, a może pomimo tego, zachęcony interesującym komentarzem Marcina Kanarka, który sprawdził co stałoby się z portfelem opartym na pierwszym, historycznym (z 16 kwietnia 1994 roku) składzie indeksu WIG20, postanowiłem powtórzyć i trochę rozszerzyć jego analizę.

Pierwszy portfel indeksu WIG20 wyglądał tak:

Za WGPW

Historyczne składy indeksu WIG20 można znaleźć tutaj – w części „Historyczne portfele indeksu”

W obliczaniu stopy zwrotu z portfela opartego na historycznym składzie WIG20 korzystałem z danych Bossy, które odporne są na survivorship bias. Dane te uwzględniają splity, nie uwzględniają dywidend i najprawdopodobniej nie uwzględniają praw poboru (co w przypadku trzech spółek mogło trochę zaniżyć stopy zwrotu). WIG20 też nie uwzględnia dywidend tak więc dane są porównywalne.

Pomiędzy 16 kwietnia 1994 a 7 marca 2013 WIG20 zyskał około 147% – wzrósł z 1000 do 2474 punktów. Co stało się z oryginalnym portfelem indeksu? Pokazuje to poniższa tabela. Pierwsza kolumna pokazuje oryginalną cenę z 16 kwietnia 1994 roku, druga kolumna cenę skorygowaną (o splity) przez Bossa, trzecia kolumna pokazuje udział w WIG20 z 16 kwietnia 1994 roku, czwarta kolumna datę ostatniego notowania na WGPW, piąta kolumna (zdradziecka) pokazuje cenę w dniu ostatniego notowania, szósta kolumna stopę zwrotu spółki od 16 kwietnia 1994 do ostatniego notowania na WGPW, a siódma kolumna pokazuje tę stopę zwrotu ważoną udziałem w indeksie:

Tak więc oryginalny skład indeksu WIG20, z oryginalnymi wagami osiągnąłby do 7 marca 2013 stopę zwrotu w wysokości 207% i to bez uwzględniania zysków z gotówki, która znalazłaby się w portfelu po wycofaniu części spółek z WGPW. Oryginalny portfel WIG20 bez problemu pokonał więc indeks WIG20 z wszystkimi historycznymi zmianami.

Portfel złożony ze spółek wchodzących do pierwszego, historycznego portfela WIG20 lecz nie ważony oryginalnymi udziałami w indeksie (każda spółka miałaby w takim portfelu 5% udział) osiągnąłby 103% stopy zwrotu ale wskaźnik ten nie uwzględnia zysku z gotówki, która znalazłaby się w portfelu po wycofaniu części spółek z WGPW.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że WIG20 był w kwietniu 1994 roku indeksem „z łapanki” ponieważ spółki notowane w tym czasie na WGPW w najmniejszym stopniu nie odzwierciedlały polskiej gospodarki to wyniki oryginalnego portfela tego indeksu zrobią spore wrażenie gdy porówna się je do stopy zwrotu z „dmuchanego i chuchanego” WIG20.

8 Komentarzy

 1. GZalewski

  musze sie nad tym przychylic (szukajac bledu) bo moja intuicja (zawodna oczywiscie) wrzeszczy – to nie moze byc prawda

  1. trystero (Post autora)

   @ GZalewski

   Hm, wyszły mi te same wyniki co Marcinowi.

   Jeśli mam być szczerzy, to zanim Marcin nie napisał swojego komentarza też się spodziewałem, że akurat ten portfel (z łapanki) przegra z indeksem. Tak więc to co opublikował Marcin wydało się mi anty-intuicyjne, postanowiłem sprawdzić i stąd ten wpis.

 2. xx

  to oczywista oczywistość..podobnie wypada to dla s&p..zbadał to prof Siegel..a opisał ładnie M.Skousen w swojej książce

  1. trystero (Post autora)

   @ xx

   Widzisz, burzliwe dyskusje o tym czy zmiany w indeksach zawyżają, zaniżają czy są neutralne dla stóp zwrotu z indeksów sugerują, że problem daleki jest od rozwiązania.

 3. xx

  alez Siegel to policzył..oryginalny indeks bije.ten po zmianach , żeby było zabawniej..wyszedł od intuicyjnej tezy że sukces S&P lezy w dokonywanych zmianach w składzie indeksu:)

 4. pit65

  Te indeksy to są dobre wytrychy wszystko da sie nimi uzasadnić.
  Tak sobie patrze na sumę ważony i nie ważony.
  Początkowa waga jednak robi róznicę 100% in plus w stosunku do nieważonej i nietrudno sobie wyobrazić ,że mogłaby zaistniec sytuacja w której przy takiej samej nieważonej wycenie ważona miałaby minus 100%.

 5. ART

  Zaraz, zaraz …. jak można liczyć gotówkę ze spółek, które wycofane zostały z obrotu, ale nie zostały zlikwidowane? Skąd pewność, że uda się nam je sprzedać? Np. do dzisiaj wiele osób posiada Elektrim, z którym nie może nic zrobić. Universal – spadł na groszówki, co nie znaczy że można było go sprzedać na ostatnich sesjach dowolnie. Wedel – ok., zgoda, gotówka. Itd. itp.

  1. trystero (Post autora)

   @ ART

   Zaraz, zaraz …. jak można liczyć gotówkę ze spółek, które wycofane zostały z obrotu, ale nie zostały zlikwidowane?

   W moim badaniu nie liczyłem zysków z gotówki.

   Zyski z gotówki ze spółek, które zbankrutowały i tak nie miałyby znaczenia po 95% (i więcej) spadku wartości spółek.

   Te spółki, które nie zbankrutowały a przestały być notowane na giełdzie zostały przejęte, z reguły przez wezwanie. Także na Elektrim było wezwanie jeśli się nie mylę.

   Dlaczego o tej gotówce napisałem? Choćby dlatego, że gotówka z mającego 10% udziałów w portfelu Wedla wycofanego w 1999 roku dołożyłaby około 13 punktów procentowych do wyników portfela (z 207 na 220) i to tylko licząc ROC równy WIBOR 3M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.