O średnich nieco inaczej, część 2

Chciałbym pokazać 2 dodatkowe testy i wnioski wyciągnięte z antyintuicyjnej strategii gry przeciwko przecięciu 2 średnich, opisane wstępnie w poprzednim wejściu.

 

Pomysł nazwany przez mnie roboczo „kontra do średnich”, czyli otwieranie pozycji długiej gdy średnia 2-dniowa znajduje się poniżej 5-dniowej (a więc przeciw klasycznemu sygnałowi sprzedaży) oraz symetrycznie otwieranie pozycji krótkiej gdy średnia 2-dniowa przebiega powyżej 5-dniowej, postanowiłem sprawdzić na dużo dłuższym okresie niż Collins. Jednak zamiast danych kontraktów terminowych użyłem po prostu kursów samego indeksu S&P500, który jest instrumentem bazowym dla pochodnych, a więc przebiegi są podobne co do tendencji.

Użyłem danych dziennych za lata 1962-2012, nie uwzględniałem poślizgów i prowizji, codziennie otwierana pozycja była zamykana na koniec tej samej sesji. Przebieg krzywej kumulującej codzienne zyski i straty pokazuje poniższy wykres:

 

Rysunek 1: Liczona w punktach indeksowych krzywa skumulowanych zysków i strat dla indeksu S&P500

Tendencje są krystalicznie wyraźne i układają się w 2 ciągi:

1/ Do 1999 roku, a więc przez 37 lat, amerykański rynek największych akcji w niewielkim, ale regularnym tempie podążał w zupełnie przeciwnym procesie do opisanego wyżej

2/ Od 1999 roku nastąpiło diametralne i bardzo dynamiczne załamanie wcześniejszego wzoru zachowania rynku i strategia, lub może raczej ‘wzór zachowania’ czy swego rodzaju ‘inklinacja’ opisana wyżej jako „kontra do średnich” doszła do silnego głosu.

//Collins w swoich testach pokazywał tylko ten wycinek danych, który ująłem pomiędzy 2 pionowe linie//

Jakie implikacje to rodzi? Poza tymi, że zakres sesji (od otwarcia do zamknięcia) przeciwnych do przecięcia długiej średniej przez krótką jest szerszy niż sesji o odwrotnym kierunku.

Przede wszystkim po raz kolejny podkreśla to jak bardzo rewolucyjnie zmieniła się dynamika rynków w nowym stuleciu. Przypomnę, że od 1999 roku działają pierwsze tradingowe algorytmy, również te o dużej częstotliwości, weszły elektroniczne platformy obrotu, derywaty zostały bardzo upowszechnione, powstało dziesiątki nowych instrumentów. I po raz kolejny zwracam uwagę, że testy strategii i systemów w oparciu o dane sprzed przełomu stuleci mogą być obciążone różnego rodzaju ‘inklinacjami’ (ang. biases), mogą wskazywać zupełnie inną dynamikę i kierunek działania. To wymaga nowego, przemyślanego podejścia w zakresie testów historycznych.

Aż 90% zysków pochodzi tylko z jednej strony – długiej. Co znaczy, że to kupno rynku, a nie sprzedaż, może przynieść zyski kiedy średnia 2-dniowa przebija się poniżej 5-dniowej. Gra z kontry ma więc uzasadnione podstawy. Całkiem możliwe, że dotyczy to średnich innego rodzaju i długości. Cieszy mnie jeśli Czytelnicy próbują szukać podobnych rozwiązań na własną rękę 🙂

Taka krzywa kapitału jak powyżej, do tego stabilnie rosnąca, to marzenie systemowców. Gdyby nie koszty transakcji, pomysł Collinsa przyniósłby zyski po 2006 roku jak sugeruje on w książce. To ma być jedynie supozycja co do własnych poszukiwań. Prawdopodobnie zyski jak wyżej mogłyby jednak osiągnąć algorytmy tradingowe, nawet z zastosowaniem dźwigni. Na niektórych giełdach bowiem płaci się graczom algorytmowym za robienie obrotu zamiast kasować ich z prowizji.

Drugi test sprawdzający puściłem na danych naszego indeksu szerokiego rynku czyli WIG20. I tu zaskoczenie! Proszę spojrzeć na krzywią zmian zysków i strat strategii „kontry do średnich”:

 

Rys 2. Liczona w punktach indeksowych krzywa skumulowanych zysków i strat dla indeksu WIG20

Tendencja całkowicie odwrotna do rynku amerykańskiego i efekt zupełnie przeciwny! Nie ma przełamania na przełomie wieków. Rynek działa więc dużo mocniej w kierunku przebicia długiej średniej przez krótką. To oznacza również, że systemy i strategie układane pod nasz rynek mogą zupełnie nie zdać egzaminu na danych z rynku amerykańskiego. Co gorsza – aż 70% straty pochodzi z długich pozycji. Taka gra jak na indeksie amerykańskim jest więc obciążona u nas sporym ryzykiem w takim układzie średnich…

—Kat—

1 Komentarz

  1. Lucky

    Zrobilem ten sam test od 1789 i wykres kapitalu jest tutaj:
    http://tinypic.com/r/24xko6g/5

    Jak nie ma trendow, to metoda grania przeciw zarabia. Jednak ja bym na to pieniedzy nie postawil. Takie zrywy juz byly. Mysle, ze tym razem tez tak bedzie, szczegolnie, ze nie jest to potwierdzone przez inne rynki.
    BTW: Przerazajace jest w okolicach jakich dat bylo tak dwa razy w historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.