Kupowanie najgorszych spółek miesiąca

Trzy miesiące temu pokazałem na blogu wyniki testu strategii polegających na kupowaniu na ostatniej sesji miesiąca spółek o najwyższej stopie zwrotu. Dziś, przedstawiam rezultaty odwrotnej strategii czyli kupowania najgorszych spółek miesiąca.

Przetestowałem 3 strategie: kupowania na ostatniej sesji miesiąca 1,5 i 10 spółek o najniższej stopie zwrotu w miesiącu (co z reguły oznacza spółki o największym spadku) i przytrzymywania ich w portfelu przez miesiąc. Po miesiącu, spółki z portfela są sprzedawane a trafiają do niego walory, które osiągnęły najniższe stopy zwrotu w ostatnim miesiącu.

O ile strategia kupowania najlepszych spółek miesiąca była typową strategią momentum, strategią ‘inwestowania z trendem’, to strategia kupowania najgorszych spółek miesiąca jest strategią ‘inwestowania pod powrót do średniej’. Czy takie podejście sprawdza się na WGPW w miesięcznym horyzoncie czasowym?

Według danych historycznych: nie.

Poniższy wykres pokazuje wyniki trzech testowanych strategii oraz wyniki WIG i szerokiego rynku od lutego 2000 roku do stycznia 2012 roku. Używałem danych Stooq (katalog WSE shares). Wyniki strategii uwzględniają prowizję (0,25%). W teście strategii i szerokiego rynku użyłem filtra ceny zamknięcia (powyżej 20 gr) oraz wyeliminowałem spółki, które przeprowadziły odwrotny split (SNW, PCG, MEW, FON, EKP).

Każda z opisanych strategii spisuje się zdecydowanie gorzej od indeksu WIG i szerokiego rynku. Z poniższych statystyk wynika, że niższe stopy zwrotu testowane strategie osiągają przy wyższej zmienności. Krótko mówiąc: miesięczny horyzont czasowy nie sprawdza się na WGPW w strategiach wykorzystujących ‘powrót do średniej’. Inwestorzy zainteresowani tego typu strategiami powinni zbadać inne kombinacje czasowe.

1 5 10 WIG Rynek
EC (100) 64,1 105,4 101,4 209,3 546,4
AROC 0,053 0,013 0,007 0,008 0,015
MROC -0,025 -0,004 0,002 0,008 0,011
SD 0,47 0,17 0,12 0,02 0,08
% poz 44,9 46,5 50,0 55,6 54,9

W tabeli w kolejnych wierszach: krzywa kapitału (przy kapitale początkowym 100), średnia miesięczna stopa zwrotu, mediana miesięcznych stóp zwrotu, odchylenie standardowe miesięcznych ROC oraz odsetek miesięcznych ROC większych od zera.

2 Komentarzy

  1. XXX

    dobra, dobra ja napisze:
    “najgorszych nikt nie chce- chyba,że….”

  2. 777urian

    może nie trzeba trzymać ich twardo równy miesiąc to głupie założenie, jak dla mnie z góry skazane na porażkę, pomysł jest ok kupować te najgorsze i trzymać do ich wzrostu załóżmy 5%, 10%, do 20% maksymalnie też np jakiś maksymalny czas niech to będzie 60dni…
    to byłoby z sensem jest wtedy szansa że skupujemy akcje na ostrej korekcie a sprzedajemy je na odbiciu nawet jeżeli potem leca nadal w dół nie ponosimy straty tylko generujemy zyski…to dobre zwłaszcza że mamy od lat obniżanie wartości GPW, które trwać będzie moim zdaniem aż do zmiany waluty – nie da się tanich spółek a takich jest wiele idealnie zamienić na EURO. jeden grosz nie ma odzwierciedlenia w euro wiec trzeba będzie splity robić ale i tak na groszach będzie strata wartości i to konkretna w perspektywie całego rynku na GPW ktoś na tym dobrze zarobi ale na pewni nie drobni inwestorzy gdyż tacy zawsze tracą…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.