Kupowanie najgorszych spółek miesiąca

Trzy miesiące temu pokazałem na blogu wyniki testu strategii polegających na kupowaniu na ostatniej sesji miesiąca spółek o najwyższej stopie zwrotu. Dziś, przedstawiam rezultaty odwrotnej strategii czyli kupowania najgorszych spółek miesiąca.

Przetestowałem 3 strategie: kupowania na ostatniej sesji miesiąca 1,5 i 10 spółek o najniższej stopie zwrotu w miesiącu (co z reguły oznacza spółki o największym spadku) i przytrzymywania ich w portfelu przez miesiąc. Po miesiącu, spółki z portfela są sprzedawane a trafiają do niego walory, które osiągnęły najniższe stopy zwrotu w ostatnim miesiącu.

O ile strategia kupowania najlepszych spółek miesiąca była typową strategią momentum, strategią ‘inwestowania z trendem’, to strategia kupowania najgorszych spółek miesiąca jest strategią ‘inwestowania pod powrót do średniej’. Czy takie podejście sprawdza się na WGPW w miesięcznym horyzoncie czasowym?

Według danych historycznych: nie.

Poniższy wykres pokazuje wyniki trzech testowanych strategii oraz wyniki WIG i szerokiego rynku od lutego 2000 roku do stycznia 2012 roku. Używałem danych Stooq (katalog WSE shares). Wyniki strategii uwzględniają prowizję (0,25%). W teście strategii i szerokiego rynku użyłem filtra ceny zamknięcia (powyżej 20 gr) oraz wyeliminowałem spółki, które przeprowadziły odwrotny split (SNW, PCG, MEW, FON, EKP).

Każda z opisanych strategii spisuje się zdecydowanie gorzej od indeksu WIG i szerokiego rynku. Z poniższych statystyk wynika, że niższe stopy zwrotu testowane strategie osiągają przy wyższej zmienności. Krótko mówiąc: miesięczny horyzont czasowy nie sprawdza się na WGPW w strategiach wykorzystujących ‚powrót do średniej’. Inwestorzy zainteresowani tego typu strategiami powinni zbadać inne kombinacje czasowe.

1 5 10 WIG Rynek
EC (100) 64,1 105,4 101,4 209,3 546,4
AROC 0,053 0,013 0,007 0,008 0,015
MROC -0,025 -0,004 0,002 0,008 0,011
SD 0,47 0,17 0,12 0,02 0,08
% poz 44,9 46,5 50,0 55,6 54,9

W tabeli w kolejnych wierszach: krzywa kapitału (przy kapitale początkowym 100), średnia miesięczna stopa zwrotu, mediana miesięcznych stóp zwrotu, odchylenie standardowe miesięcznych ROC oraz odsetek miesięcznych ROC większych od zera.

2 Komentarzy

  1. XXX

    dobra, dobra ja napisze:
    „najgorszych nikt nie chce- chyba,że….”

  2. 777urian

    może nie trzeba trzymać ich twardo równy miesiąc to głupie założenie, jak dla mnie z góry skazane na porażkę, pomysł jest ok kupować te najgorsze i trzymać do ich wzrostu załóżmy 5%, 10%, do 20% maksymalnie też np jakiś maksymalny czas niech to będzie 60dni…
    to byłoby z sensem jest wtedy szansa że skupujemy akcje na ostrej korekcie a sprzedajemy je na odbiciu nawet jeżeli potem leca nadal w dół nie ponosimy straty tylko generujemy zyski…to dobre zwłaszcza że mamy od lat obniżanie wartości GPW, które trwać będzie moim zdaniem aż do zmiany waluty – nie da się tanich spółek a takich jest wiele idealnie zamienić na EURO. jeden grosz nie ma odzwierciedlenia w euro wiec trzeba będzie splity robić ale i tak na groszach będzie strata wartości i to konkretna w perspektywie całego rynku na GPW ktoś na tym dobrze zarobi ale na pewni nie drobni inwestorzy gdyż tacy zawsze tracą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.