Kupowanie najgorszych spółek miesiąca

Trzy miesiące temu pokazałem na blogu wyniki testu strategii polegających na kupowaniu na ostatniej sesji miesiąca spółek o najwyższej stopie zwrotu. Dziś, przedstawiam rezultaty odwrotnej strategii czyli kupowania najgorszych spółek miesiąca.

Przetestowałem 3 strategie: kupowania na ostatniej sesji miesiąca 1,5 i 10 spółek o najniższej stopie zwrotu w miesiącu (co z reguły oznacza spółki o największym spadku) i przytrzymywania ich w portfelu przez miesiąc. Po miesiącu, spółki z portfela są sprzedawane a trafiają do niego walory, które osiągnęły najniższe stopy zwrotu w ostatnim miesiącu.

O ile strategia kupowania najlepszych spółek miesiąca była typową strategią momentum, strategią ‘inwestowania z trendem’, to strategia kupowania najgorszych spółek miesiąca jest strategią ‘inwestowania pod powrót do średniej’. Czy takie podejście sprawdza się na WGPW w miesięcznym horyzoncie czasowym?

Według danych historycznych: nie.

Poniższy wykres pokazuje wyniki trzech testowanych strategii oraz wyniki WIG i szerokiego rynku od lutego 2000 roku do stycznia 2012 roku. Używałem danych Stooq (katalog WSE shares). Wyniki strategii uwzględniają prowizję (0,25%). W teście strategii i szerokiego rynku użyłem filtra ceny zamknięcia (powyżej 20 gr) oraz wyeliminowałem spółki, które przeprowadziły odwrotny split (SNW, PCG, MEW, FON, EKP).

Każda z opisanych strategii spisuje się zdecydowanie gorzej od indeksu WIG i szerokiego rynku. Z poniższych statystyk wynika, że niższe stopy zwrotu testowane strategie osiągają przy wyższej zmienności. Krótko mówiąc: miesięczny horyzont czasowy nie sprawdza się na WGPW w strategiach wykorzystujących ‚powrót do średniej’. Inwestorzy zainteresowani tego typu strategiami powinni zbadać inne kombinacje czasowe.

1 5 10 WIG Rynek
EC (100) 64,1 105,4 101,4 209,3 546,4
AROC 0,053 0,013 0,007 0,008 0,015
MROC -0,025 -0,004 0,002 0,008 0,011
SD 0,47 0,17 0,12 0,02 0,08
% poz 44,9 46,5 50,0 55,6 54,9

W tabeli w kolejnych wierszach: krzywa kapitału (przy kapitale początkowym 100), średnia miesięczna stopa zwrotu, mediana miesięcznych stóp zwrotu, odchylenie standardowe miesięcznych ROC oraz odsetek miesięcznych ROC większych od zera.

2 Komentarzy

  1. XXX

    dobra, dobra ja napisze:
    „najgorszych nikt nie chce- chyba,że….”

  2. 777urian

    może nie trzeba trzymać ich twardo równy miesiąc to głupie założenie, jak dla mnie z góry skazane na porażkę, pomysł jest ok kupować te najgorsze i trzymać do ich wzrostu załóżmy 5%, 10%, do 20% maksymalnie też np jakiś maksymalny czas niech to będzie 60dni…
    to byłoby z sensem jest wtedy szansa że skupujemy akcje na ostrej korekcie a sprzedajemy je na odbiciu nawet jeżeli potem leca nadal w dół nie ponosimy straty tylko generujemy zyski…to dobre zwłaszcza że mamy od lat obniżanie wartości GPW, które trwać będzie moim zdaniem aż do zmiany waluty – nie da się tanich spółek a takich jest wiele idealnie zamienić na EURO. jeden grosz nie ma odzwierciedlenia w euro wiec trzeba będzie splity robić ale i tak na groszach będzie strata wartości i to konkretna w perspektywie całego rynku na GPW ktoś na tym dobrze zarobi ale na pewni nie drobni inwestorzy gdyż tacy zawsze tracą…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.