Kupowanie 10 najlepszych spółek miesiąca

Dwa tygodnie temu sprawdziłem skuteczność strategii kupowania najmocniej rosnącej spółki na sesji (by sprzedać ją na zamknięcie następnej sesji) na warszawskiej giełdzie. Okazało się, że strategia czyniła prawdziwe spustoszenie w portfelu.

Czytelnicy zasugerowali w komentarzach inne strategie oparte na wykorzystaniu efektu momentum lub powrotu do średniej. Systematycznie będę publikował na blogu testy tych strategii w oparciu o notowania warszawskiego rynku akcyjnego.

Dziś zajmę się efektem momentum, w miesięcznym horyzoncie czasowym. Pokażę wyniki kupowania na zamknięciu ostatniej sesji miesiąca 5 i 10 spółek o najwyższej miesięcznej stopie zwrotu (ROC), trzymania ich w portfelu przez miesiąc i sprzedawania na zamknięciu ostatniej sesji następnego miesiąca. Są to więc strategie oparte na kupowaniu zwycięzców.

Strategię testuję od marca 2000 roku do października 2011 na bazie Stooq (katalog WSE shares). Filtry wykluczają z testu spółki, które w danym momencie kosztują mniej niż 20 groszy oraz spółki, które przeprowadziły odwroty split akcji. Uwzględniam prowizję w wysokości 0,25%. Wyniki strategii porównuję do inwestycji w WIG i szeroki rynek WGPW (bez prowizji).

Poniżej znajduje się trochę statystyki. W kolejnych wierszach: krzywa kapitału (przy początkowym 100), średnia miesięcznych stóp zwrotu, mediana miesięcznych stóp zwrotu, odchylenie standardowe miesięcznych stóp zwrotu, odsetek pozytywnych miesięcznych stóp zwrotu.

Wyraźnie widać, że wyższe stopy zwrotu, które oferują obydwie strategie wiążą się z większą zmiennością. Inwestor powinien więc sprawdzić czy strategie te oferują lepsze od rynku wyniki po uwzględnieniu prowizji.

Ograniczeniem testu był na pewno brak filtra obrotów. Dobrze byłoby zbadać wpływ mało płynnych spółek na wyniki testu.

 

2 Komentarzy

 1. Wasilewski

  Witaj,

  W jakim programie testujesz te swoje dane? MetaStock, Amibroker, MetaTrader czy coś innego?

  1. trystero (Post autora)

   @ Wasilewski

   Coś innego. Coś co zostało napisane (nie przeze mnie) specjalnie do tego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.