Kupowanie 10 najlepszych spółek miesiąca

Dwa tygodnie temu sprawdziłem skuteczność strategii kupowania najmocniej rosnącej spółki na sesji (by sprzedać ją na zamknięcie następnej sesji) na warszawskiej giełdzie. Okazało się, że strategia czyniła prawdziwe spustoszenie w portfelu.

Czytelnicy zasugerowali w komentarzach inne strategie oparte na wykorzystaniu efektu momentum lub powrotu do średniej. Systematycznie będę publikował na blogu testy tych strategii w oparciu o notowania warszawskiego rynku akcyjnego.

Dziś zajmę się efektem momentum, w miesięcznym horyzoncie czasowym. Pokażę wyniki kupowania na zamknięciu ostatniej sesji miesiąca 5 i 10 spółek o najwyższej miesięcznej stopie zwrotu (ROC), trzymania ich w portfelu przez miesiąc i sprzedawania na zamknięciu ostatniej sesji następnego miesiąca. Są to więc strategie oparte na kupowaniu zwycięzców.

Strategię testuję od marca 2000 roku do października 2011 na bazie Stooq (katalog WSE shares). Filtry wykluczają z testu spółki, które w danym momencie kosztują mniej niż 20 groszy oraz spółki, które przeprowadziły odwroty split akcji. Uwzględniam prowizję w wysokości 0,25%. Wyniki strategii porównuję do inwestycji w WIG i szeroki rynek WGPW (bez prowizji).

Poniżej znajduje się trochę statystyki. W kolejnych wierszach: krzywa kapitału (przy początkowym 100), średnia miesięcznych stóp zwrotu, mediana miesięcznych stóp zwrotu, odchylenie standardowe miesięcznych stóp zwrotu, odsetek pozytywnych miesięcznych stóp zwrotu.

Wyraźnie widać, że wyższe stopy zwrotu, które oferują obydwie strategie wiążą się z większą zmiennością. Inwestor powinien więc sprawdzić czy strategie te oferują lepsze od rynku wyniki po uwzględnieniu prowizji.

Ograniczeniem testu był na pewno brak filtra obrotów. Dobrze byłoby zbadać wpływ mało płynnych spółek na wyniki testu.

 

2 Komentarzy

 1. Wasilewski

  Witaj,

  W jakim programie testujesz te swoje dane? MetaStock, Amibroker, MetaTrader czy coś innego?

  1. trystero (Post autora)

   @ Wasilewski

   Coś innego. Coś co zostało napisane (nie przeze mnie) specjalnie do tego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.