IKE w formie rachunku maklerskiego budzi niesłychane emocje, co pokazała dyskusja pod niedawnym wpisem Jacka Tyszko. Tymczasem jest to po prostu jeszcze jeden instrument inwestycyjny, o tyle ciekawy, że pozbawiony podatku od dywidend w przypadku akcji oraz podatku od odsetek w przypadku obligacji (pod warunkiem dotrzymania okresów wynikających z ustawy).

Ten dodatkowy bonus, jakim jest niepodatkowana dywidenda wypłacana przez spółki skłonił mnie do postawienia pytania, czy jest jakaś sensowna krótkoterminowa strategia zakładająca nabywanie akcji, które zamierzają wypłacać dywidendy i pozbywanie się ich natychmiast po nabyciu tego prawa. Najprostszą strategię zakładającą kupno akcji w dniu przyznania prawa do dywidendy i sprzedaż dzień później opisywałem jakiś czas temu, przy okazji zachęcając również Czytelników do współpracy.

Dziś spróbuję zaprezentować wyniki symulacji dzięki narzędziu przygotowanemu przez Pana Tomasza. Symulacje są rozszerzeniem pierwotnego założenia. Czyli kupujemy akcje spółek przed dniem przyznania prawa do dywidendy i sprzedajemy je natychmiast po nabyciu owego prawa. Jednak w tym wypadku sprawdźmy, jak będą wyglądały wyniki, jeśli nasze zakupy wypadną  3, 4, 5 , 6, 7 , 8, 9 i 10 dni wcześniej (proszę pamiętać o rozliczeniu D+3).

dywidendy_IKE2

Wyniki są dość „niestabilne”. Najlepszy wynik dało kupno akcji 5 dni przed datą ustalenia prawa (3041 zł po uwzględnieniu prowizji), zaś najgorszy 6 dni wcześniej (-58 złotych). Ta dysproporcja jest o tyle zaskakująca, że gdybym testował dowolny system mechaniczny wykorzystujący na przykład narzędzia analizy technicznej i różnica między parametrami dawałaby aż tak drastyczne różnice wyrzuciłbym go do kosza. W tym przypadku pokazuje to wyłącznie tyle, że na rynku łatwe pieniądze są strasznie trudne do osiągnięcia.

5 Komentarzy

 1. Tomek

  To jest właśnie wada systemów mechanicznych. One nie „myślą”, która dywidenda jest bardziej opłacalna, tylko kupują akcje ileś dni wcześniej. Może się zdarzyć, że zabraknie pieniędzy na koncie na kupno akcji pod dywidendę, która przyniosłaby duży zysk przesądzający o wynikach całej symulacji.
  Podobnie jest z innymi systemami. Zmiana jednego parametru może spowodować nie zajęcie pozycji w jakimś długim, znaczącym trendzie, która przy innej wartości parametru daje spory zysk.
  Wykres zysku przy optymalizacji parametru do jakiegoś prostego systemu opartego np. na przebiciu przez cenę średniej kroczącej (np. zysk do długości średniej) przypomina raczej wykres zero- jedynkowy, a nie wykres z wyraźnymi trendami i ekstremami.

  1. gzalewski (Post autora)

   W wyniku tych testów ciekawsze jest co innego. Skoro zysk z dywidendy jest w dużej mierze zjadany przez korekte kursu, to co na to zwolennicy bajendholdów na naszym rynku. Czy oni robia jakies wiarygodne testy?

 2. Pink Floyd

  @gzalewski
  A jak tak z zupelnie innej beczki: wlasnie pod choinke zakupilem sobie Pana ksiazke i pomimo, ze generalnie znam jej poprzednie edycje, to czyta sie ja bardzo milo 🙂 Gratuluje i prosze o wiecej 🙂 Szkoda, ze nie mozna tylko porozmawiac o tej ksiazce w formie blogu — myslal Pan moze o tym?

  A wszystkim czytelnikom bossy zycze Wesolych Swiat! 🙂

 3. gzalewski (Post autora)

  Dziekuje za miłe słowa. CO do komentowania – hmmm, przemysle (walcze cały czas ze sobą, by wydawnictwo stworzylo profil na facebooku)

 4. adam

  Panie Grzegorzu dziękuję. Jutro wypłata dywidendy na ABPL , zobaczymy jaka będzie :((. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.