IKE w formie rachunku maklerskiego budzi niesłychane emocje, co pokazała dyskusja pod niedawnym wpisem Jacka Tyszko. Tymczasem jest to po prostu jeszcze jeden instrument inwestycyjny, o tyle ciekawy, że pozbawiony podatku od dywidend w przypadku akcji oraz podatku od odsetek w przypadku obligacji (pod warunkiem dotrzymania okresów wynikających z ustawy).

Ten dodatkowy bonus, jakim jest niepodatkowana dywidenda wypłacana przez spółki skłonił mnie do postawienia pytania, czy jest jakaś sensowna krótkoterminowa strategia zakładająca nabywanie akcji, które zamierzają wypłacać dywidendy i pozbywanie się ich natychmiast po nabyciu tego prawa. Najprostszą strategię zakładającą kupno akcji w dniu przyznania prawa do dywidendy i sprzedaż dzień później opisywałem jakiś czas temu, przy okazji zachęcając również Czytelników do współpracy.

Dziś spróbuję zaprezentować wyniki symulacji dzięki narzędziu przygotowanemu przez Pana Tomasza. Symulacje są rozszerzeniem pierwotnego założenia. Czyli kupujemy akcje spółek przed dniem przyznania prawa do dywidendy i sprzedajemy je natychmiast po nabyciu owego prawa. Jednak w tym wypadku sprawdźmy, jak będą wyglądały wyniki, jeśli nasze zakupy wypadną  3, 4, 5 , 6, 7 , 8, 9 i 10 dni wcześniej (proszę pamiętać o rozliczeniu D+3).

dywidendy_IKE2

Wyniki są dość „niestabilne”. Najlepszy wynik dało kupno akcji 5 dni przed datą ustalenia prawa (3041 zł po uwzględnieniu prowizji), zaś najgorszy 6 dni wcześniej (-58 złotych). Ta dysproporcja jest o tyle zaskakująca, że gdybym testował dowolny system mechaniczny wykorzystujący na przykład narzędzia analizy technicznej i różnica między parametrami dawałaby aż tak drastyczne różnice wyrzuciłbym go do kosza. W tym przypadku pokazuje to wyłącznie tyle, że na rynku łatwe pieniądze są strasznie trudne do osiągnięcia.

5 Komentarzy

  1. Tomek

    To jest właśnie wada systemów mechanicznych. One nie „myślą”, która dywidenda jest bardziej opłacalna, tylko kupują akcje ileś dni wcześniej. Może się zdarzyć, że zabraknie pieniędzy na koncie na kupno akcji pod dywidendę, która przyniosłaby duży zysk przesądzający o wynikach całej symulacji.
    Podobnie jest z innymi systemami. Zmiana jednego parametru może spowodować nie zajęcie pozycji w jakimś długim, znaczącym trendzie, która przy innej wartości parametru daje spory zysk.
    Wykres zysku przy optymalizacji parametru do jakiegoś prostego systemu opartego np. na przebiciu przez cenę średniej kroczącej (np. zysk do długości średniej) przypomina raczej wykres zero- jedynkowy, a nie wykres z wyraźnymi trendami i ekstremami.

    1. gzalewski (Post autora)

      W wyniku tych testów ciekawsze jest co innego. Skoro zysk z dywidendy jest w dużej mierze zjadany przez korekte kursu, to co na to zwolennicy bajendholdów na naszym rynku. Czy oni robia jakies wiarygodne testy?

  2. Pink Floyd

    @gzalewski
    A jak tak z zupelnie innej beczki: wlasnie pod choinke zakupilem sobie Pana ksiazke i pomimo, ze generalnie znam jej poprzednie edycje, to czyta sie ja bardzo milo 🙂 Gratuluje i prosze o wiecej 🙂 Szkoda, ze nie mozna tylko porozmawiac o tej ksiazce w formie blogu — myslal Pan moze o tym?

    A wszystkim czytelnikom bossy zycze Wesolych Swiat! 🙂

  3. gzalewski (Post autora)

    Dziekuje za miłe słowa. CO do komentowania – hmmm, przemysle (walcze cały czas ze sobą, by wydawnictwo stworzylo profil na facebooku)

  4. adam

    Panie Grzegorzu dziękuję. Jutro wypłata dywidendy na ABPL , zobaczymy jaka będzie :((. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.