DM BOŚ stwarza inwestorom nowe możliwości – na sto procent ! Dla jednych owe sto procent będzie oznaczać sto procent nowych szans na zarobek w połączeniu jednakże z wyższym ryzykiem, dla innych – prawdopodobnie tylko sto procent dodatkowego ryzyka z niewielką szansą na dodatkowy zysk.

Ale o co chodzi?

Chodzi o zmiany, jakie DM BOŚ wprowadził z dniem 28 października 2010 roku, w systemie depozytów zabezpieczających obowiązujących dla kontraktów terminowych, notowanych na GPW.

Klienci DM BOŚ mogli się już zapoznać z następującym komunikatem:

„Informujemy, iż od dnia 28.10.2010 Wstępny depozyt zabezpieczający został ustalony na poziomie 100% (dotychczas 120%) wartości właściwego depozytu zabezpieczającego określonego przez KDPW.

Przypominamy, że 100% właściwego depozytu zabezpieczającego KDPW jest to poziom depozytu, który każdy inwestor posiadający otwarte pozycje, zobowiązany jest do utrzymywania na swoim rachunku.”

Skąd takie zmiany ?

Wprowadzone zmiany to oczywiście dostosowanie się do realnych zasad rynkowych. Wymagana wysokość depozytów zabezpieczających na rynku terminowym, pobieranych od inwestorów została zrównana z minimalnym depozytem, jakie uczestnik rozliczający transakcje klienta wnosi do KDPW. Zasada taka jest stosowana przez niemal wszystkie domy maklerskie. Takie możliwości istnieją od dawna (dużo wcześniej dom maklerski był zobowiązany – czy chciał czy nie chciał – pobierać depozyt wstępny w wysokości 140% depozytu minimalnego) Zmiany jakie zaszły na rynku, nie są może najbardziej bezpieczne dla inwestorów, ale to w dużej mierze sami inwestorzy wymogli dokonanie takich właśnie zmian.

Co to oznacza?

W DM BOŚ, podobnie jak wcześniej u innych brokerów, znika „bufor bezpieczeństwa”. Dotychczas inwestor kupujący (lub sprzedający kontrakt) wnosił depozyt wyższy od minimalnego (dotychczas wynosił on 120%), jaki musi pozostać na koniec dnia, na potrzeby zabezpieczenia pozycji, po zakończeniu rozliczeń rynkowych. Oznaczało to, iż nawet jeśli inwestor w danym dniu stracił (byle nie za dużo :-)), ale postanowił dalej utrzymywać pozycję, to wcale nie musiał w kolejnym dniu dopłacać do depozytu, ani też dom maklerski nie był zmuszony do interwencyjnego zamykania pozycji. „Bufor” zniknął, więc inwestor nie może sobie pozwolić na stratę na portfelu w danym dniu, o ile gra „pod sufit” i nie ma dodatkowych środków na zwiększenie depozytu.

Nawet jeden punkcik może być decydujący

Znając mentalność sporej części graczy na naszym rynku terminowym, spora ich część będzie teraz jednak grać „pod korek” (w nadziei, że z większa dźwignią zarobi, albo „odkuje się”, że hoho…), co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem i podpowiedzią płynącą gdzieś z podświadomości. Nawet jeśli ktoś dobrze obstawi trend, to wystarczy przecież jakiś przypadkowy cudofixing, aby cały plan „wziął w łeb”. Silna ekspozycja naraża też nas na nieracjonalne lub pochopne decyzje, jeśli otwierając kolejny dzień „dostaniemy luką w plecy”. Czasem wystarczy jeden punkcik, aby wywrócić naszą opartą na maksymalnym zaangazowaniu strategię – do góry nogami. Znikniemy zmieceni niczym falą tsunami, a nastepnego dnia okaże się…. że rynek poszedł w „naszym” kierunku, tylko jeden dzień później, niż sądziliśmy. Byłaby to z pewnością bardzo kosztowna i frustrująca satysfkacja… rynek zachowywałby się bowiem w końcu tak jak tego oczekiwaliśmy, ale szkoda że bez nas – na tym rynku….

Jaki z tego płynie wniosek?

Najprostszą radą jest korzystać mądrze z nowych możliwości, czyli np. „grać na maksa”  tylko intrasesyjnie, a jeśli rynek idzie nie naszą stronę lub powoli zbliża się koniec sesji – ograniczać ryzyko, czyli zaangażowanie. Dajemy inwestorom łuk w nadziei, że będą trafiać dziesiątki na tarczy, a nie strzelać we własne plecy (wbrew pozorom – niektórzy to potrafią :-))

2 Komentarzy

  1. gzalewski

    A mi się ten kierunek nigdy nie podobal.
    Wlasnie dlatego, ze sporo osob jednak nie pilnuje „nadwyzki” i nie potrafi zapewnic sobie tego marginesu bezpieczenstwa.
    No ale…

  2. Zdzichu

    Jest to ruch w celu zwiększenia obrotów i daytradingu. Dlatego też spadły prowizje od takich transakcji. Więcej zarobią DMy i GPW. Doświadczeni inwestorzy i tak będą robić swoje, tylko „koszty edukacji” tych mniej obeznanych wzrosną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.