Czy o tej interwencji jeszcze pamiętamy?

Czy interwencje banków centralnych na rynku walutowym są skuteczne?

Opinie (jak i wyniki prowadzonych badania) na ten temat są przeróżne. Ostatnia interwencja Banku Japoni – przynajmniej na razie – nie należy do tych skutecznych. Patrząc na wykres jena na wykresie tygodniowym jestem w stanie się założyć, że nawet doświadczony obserwator miałby problem ze wskazaniem miejsca, gdzie owa interwencja miała miejsce.

jen_tygodniowy

Na wykresie dziennym jest już znacznie łatwiej.

jen_dzienny

Patrząc na oba te wykresy przypominam sobie jedno z założeń wiekowej teorii Dowa dotyczącej trendów rynkowych.

Mówi ono, że trendami głównymi nie da się manipulować. Nie oznacza to oczywiście, że wielcy uczestnicy rynku nie mogą wpływać na ceny w perspektywie, godzin, dni, czy nawet tygodni. Jednak podstawowe trendy rynkowe (primary) są na owe manipulacje odporne.

6 Komentarzy

  1. Atticus

    Szwajacarzy tez kilka miesiecy temu probowali oslabic CHF i im nie wyszlo. Mam tylko nadzieje, ze polski NBP nie jest na tyle glupi, zeby probowac interweniowac na zlotowce…

    1. astanczak

      @ Atticus

      Drobna uwaga: interwencje mające na celu osłabienie waluty oznaczają zakup walut obcych (często tych uznawanych za rezerwowe) a nie obronę jakiejś waluty. To niesie znacznie mniejsze ryzyko niż „wojna ze spekulantami” poprzez interwencyjny zakup w obronie jakiejś waluty. Paradoks takiej sytuacji polega na tym, że jakiś bank powiększa dzięki wymianie ilość posiadanych walut obcych, co teoretycznie podnosi jego siłę i wiarygodność na rynku. Warto to oddzielać, bo często wrzuca się obronę i osłabienie do jednego worka pod nazwą interwencje. Obronić walutę jest trudniej niż ją osłabić, bo osłabienie właściwie nie wnosi niczego ponad niepewność dla grających na umocnienie.

      Dla jasności nie jestem zwolennikiem interwencji na rynkach walutowych.

  2. Pablito76

    Czy zna ktoś może stronę na której publikowane są spółki z indeksu S&P 500 i ich wagi w tym indeksie

    1. gzalewski (Post autora)

      najuprzejmiej prosze:
      http://www.standardandpoors.com/indices/sp-500/en/us/?indexId=spusa-500-usduf–p-us-l–

  3. fd43

    Panie Grzegorzu. A gdyby założyc że Bank Japonii miałby znacząco większe rezerwy dolarowe (np. 10 razy większe) niż środki jakie posiadają JP Morgan i Goldman Sachs razem wzięci to nadal uważałby Pan że interwencje byłyby nieskuteczne i trend główny dla jena byłby taki jak teraz? Przecież fundamenty mają znaczenie w perspektywie 3-5 lat a na krótszą metę racje ma ten kto ma więcej pieniędzy.

  4. Pingback: Blogi bossa.pl » Ja, jako wróż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.