Nowe spojrzenie na stare świece część 5

Jakie znaczenie dla dalszego ruchu kursów akcji mają sesje o nieprzeciętnie szerokim zakresie zmian? Dają impuls do kontynuacji w kierunku zamknięcia końcowego czy raczej wygaszają ową dotychczasową tendencję ?

Dyplomatycznie odpowiem na zachętę – to zależy jak szeroki zakres (zmienność) prezentuje dana sesja.

Bulkowski testuje pojedyncze świece wszystkich długości, z podziałem na procentowy zakres każdej z nich w stosunku do średniego zakresu z poprzedzających dni. Dla mnie najciekawsze były te najwyższe z powodu impresji jaką wzbudzają w głowach inwestorów swoją długością. Niestety muszę przy tej okazji zaprzeczyć pewnej obiegowej opinii: rozmiar w tym wypadku ma znaczenie większe niż technika 😉

W oryginalnej wersji japońskiej długie świece (ang. tall candles) częściej są wstępem do kontynuacji ruchu w kierunku ich zamknięcia. I rzeczywiście statystyki Bulkowskiego to potwierdzają. Pod warunkiem, że długość takiej świecy wraz z cieniami jest 3 razy większa niż średnia długość (zakres dzienny) świec poprzedzających ją a suma długości jej cieni jest mniejsza niż korpus. Wyniki wyglądają następująco:

Długa czarna świeca
– podczas hossy jej pojawienie się oznacza w 53% kontynuację ruchu czyli spadki
– podczas bessy jej pojawienie się oznacza w 56% kontynuację ruchu a więc również spadki

Długa biała świeca
– podczas hossy jej pojawienie się oznacza w 58% kontynuację ruchu czyli wzrosty
– podczas bessy jej pojawienie się oznacza w 55% kontynuację ruchu (wzrost)

Bulkowski poszedł dalej nieco specyficznym kursem, chcąc znaleźć w jakim układzie pojedyncza świeca o długim korpusie stanowi ostatni podryg istniejącej tendencji, dając impuls odwrotowi na z góry upatrzone pozycje. Taką sytuację zaznaczyłem na wykresie indeksu WIG poniżej, niebieskie strzałki wskazują sytuacje, gdzie spore, czarne świece spadkowe oznaczają lokalny dołek (lub dołek na kolejnej sesji):

I wynik testu, który prowadzi do takiego finału jak na rysunku, z uwzględnieniem, że zakres takiej świecy musi stanowić przynajmniej 146% średniego zakresu poprzednich 22 sesji (czyli z ostatniego miesiąca):

1/ W 58 676 przykładach wystąpienia takiej świecy i pod warunkiem, że na wykresie pojawia się ona powyżej świec sprzed 2 i 3 dni, w 67% przypadków stanowiła ona lokalną górkę w ten dzień lub najpóźniej sesję po niej.

2/ W 53 391 przykładach wystąpienia takiej świecy i pod warunkiem, że na wykresie pojawia się ona poniżej świec sprzed 2 i 3 dni, w 72% przypadków stanowiła ona lokalny dołek w ten dzień lub najpóźniej sesję po niej.

To oznacza, że z taki właśnie prawdopodobieństwem mamy szansę kupić (lub sprzedać podczas spadków) po cenie korzystniejszej niż na koniec sesji o szerokich zakresach.

Cdn

—*Kathay*—

3 Komentarzy

 1. cycjan

  Kathay,

  Wybrałeś rewelacyjny temat. Mam nadzieję, że niewielka póki co liczba komentarzy nie zniechęci cię do kontynuacji. Napisz tylko, czy wśród standardowych statystyk publikowanych przez Bulkowski’ego pojawiają się te związane z ryzykiem grania danej formacji. Np. obok średniej zmiany ceny po k-dniach średnia maksymalna zmian w dół/górę w ciągu owych k-dni?

  Chyba kupię tę książkę. Samodzielne przeprowadzenie podobnych badań to IMHO 4-8 tygodni intensywnej pracy (zakładając niezłe przygotowanie programistyczne).

  pozdrawiam,

 2. banan

  Kathay, ciągle piszesz jakie te wszystkie metody AT są g.. warte. a może jakieś, które się sprawdzają ? świece faktycznie są do d..

 3. = Oficjalny Sponsor DM BOŚ =

  W mojej opinii WIG i testy na nim za wiele nam nie dadzą, jest to sztuka sama dla sztuki, a może raczej edukacja dla edukacji. Kathay masz chyba tego świadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.