W czasie ostatniej hossy na rynku złota usłyszałem w ogólnopolskiej rozgłośni radiowej opinię osóbki piszącej dla jakiegoś magazynu lifestylowego dla kobiet, iż ceny złota na świecie wzrosły, bo w Indiach wyemancypowały się kobiety i mogą same sobie kupować biżuterię. Pomieszanie ideologii feministycznej z potocznym pojmowaniem natury złota obrodziło cudowną tezą na temat zachowania ceny. Stare przysłowie pszczół mówi, iż człowiek z młotkiem w dłoni wszędzie widzi gwoździe. Szczęśliwie w sieci jest wiele lekarstw leczących z przypadłości polegającej na postrzeganiu złota w kategoriach biżuterii i teoretyzowaniu na jego temat bez przeczytania jednego raportu.

Jedną z moich ulubionych stron, którą przeglądam właściwie każdego dnia, jest serwis Kitco.com. Firma, zajmująca się handlem po fizycznej stronie rynku, stworzyła serwis, w którym za darmo można dostać ceny złota z rynku spot. Wyjątkowo wygodny jest tu wykres trzydobowy, dający obraz rynku osobom, które nie odczuwają potrzeby śledzenia wykresów technicznych lub zwyczajnie chcą się zorientować, co w złocie piszczy. Po prostu rynek spot w czasie rzeczywistym za darmo.

Jakością samą w sobie jest ich program Kitco Kcast, który pokazuje notowania wybranych metali obok zegarka w MS Windows. Dzięki temu drobiazgowi każdy ma cenę złota w czasie rzeczywistym bez odrywania oczu od innych zajęć. Proste… i dziwne zarazem, iż GPW, która jest władna publikować notowania warszawskich indeksów nie przygotowała dla swoich klientów takiego narzędzia z notowaniami, które i tak są dystrybuowane na stronach bez opóźnień. Banał, ale jak bardzo ułatwiłby życie inwestującym-lecz-nie-spekulującym na GPW.

Na stronie Kitco znajduje się masa ciekawych narzędzi np. przeliczających w czasie rzeczywistym cenę złota na inne waluty. Oczywiście do analiz nadaje się to słabo, ale rzut okiem pozwala weryfikować wiele tez, które „fruwają” po szybkich mediach elektronicznych. Kitco zbiera też z sieci analizy, komentarze i wiadomości na temat złota z całego świata, co w dobie przeładowania informacją jest wartością samą w sobie. Popularność serwisu i jego jakość docenił magazyn Forbes.

Graczom, którzy lubią dłubać w raportach dostarczanych za darmo nie sposób polecić innego serwisu niż World Gold Council. Rejestracja w serwisie – krótka i bezproblemowa – daje dostęp do danych pokazujących zmiany w popycie i podaży oraz stanie posiadania zapasów złota wśród najważniejszych instytucji (dane są dostępne min. w formacie MS Excel, dzięki czemu łatwo nimi operować na własny użytek). Jako ciekawostkę muszę odnotować, iż w raportach WGC pojawiają się analizy raportów COT, o których pisałem wcześniej.

Oczywiście są tam również notowania, ale najważniejszą częścią są raporty, które bywają bogato cytowane przez analityków i komentatorów. Tu jest wiedza z pierwszej ręki. Dwie strony w serwisie – Research i Gold Market Knowledge Archive – dają dostęp do kwartalnych raportów Gold Investment Digest i bieżących analiz oraz podstawowej wiedzy o rynku złota.

Jak większość serwisów z ambicjami na bycie odwiedzanym każdego dnia WGC zamieszcza newsy. Nie mniej ciekawy jest szeroki obraz złota w Goldipedii, która wypełnia lukę w publikacjach na temat złota dostępnych polskiemu inwestorowi. Mówiąc inaczej na stronie WGC można utonąć w treściach, które później pozwolą nie emocjonować się teoryjkami powtarzanymi przez analityków i dziennikarzy.

Wracając jeszcze do Kitco – warto znać ich nowsze produkty pod nazwą Kitco Base Metals i Kitco Silver, które dedykowane są rynkowi metali przemysłowych i rynkowi srebra. Oba serwisy ustępują bogactwem funkcji Kitco.com, ale model prezentowania treści jest tam identyczny. Nic, tylko brać i czytać za darmo.

PS. Miłośnikom śledzenia indyjskich wątków na rynku złota polecam przeczesanie internetu pod kątem informacji na temat święta Akshaya Tritiya i jego związku z popytem na złoto w Indiach, który – szukając na siłę analogii z kulturą w Polsce – można porównać do popytu na choinki, którego nikt nie wiąże z emancypacją a raczej z nadziejami na istnienie rzeczy nieprzemijalnych.

11 Komentarzy

 1. Jacek

  "ułatwiłby życie inwestującym-lecz-nie-spekulującym na GPW."
  następny walczący ze spekulacją ?
  A może powołać komisję do walki…

 2. TomekB

  kiepski żart
  artykuł na 5

 3. Jacek

  artykuł ogólnie jest OK, zgadza się, dziwi mnie tylko ta powszechna niechęć do spekulacji –
  jakiś atawizm z PRLu ?
  Dlatego chyba tylko u nas są tzw. "inwestorzy jednosesyjni".

 4. astanczak

  @Jacek

  tłumaczenie się z nieudanego/nieczytelnego zdania bywa trudne, ale skoro pojawia się drugi raz, to chyba muszę się wytłumaczyć.

  Dość dawno napisałem w nieistniejącym już Magazynie Finansowym tekst w obronie spekulacji. Nie ma archiwum w sieci, więc mogę tylko odesłać do poprzedniego wpisu w blogu, który – mam nadzieję – pośrednio wyjaśnia mój stosunek do spekulacji i tzw. walki ze spekulantami.

  https://blogi.bossa.pl/?p=286

 5. Jacek

  dzięki za link, przeoczyłem ten wpis – gdybym go wcześniej przeczytał nie napisalbym takiego komentarza. Ale trafiłem 😉 sorry.
  Pozdrawiam 😉

 6. Leon_Zawodowiec

  Dobre linki, dzięki, a co do przyczyn wzrostu ceny złota, to do dziś bawi mnie jedna z przyczyn, o której często wspominała z przekonaniem i strachem w oczach pewnia miła kobitka z jednej z instytucji finansowych – według niej, cena złota rośnie bo ludzie kupują więcej biżuterii (nie tylko emancypanki w Indiach, o których pisze autor), to się nazywa kobiecy punkt widzenia !

 7. zigitig

  Warto zajrzeć też na polski blog poświęcony w głównej mierze inwestowaniu w złoto: http://dwagrosze.blogspot.com

 8. kunta-kinte

  Nie wiem czy kobiety w Indiach stoją za zwyżką złota ale jestem przekonany że za rozchwianie ogromnej większości rynków odpowiada nadmiar pieniądza.Można snuć wiele przypuszczeń ale ta myśl będzie z pewnością przewo0dnią.

 9. Pingback: Blogi bossa.pl » Blog Archive » Złoty fetysz

 10. Pingback: Blogi bossa.pl » Blog Archive » Rezerwy złota

 11. Pingback: Blogi bossa.pl » Blog Archive » Srebro, co się świeci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.