Kontynuując wątek przygód R. Feynmana w Las Vegas

Feynman był dość rozrywkowym facetem, który w Las Vegas poznał sporo tancerek z klubów nocnych i kasyn. Któregoś razu jedna z nich obiecała mu, że pozna go z zawodowym hazardzistą o ksywce „Grek”.

Feynman zapytał wprost, w jaki sposób utrzymuje się on z hazardu przy grze, w której szanse na wygraną są 0.493.

„Grek” wyjaśnił mu, że stawia tylko wtedy, gdy jego szanse są wyższe niż połowa. Oczywiście w ruletce nie ma takich możliwości.

„Nie ma w tym nic nadzywczajnego. Stoję na przykład koło ruletki i jakiś facet mówi: Będzie dziewiątka! Musi być dziewiątka”. Facet jest podrajcowant, myśli, że wypadnie dziewiątka i chce się założyć. Ja znam na pamięć szanse wypadnięcia wszystkich numerów, więc mówię do niego „stawiam cztery do trzech, że wyjdzie co innego niż dziewiątka” i na dłuższą metę wygrywam. Nie stawiam przy stole, tylko zakładam się z ludźmi, którzy kierują się przesądami o szczęśliwych liczbach”.

Nie zdążyłem napisać tego felietonu dziś rano, gdy inwestorzy rozgrzani wczorajszymi wzrostami, zaczęli wierzyć w koniec spadków. Moja sytuacja przetargowa jest więc nieco gorsza (może nie być chętnych) 🙂

Więc tylko podpowiem, że podobne zakłady można by robić na naszym rynku. Na przykład zakładając się z jakimś inwestorem, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni dwóch tygodni indeks WIG20 nie zdoła dojść do poziomu 3700 pkt. (tylko stawki liczone w setkach złotych)

Co więcej niemalże z gwarancją wygranej.
[ArchiwumGZ, oryginalny link z komentarzami]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.