Bessa – słowo, którego wszyscy się boją

Na rynkach występują dwa zasadnicze trendy spadkowy i wzrostowy. Wzrostowy nosi miano nazwę hossy (rynku byka), spadkowy – bessy (rynku niedźwiedzia).

Od lat trwa spór, czy o konkretnym trendzie można mówić, gdy trwa on miesiac, dwa, a moze rok, i czy ruch wyniósł 10, 15  czy może 30 procent.

Zwykle najlepiej widać bessą i hossę już po fakcie. Czyli po latach możemy znaleźć takie zdania – “w trakcie hossy w latach XXX”, choć w tamtym czasie na przykład wiele osób przez część ruchy uważało, że to tylko korekta w bessie.

Regułą jest, zę po długotrwałych spadkach większość nie wierzy, w trwalsze wzrosty i każdy ruch w górę traktuje z rezygnacją “ech, to tylko kolejna korekta” (polecam lekture gazet finansowych z II kwartału 2003, a jeszcz elepiej z przełomu 2001/2002 gdy formalnie rozpoczęla się ostatnia hossa)

Regułą jest też, że po długotrwałych wzrostach, niemal każdy spadek to “korekta, w czasie której po okazyjnych cenach można kupić akcje”.

Tak też jest w tej chwili. Komentarze analityków, aż ociekają “fundamentalnymi przesłankami i brakiem zagrożeń”. Bessa wydaje się słowem zakazanym. Zabawna sytuacja miała miejsce kilka dni temu, gdy jeden z dzienników wysłał parę pytań (tendencyjnych 🙂 ) do analityków.

Pytania brzmiały: “czy to już dno korekty?” “Jaki rodzaj spółek, najmniej odczuje bieżącą korektę?”

Następnego dnia ukazał się materiał. Wypowiedzi kilku osób znalazły się w tekście. Wszyscy mówili na temat korekty i okazyjności cen.

Moje wypowiedzi nie pasowały do sielankowego obrazu i się nie ukazały. Pisałem o tym, że w mojej opinii to już bessa. Czuję się, jakbym działał w podziemiu  🙂

PS. Żeby nie było, że załuję nie ukazania się w gazecie moich wypowiedzi. To kolejny kamyczek do zbieranej przeze mnie od lat kolekcji ciekawych zdarzeń na rynkach i zachowaniu jego uczestników.

[Archiwum GZ/oryginalny link z komentarzami]

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *