Bessa – słowo, którego wszyscy się boją

Na rynkach występują dwa zasadnicze trendy spadkowy i wzrostowy. Wzrostowy nosi miano nazwę hossy (rynku byka), spadkowy – bessy (rynku niedźwiedzia).

Od lat trwa spór, czy o konkretnym trendzie można mówić, gdy trwa on miesiac, dwa, a moze rok, i czy ruch wyniósł 10, 15  czy może 30 procent.

Zwykle najlepiej widać bessą i hossę już po fakcie. Czyli po latach możemy znaleźć takie zdania – „w trakcie hossy w latach XXX”, choć w tamtym czasie na przykład wiele osób przez część ruchy uważało, że to tylko korekta w bessie.

Regułą jest, zę po długotrwałych spadkach większość nie wierzy, w trwalsze wzrosty i każdy ruch w górę traktuje z rezygnacją „ech, to tylko kolejna korekta” (polecam lekture gazet finansowych z II kwartału 2003, a jeszcz elepiej z przełomu 2001/2002 gdy formalnie rozpoczęla się ostatnia hossa)

Regułą jest też, że po długotrwałych wzrostach, niemal każdy spadek to „korekta, w czasie której po okazyjnych cenach można kupić akcje”.

Tak też jest w tej chwili. Komentarze analityków, aż ociekają „fundamentalnymi przesłankami i brakiem zagrożeń”. Bessa wydaje się słowem zakazanym. Zabawna sytuacja miała miejsce kilka dni temu, gdy jeden z dzienników wysłał parę pytań (tendencyjnych 🙂 ) do analityków.

Pytania brzmiały: „czy to już dno korekty?” „Jaki rodzaj spółek, najmniej odczuje bieżącą korektę?”

Następnego dnia ukazał się materiał. Wypowiedzi kilku osób znalazły się w tekście. Wszyscy mówili na temat korekty i okazyjności cen.

Moje wypowiedzi nie pasowały do sielankowego obrazu i się nie ukazały. Pisałem o tym, że w mojej opinii to już bessa. Czuję się, jakbym działał w podziemiu  🙂

PS. Żeby nie było, że załuję nie ukazania się w gazecie moich wypowiedzi. To kolejny kamyczek do zbieranej przeze mnie od lat kolekcji ciekawych zdarzeń na rynkach i zachowaniu jego uczestników.

[Archiwum GZ/oryginalny link z komentarzami]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.