Doradcy finansowi liczą za nas

[materiał z archiwum GZ/salon24, oryginalny link z dyskusjami]

W Rzeczpospolitej pojawiła się reklama jednej z firm, określającej się mianem „doradców finansowych”, czyli Open Finance.

REKLAMA OF

Reklama ma na celu przybliżenie odbiorcom zasad trójfilarowego systemu emerytalnego i oczywiście zachęcenie do wyboru „nieobowiązkowego” III filaru.

Jak napisano w reklamie „Jeśli jednak stać nas na to, aby oszczędzać, warto podejść do tego poważnie. Im szybciej zaczniemy, tym mniej będzie nas to obciążać.”

Dalej następuje tabela, z której wynika, że jeśli zaczniemy odkładać na emeryturę w wieku 25 lat po 250 zł, to po 40 latach (czyli w wieku 65 lat) zgromadzimy na naszym koncie 1,17 mln PLN.

Owa imponująca kwota nie pochodzi wyłącznie z comiesięcznych składek w postaci 250 PLN, gdyż wówczas byłoby to zaledwie 120 000 PLN (250 PLN * 480 miesięcy), ale bierze się z założenia, że co roku nasz kapitał przyrasta 9 procent.

Nie będę już się czepiał tego założenia. Autorom w końcu wolno je uczynić. Kilka lat temu przedstawiciele podobnych firm symulowali kilkanaście procent rocznie, więc można powiedzieć, że to założenie jest „ostrożne”

Sprawdźmy jednak dwie rzeczy – czy w reklamie faktycznie 9 procent jest równe 9 procent i czy doradca finansowy uwzględnił jakąkolwiek prowizję, którą płaci klient.

Najpierw banalna matematyka. Jak dojść do 1,17 mln PLN z 250 składek miesięcznych, przy założeniu 9 proc. rocznie? No cóż intuicyjnie dzielimy 9% przez 12 miesięcy. Uzyskujemy w ten sposób 0.75%. Następnie gromadzony kapitał powiększamy o owe 0.75% miesięcznie, powiększając o nową wpłatę w wysokości 250 PLN. Po 480 miesiącach wpłat wychodzi nam 1 170 330.068 PLN

Fantastycznie! Umiemy liczyć, jak prawdziwy doradca finansowy!!!

Sprawdźmy jednak coś innego. Wpłacamy 100 PLN i co miesiąc nasza kwota rośnie o 0.75%.Według założeń Open Finance powinniśmy mieć po dwunastu miesiącach 109 PLN. Tymczasem wychodzi…. 109.3806898 PLN.

Ki diabeł?

Przecież 9 procent to 9 procent?

Ktoś powie, oj tam „kilka miejsc po przecinku, którymi nie warto się zajmować”. Z tych kilku miejsc po przecinku po 40 latach uskłada się 115 520 PLN.

Oddać ponad 100 tysięcy nie jest łatwo. Nawet jak się ma milion (wirtualny co prawda, ale zawsze).

Skąd ta różnica?

Jakiś czas temu opublikowałem tekst, w którym zwracałem uwagę na subtelne różnice miedzy doradcami finansowymi i doradcami inwestycyjnymi

Ci pierwsi nie muszą umieć liczyć (to znaczy, proszę się nie martwić potrafią dobrze liczyć swoje prowizję). Ci drudzy w ramach zdawanego egzaminu muszą umieć rzeczy mniej lub bardziej skomplikowane. Do prostszych należą obliczenia związane z wyznaczaniem wartości stóp procentowych w różnych okresach, dzięki którym można policzyć, że miesięczne odsetki od rocznej inwestycji w wysokości 9 % nie wynoszą 0.75% tylko 0.720732% (zaokrąglając do 6 miejsc po przecinku).

Dobra zakończmy już te niezbyt skomplikowane obliczenia. Każdy produkt finansowy wiąże się z prowizją, jaką płaci klient. Polecane w reklamie formy inwestycji proponowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych też wiążą się z prowizjami. Prowizjami, które wynoszą kilka procent. Czyli stanowią sporą część założonych w obliczeniach Open Finance 9 procent. Czy w reklamie, gdzieś jest o tym mowa?

I pytanie bonusowe dla dociekliwych Czytelników : czy w reklamie pada banalne słowo – inflacja?

Przypomnę cytat ze strony Open Finance:

„Doradcy Finansowi Open Finance to doskonale przeszkoleni specjaliści w zakresie finansów osobistych. Posiadają doświadczenie wyniesione z najlepszych polskich instytucji doradztwa finansowego, banków oraz towarzystw funduszy inwestycyjnych.”

2 Komentarzy

  1. Pingback: Blogi bossa.pl » Gdzie zniknęły moje miliony, czyli dysfunkcja procentu składanego.

  2. Pingback: Grzegorz Zalewski - Blogbank.pl » Archiwum » Gdzie zniknęły moje miliony, czyli dysfunkcja procentu składanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.