Najnowsze wpisy

Ameryka kontra Dania

Myślę, że gdyby autor jakiejś książki lub filmu próbowałby zaproponować utwór, w którym Stany Zjednoczone wypowiadają wojnę Grenlandii lub Danii uznano by to jednak za pewne nadużycie, w kategorii „tak niemożliwe, że nie róbmy sobie żartów”. Co innego w drugą stronę. Takie utwory zresztą powstały, choćby powieść Leonarda Wibberleya z 1953 roku, na podstawie której nakręcono w 1959 roku film Mysz, która ryknęła. Choć w tym wypadku nie była to Dania, ale fikcyjne księstwo Grand Fenwick, które wypowiada wojnę USA. W rolach głównych występuje Peter Sellers i polecam film, jako zabawną ciekawostkę.

Czytaj dalej >

Co narracja dała, to może też odebrać

Wczoraj napisałem, że umiejętność wykorzystania napływających z różnych źródeł informacji do odgadywania potencjalnych narracji rynkowych, zanim staną się popularne wśród większej grupy inwestorów, to jeden ze sposobów na zdobycie przewagi rynkowej. Zachęcałem do prób wyciskania ile się da z umiejętności pozycjonowania się pod narracje, które dopiero się tworzą.

Czytaj dalej >

Człowiek Sorosa prawą ręką Trumpa

U Georga Sorosa kupował i sprzedawał akcje, waluty i surowce w zależności od sytuacji w światowej gospodarce. Teraz będzie tę sytuację kreował. Prezydent elekt Donald Trump zapowiedział, że mianuje go sekretarzem skarbu USA, czyli odpowiednikiem ministra finansów. Mowa o Scocie Bessencie, człowieku który nie ma nawet polskiej strony w Wikipedii.

Czytaj dalej >