W minionym tygodniu dostaliśmy dane za 1 kwartał o marnych odczytach PKB w UE (o włos od minusa), a przede wszystkim o znacznie słabszym do oczekiwań PKB w USA.
To drugie z zapartym tchem obserwuje cały świat, ponieważ spodziewana recesja może rozlać się na dziesiątki innych gospodarek, a nas jako inwestorów interesuje przecież jak wpłynie to na zachowanie giełd. Domyślnie – mogą zareagować spadkami zanim recesję formalnie potwierdzą urzędnicy NBER.
Wrócę więc do statystyk pokazujących zależność indeksów w USA od recesji, ale teraz w innym, bardziej przejrzystym wizualnie wydaniu, najlepszym jakie znalazłem.
Na poniższym obrazku mamy po kolei od lewej:
- datę startu recesji w USA
- datę osiągnięcia dołka spadków przez indeks S&P 500
- ilość miesięcy, jakie upłynęły od rozpoczęcia recesji do dołka indeksu:
Niemal 100 lat danych wskazuje więc, że NIGDY dołek indeksu nie pojawił się PRZED rozpoczęciem recesji, zawsze było to od 1 do 34 miesięcy po.
Co to oznacza w obecnej sytuacji, gdy recesji jeszcze nie ma, choć nawet Fed prognozuje ją w jakiejś formie, a teoretycznie dołek S&P 500 miał miejsce w zeszłym roku?
Opcje są zasadniczo 3:
- Recesji nie będzie
- Recesja będzie i pojawi się dołek indeksu niższy niż ten z zeszłego roku
- Recesja będzie i PO RAZ PIERWSZY nie będzie jej towarzyszył dołek indeksu (słynne: This time is different)
Nie załatwimy tego głosowaniem, po prostu musimy czekać i to najlepiej na opcję nr 1
—kat—
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Odrzucając dwie skrajne wartości wychodzi około 7,4 msc. Czyli nie tak źle. Ogólnie temat jest od dłuższego czasu bardzo rozdmuchany więc jeżeli będzie jakąkolwiek recesja to mała bo w dużej mierze jest już wkalkulowana jeżeli chodzi o spółki.
3A. Recesja będzie i "Market Bottom" będzie mało istotną korektą. Przykład: trzeci dołek Feb-1945 … Mar-1945 był wyżej niż low Jan-1945 i nie był największą korektą w tamtej hossie. Tutaj recesja USA wypadła w środku hossy SPX.
Przy tej ilości danych (1x rekordów) imho warto porównać okresy hossy/bessy do "Recession Start"/"Market Bottom" jako praca domowa. Parę razy początek bessy i "Recession Start" bardzo ładnie stoją przy sobie 🙂