Jeszcze nie tak dawno nawet delikatne zapowiedzi zmniejszenia dodruku pieniędzy wywoływały w USA niemal histerię i impulsywne spadki na giełdzie.
A dziś całkowita rezygnacja z ilościowego luzowania wywołała niebywały entuzjazm kupujących akcje, podsycany liczbami obrazującymi poprawę losu bezrobotnych. Zresztą, co za różnica o jakie cyferki chodzi, inwestor to inny rodzaj alkoholika, który jeśli potrzebuje się napić, dobry powód znajdzie zawsze 🙂
John Hussman to respektowany w branży analityk i zarządzający. Z przyjemnością, choć ostatnio raczej rzadko, zdarza mi się czytać jego dość pokaźne analizy. Kiedy obecna fala wznosząca indeksy zaczęła wzbierać, przypomniał on na swojej stronie następujący, niezwykle intrygujący zestaw wykresów DJIA z różnymi datami, ale o wspólnym mianowniku:
źródło: http://www.hussmanfunds.com/
Nie trzeba wiele wysiłku by odkryć, że to momenty zwrotne, prowadzące do największych bess w historii. Zielona strzałka wymownie okręca się wokół wierzchołka, czerwona wskazuje docelowy kierunek chwilowych, choć dynamicznych wzrostów, będących tak naprawdę ostatnim tangiem na Titanicu. Bessa z 2000 roku próbowała opierać się dłużej, ale bezskutecznie. Na deser, czyli na ostatnim wykresie, Hussman, od dawna wizjoner nowego kryzysu, podaje nam aktualny do momentu publikacji stan rynku.
Po ostatniej sesji wiemy już, że bal zostaje przedłużony, co okraszam dowodem w postaci wykresu przedstawiającego aktualny stan DJIA:
O ile schemat jest powtarzalny, szukajmy go, ale dopiero za jakiś czas…
—kat—
2 Komentarzy
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
Zapytam jako kompletny lajkonik jeśli idzie o AT: dlaczego Hussman nie zapowiadał tego samego gdy patrzył na lewą część ostatniego wykresu? (Tam nie ma skali czasu ale chodzi mi o ten pierwszy duży zjazd, z 16 tys. coś tam na 15 tys. z czymś.) Czy stosował jeszcze jakieś dodatkowe kryterium o którym nie piszesz?
@kathay
ano tak to wygladalo 2 tygodnie temu..
http://1.bp.blogspot.com/-El0K6gyw8Bo/VEvSZ4FegbI/AAAAAAAAAxg/4JC28O_i7PQ/s1600/69.2.png
tylko zamiast skorekcic i szczytow poszukac polecieli po bandzie.. potega usredniania 🙂