Wykres dnia: bessa odwołana

Jeszcze nie tak dawno nawet delikatne zapowiedzi zmniejszenia dodruku pieniędzy wywoływały w USA niemal histerię i impulsywne spadki na giełdzie.

 

A dziś całkowita rezygnacja z ilościowego luzowania wywołała niebywały entuzjazm kupujących akcje, podsycany liczbami obrazującymi poprawę losu bezrobotnych. Zresztą, co za różnica o jakie cyferki chodzi, inwestor to inny rodzaj alkoholika, który jeśli  potrzebuje się napić, dobry powód znajdzie zawsze 🙂

John Hussman to respektowany w branży analityk i zarządzający. Z przyjemnością, choć ostatnio raczej rzadko, zdarza mi się czytać jego dość pokaźne analizy. Kiedy obecna fala wznosząca indeksy zaczęła wzbierać, przypomniał on na swojej stronie następujący, niezwykle intrygujący zestaw wykresów DJIA z różnymi datami, ale o wspólnym mianowniku:

DJIA-crisis

źródło: http://www.hussmanfunds.com/

Nie trzeba wiele wysiłku by odkryć, że to momenty zwrotne, prowadzące do największych bess w historii. Zielona strzałka wymownie okręca się wokół wierzchołka, czerwona wskazuje docelowy kierunek chwilowych, choć dynamicznych wzrostów, będących tak naprawdę ostatnim tangiem na Titanicu. Bessa z 2000 roku próbowała opierać się dłużej, ale bezskutecznie. Na deser, czyli na ostatnim wykresie, Hussman, od dawna wizjoner nowego kryzysu, podaje nam aktualny do momentu publikacji stan rynku.

Po ostatniej sesji wiemy już, że bal zostaje przedłużony, co okraszam dowodem w postaci wykresu przedstawiającego aktualny stan DJIA:

 djia-flip

O ile schemat jest powtarzalny, szukajmy go, ale dopiero za jakiś czas…

—kat—

2 Komentarzy

 1. AlGebroid

  Zapytam jako kompletny lajkonik jeśli idzie o AT: dlaczego Hussman nie zapowiadał tego samego gdy patrzył na lewą część ostatniego wykresu? (Tam nie ma skali czasu ale chodzi mi o ten pierwszy duży zjazd, z 16 tys. coś tam na 15 tys. z czymś.) Czy stosował jeszcze jakieś dodatkowe kryterium o którym nie piszesz?

 2. darkh

  @kathay
  ano tak to wygladalo 2 tygodnie temu..
  http://1.bp.blogspot.com/-El0K6gyw8Bo/VEvSZ4FegbI/AAAAAAAAAxg/4JC28O_i7PQ/s1600/69.2.png
  tylko zamiast skorekcic i szczytow poszukac polecieli po bandzie.. potega usredniania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.