Wykres dnia: bessa odwołana

Jeszcze nie tak dawno nawet delikatne zapowiedzi zmniejszenia dodruku pieniędzy wywoływały w USA niemal histerię i impulsywne spadki na giełdzie.

 

A dziś całkowita rezygnacja z ilościowego luzowania wywołała niebywały entuzjazm kupujących akcje, podsycany liczbami obrazującymi poprawę losu bezrobotnych. Zresztą, co za różnica o jakie cyferki chodzi, inwestor to inny rodzaj alkoholika, który jeśli  potrzebuje się napić, dobry powód znajdzie zawsze 🙂

John Hussman to respektowany w branży analityk i zarządzający. Z przyjemnością, choć ostatnio raczej rzadko, zdarza mi się czytać jego dość pokaźne analizy. Kiedy obecna fala wznosząca indeksy zaczęła wzbierać, przypomniał on na swojej stronie następujący, niezwykle intrygujący zestaw wykresów DJIA z różnymi datami, ale o wspólnym mianowniku:

DJIA-crisis

źródło: http://www.hussmanfunds.com/

Nie trzeba wiele wysiłku by odkryć, że to momenty zwrotne, prowadzące do największych bess w historii. Zielona strzałka wymownie okręca się wokół wierzchołka, czerwona wskazuje docelowy kierunek chwilowych, choć dynamicznych wzrostów, będących tak naprawdę ostatnim tangiem na Titanicu. Bessa z 2000 roku próbowała opierać się dłużej, ale bezskutecznie. Na deser, czyli na ostatnim wykresie, Hussman, od dawna wizjoner nowego kryzysu, podaje nam aktualny do momentu publikacji stan rynku.

Po ostatniej sesji wiemy już, że bal zostaje przedłużony, co okraszam dowodem w postaci wykresu przedstawiającego aktualny stan DJIA:

 djia-flip

O ile schemat jest powtarzalny, szukajmy go, ale dopiero za jakiś czas…

—kat—

[Głosów:4    Średnia:3/5]

2 Komentarzy

 1. AlGebroid

  Zapytam jako kompletny lajkonik jeśli idzie o AT: dlaczego Hussman nie zapowiadał tego samego gdy patrzył na lewą część ostatniego wykresu? (Tam nie ma skali czasu ale chodzi mi o ten pierwszy duży zjazd, z 16 tys. coś tam na 15 tys. z czymś.) Czy stosował jeszcze jakieś dodatkowe kryterium o którym nie piszesz?

 2. darkh

  @kathay
  ano tak to wygladalo 2 tygodnie temu..
  http://1.bp.blogspot.com/-El0K6gyw8Bo/VEvSZ4FegbI/AAAAAAAAAxg/4JC28O_i7PQ/s1600/69.2.png
  tylko zamiast skorekcic i szczytow poszukac polecieli po bandzie.. potega usredniania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *