Wykres dnia: bessa odwołana

Jeszcze nie tak dawno nawet delikatne zapowiedzi zmniejszenia dodruku pieniędzy wywoływały w USA niemal histerię i impulsywne spadki na giełdzie.

 

A dziś całkowita rezygnacja z ilościowego luzowania wywołała niebywały entuzjazm kupujących akcje, podsycany liczbami obrazującymi poprawę losu bezrobotnych. Zresztą, co za różnica o jakie cyferki chodzi, inwestor to inny rodzaj alkoholika, który jeśli  potrzebuje się napić, dobry powód znajdzie zawsze 🙂

John Hussman to respektowany w branży analityk i zarządzający. Z przyjemnością, choć ostatnio raczej rzadko, zdarza mi się czytać jego dość pokaźne analizy. Kiedy obecna fala wznosząca indeksy zaczęła wzbierać, przypomniał on na swojej stronie następujący, niezwykle intrygujący zestaw wykresów DJIA z różnymi datami, ale o wspólnym mianowniku:

DJIA-crisis

źródło: http://www.hussmanfunds.com/

Nie trzeba wiele wysiłku by odkryć, że to momenty zwrotne, prowadzące do największych bess w historii. Zielona strzałka wymownie okręca się wokół wierzchołka, czerwona wskazuje docelowy kierunek chwilowych, choć dynamicznych wzrostów, będących tak naprawdę ostatnim tangiem na Titanicu. Bessa z 2000 roku próbowała opierać się dłużej, ale bezskutecznie. Na deser, czyli na ostatnim wykresie, Hussman, od dawna wizjoner nowego kryzysu, podaje nam aktualny do momentu publikacji stan rynku.

Po ostatniej sesji wiemy już, że bal zostaje przedłużony, co okraszam dowodem w postaci wykresu przedstawiającego aktualny stan DJIA:

 djia-flip

O ile schemat jest powtarzalny, szukajmy go, ale dopiero za jakiś czas…

—kat—

2 Komentarzy

 1. AlGebroid

  Zapytam jako kompletny lajkonik jeśli idzie o AT: dlaczego Hussman nie zapowiadał tego samego gdy patrzył na lewą część ostatniego wykresu? (Tam nie ma skali czasu ale chodzi mi o ten pierwszy duży zjazd, z 16 tys. coś tam na 15 tys. z czymś.) Czy stosował jeszcze jakieś dodatkowe kryterium o którym nie piszesz?

 2. darkh

  @kathay
  ano tak to wygladalo 2 tygodnie temu..
  http://1.bp.blogspot.com/-El0K6gyw8Bo/VEvSZ4FegbI/AAAAAAAAAxg/4JC28O_i7PQ/s1600/69.2.png
  tylko zamiast skorekcic i szczytow poszukac polecieli po bandzie.. potega usredniania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.