Wykres dnia: złoto rządzi

Jeśli ktoś myśli, że to akcje były najlepszą inwestycją w naszej historii po 1989 roku, to musi lekko zweryfikować to zdanie za chwilę.

W zeszłym miesiącu inwestujący w zagraniczne ETFy w DM BOŚ bardziej cenili ten na złoto (iShares Physical Gold ETC) zamiast tego na technologie amerykańskie (iShares S&P 500 Information Technology Sector). Być może dlatego, że na złocie mieliśmy korektę, a akcje mega techów robiły szczyty?

Wrzuciłem wykres złota na tle innych, ale polskich tym razem aktywów za ostatnie 2-3 dekady i teraz staje się nieco jaśniejsze dlaczego złoty kruszec pociąga. Tak wygląda zmiana kursu złota w złotych (XAUPLN) za ostatnie 20 lat w relacji do indeksu WIG, kursu dolara USA i indeksu obligacji TBSP:

 

No cóż, złoto pokonało zwroty z tych aktywów, i nie tylko w okresie 20 lat, ale i 30 lat!

Zwrot na obligacjach nie pokazuje pełnej skali zmian, gdyż zaczyna się kilka lat później, co widać na wykresie, ale zakładam, że zbliżyłby się jedynie do WIG, nie pokonując złota.

Jeśli prześledzić cenę złota wyrażoną w dolarach na przestrzeni wielu dekad, to okazuje się, że to bardzo kapryśne aktywo, nierzadko zwane po prostu emocjonalnym. Przeszło głębokie załamanie w latach 80-tych i 90-tych, oraz w pierwszej dekadzie tego wieku, a o niebo lepszą inwestycją był choćby amerykański indeks DJIA (choć już nie na przestrzeni ostatnich 20 lat).

Nie zmienia to faktu, że złoto jest dla akcji konkurencją.

Na początku tego roku cena złota osiągnęła nowe rekordy wszech czasów, by ulec korekcie. Co może czekać je w najbliższych miesiącach? Z pewnością złoto jest poważną alternatywą dla obligacji i bonów. A ponieważ stopy procentowe w USA zaczną w końcu spadać, to złoto jest widziane jako alternatywa. Do tego dochodzą zawirowania geopolityczne. Złoto reagowało zwyżkami na niepokoje na Bliskim Wschodzie czy w Ukrainie, a nigdy nie wiadomo, co będzie tam dalej. Najważniejszym jednak czynnikiem cenotwórczym były zakupy banków centralnych całego świata w rekordowych ilościach, co prawdopodobnie się nie zmieni w najbliższym czasie.

O ile możemy bez trudu wyobrazić sobie setki procent wzrostu indeksów giełdowych w kolejnych dekadach, o tyle trudno pewnie sobie wyobrazić taki wzrost ceny złota. Rynki są jednak nieprzewidywalne. Sprawdzimy za 20 lat.

Może jednak najlepszą właściwością inwestycji w złoto jest ta, że rosło ono wówczas, gdy spadał WIG. Warto pamiętać o tym przy kolejnej bessie.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.