Nie da się osiągnąć sukcesu w inwestowaniu czy tradingu bez studiowania przeszłości, historycznych danych, ich związków i relacji.

Oczywiście można jeszcze popisać się w tej mierze ignorancją, ale w ten sposób tylko wystawia się sobie negatywne świadectwo i prędzej czy później pieczętuje je lżejszym portfelem. Nawet jeśli ktoś uważa, że testy historycznych danych są bezsensowne, to i tak używa samemu metod opartych o wyniki tego rodzajów testów, tylko wykonanych już przez kogoś innego wieki temu.

Wymyślanie koła (metody inwestycyjnej) samemu od nowa bywa kosztowne, czasochłonne i w zasadzie mija się z celem. Choć można próbować, w ten sposób zdobywa się niezbędne doświadczenie i praktykę. Jednak racjonalniej i efektywniej jest najpierw uczyć się i sprawdzać to, co już wymyślono, a potem to ulepszać. A może czasem nawet upraszczać, KISS to pożądana umiejętność w tej branży (keep it simple stupid).

Wszystko w zasadzie już bowiem w historii rynków było. Teraz się tylko powtarza czy też rymuje. Nawet zmiany kursów Bitcoina nie są niczym rewolucyjnym, zmienił się jedynie sposób rozliczania i ilość przestępstw.

Na wszystkie inwestycyjne problemy znaleziono już mniej lub bardziej funkcjonalne rozwiązania, choć ich ilość się na szczęście powiększa wraz z rozwojem cywilizacji. Nie zmieniły się za to same problemy czyli ryzyka, straty, błędy i ludzka niedoskonałość. Są one powtarzalne, tak samo jak powtarzalne są zjawiska prowadzące do zysków.

Jeśli mamy uczyć się radzenia sobie z tą materią od najlepszych, to poniżej lekcja od samego Warrena Buffetta. To fragment wywiadu, która biografka Buffetta i autorka książki o nim „The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life” udzieliła na jego temat Miguelowi Barbosie:

„Miguel: Jak jeszcze przetwarza informacje makroekonomiczne? Jak to się ma do jego fascynacji historią?

Alice: Historia była jednym z najlepszych przedmiotów Warrena, nawet gdy był bardzo młody (w szkole). Miał ku niej upodobanie. Ale jednocześnie rozpoznawanie wzorców jest jedną z jego podstawowych i być może największych umiejętności. Jeśli chodzi o zbiory danych, w przeciwieństwie do wielu osób, które uczą się szukając informacji w razie potrzeby, Warren zawsze szuka paliwa do rozpoznawania wzorców zanim będzie ich potrzebować. Zawsze szuka kontekstu. Zainteresowanie szeroko pojętą historią zapewnia szeroki kontekst dla podejmowania wielu decyzji, ponieważ umożliwia analogie. I to, moim zdaniem, bardzo pomogło mu w uniknięciu błędów typu „Tym razem jest inaczej”. Pozwala mu to na dokonywanie analogii między branżami, na przykład między akcjami spółek internetowych/dotcomów a spółkami giełdowymi wczesnych spółek motoryzacyjnych, jak w przemówieniu, które wygłosił w Sun Valley, opisanym w The Snowball.

Miguel: Powiedz mi więcej o jego umiejętnościach rozpoznawania wzorców? Dlaczego jest to jedna z jego największych umiejętności?

Alice: Weźmy ten przykład. Jeśli spojrzeć na akcje spółek internetowych, metaprzesłaniem tamtej epoki były innowacje zmieniające świat. On cofnął się i znalazł więcej wzorców w historii, kiedy pojawiło się podobne meta-przesłanie, wielkie wybuchy innowacji technologicznych w systemach kanałów, samolotach, parowcach, samochodach, telewizji i radiu. Następnie poszukał wzorców cząstkowych i zapytał, jaki będzie wynik pod względem wyników finansowych. Dzięki dot-comom ludzie chcieli zobaczyć, co jest w nich innego i wyjątkowego. Warren zawsze zastanawia się, co jest takie samo między tą konkretną sytuacją a każdą inną sytuacją.

Taka jest natura rozpoznawania wzorców, pytanie: „Co mogę wywnioskować na temat tej sytuacji w oparciu o podobieństwa do tego, co już wiem i ufam, że rozumiem?” Mniejszy nacisk kładzie się na próbę zrozumienia rzeczy na podstawie tego, że są one wyjątkowe, ponieważ one są wyjątkowe, co w kontekście finansowym być może jest definicją spekulacji. (Nawiasem mówiąc, Warren nie ma nic przeciwko spekulacjom, o ile jest to coś, co nazywa „inteligentną spekulacją”, co oznacza, że ​​ma duże szanse na swoją korzyść). Jednak rozpoznawanie wzorców jest jego domyślnym sposobem myślenia. Tworzy impuls, aby zawsze łączyć nową wiedzę ze starą i przede wszystkim interesować się nową wiedzą, która autentycznie buduje się na starej.

Miguel: Skomentuj emocje Warrena Buffetta. Szczególnie interesuje mnie jego zdolność do bycia takim racjonalnym i pozbawionym emocji.

Alice: To świetna kontynuacja. Umiejętności rozpoznawania wzorców są bezwartościowe, jeśli wymyślisz wzorce, których tam nie ma.[…]”

Zainteresowanych zapraszam do przeczytania dość długiej całości wywiadu pod tym -> adresem:

Buffett czerpie jak widać z analogii, z oceny kontekstu ich pojawiania się, szuka zbieżnych sytuacji, poszukuje dosłownie powtarzalnych wzorców w przeszłości (ang. patterns). To może zadziwiać w odniesieniu do wyliczania wartości spółek i kupowania tych najcenniejszych po okazyjnej cenie. Jednak spójrzmy na to z innej strony:

Przecież Value Investing nie urodziło się nagle z powietrza ani w postaci objawień. Ktoś musiał kiedyś dokonać odkrycia, że w ten właśnie sposób pojawia się pewnego rodzaju nieefektywność na rynku, że jej eksploatacja daje zyski przekraczające średnią (nie było wtedy ETFów), że pojawia się taka okazja w każdym cyklu, że tak i siak można ją w systematyczny sposób wykorzystać. Potem tę wiedzę przekazano Buffettowi, a on zrobił z niej mistrzostwo i rozpropagował niemal w formie kultu.

I właśnie do tematu powtarzalnych wzorców chciałbym sięgnąć w kilku częściach wątku zaczętego tym wpisem. Pokażę jak z nich korzystać w efektywny sposób na własny użytek w inwestowaniu, szczególnie tym aktywnym.

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.