MINDSET bez tajemnic – porady praktyczne, 3

Jak w praktyce formować i doskonalić swój mindset inwestora? Na to pytanie staram się udzielać porad w tym wątku.

   4. Rewizja przekonań

Wchodząc w inwestycyjny biznes:

– nie posiadamy właściwych przekonań o tym, na czym to wszystko naprawdę polega,

– albo posiadamy niewłaściwe przekonania wyciągnięte z codziennego i zawodowego życia,

– jak też nabywamy pierwsze napotkane przekonania w tej branży, niekoniecznie prawdziwe.

Przypomnę: przekonania to myśli na temat rynku, inwestowania i siebie, które uznajemy za prawdziwe, choć wcale takie być nie muszą. To przekonania są najważniejszym budulcem mindsetu i to od nich zależy jakie potem postawy i działania podejmujemy. Jest ich tysiące, dotyczących nawet drobnych kwestii. Niektóre nas ograniczają, inne dają aż nadmierny gaz.

W największym stopniu kształtuje je nabywanie wiedzy i samodzielna praktyka. Rzecz idzie jednak o to, żeby nabywać przekonania właściwe, to jest prawdziwe, a nie te polukrowane z pięknie napisanych podręczników, gdzie wszystkie opisy i wskazówki pokazują idealny świat, w którym w zasadzie tylko się zarabia.

Swoje przekonania warto choć raz lub co jakiś czas poddawać przeglądowi i ocenie, przynajmniej pod dwoma istotnymi kątami:

      (I) Czy są pomocne, służąc w osiąganiu zyskowności?

To ma na celu przede wszystkim eliminację takich przekonań, które wprowadzają do głowy jedynie szum i chaos, nie są rozwojowe ani użyteczne, nie pomagają a zabierają jedynie energię i spokój, często są nieweryfikowalne albo dalekie od prawdy.

Przykład takiego zbytecznego przekonania:

Wielkie kapitały w jakiś sposób wpływają właśnie na rynek (sprzedają, wykupują) i w jakiś sposób go wykrzywiają (manipulują).

Ani nie jesteśmy w stanie sprawdzić prawdziwości takiego przekonania, ani specjalnie nie jest ono w niczym pomocne. Chyba, że Twoja strategia opiera się ściśle na tym, co wydaje Ci się, że robią i zamierzają zrobić jakieś kapitały. Sprawdź to jednak dokładnie.

Możliwe jednak, że daje Ci to przekonanie w jakiś sposób alibi do tego, żeby czuć się lepiej i pewniej z takimi spekulacjami o ruchach rynku. Jeśli jednak nie pomaga to w zarabianiu, lepiej pomyśleć o wyrzuceniu z głowy tego typu niemożliwych do sprawdzenia przekonań i robić swoje.

Można też zmienić treść przekonania na bardziej odpowiadające rzeczywistości. W tym przykładzie na choćby takie:

To oczywiste, że wielkie kapitały działają na zmiany kursów, ale nie jestem w stanie rzetelnie zweryfikować w jaki sposób w danym momencie, ani jak to wpłynie na przyszłość, więc szkoda energii na tego rodzaju domysły, nie pomagają mi w zyskiwaniu, robię swoje.

    (II) Czy rzeczywiście wiem, co się pod danym przekonaniem naprawdę kryje?

Celem weryfikacji tego typu jest ustalenie, czy nabyte przekonanie ma uzasadnienie w faktach, czy można je w jakiś sposób udowodnić, czy nie jest czasem jakimś stereotypem, których w tej branży nie brakuje.

Przykład:

Wskaźnik X czy Y jest świetny w generowaniu wysokich zysków w tradingu.

Być może to gdzieś przeczytałeś albo zdradził Ci to inny inwestor i przyjmujesz za pewnik, że tak właśnie jest. Jeśli faktycznie w wielu transakcjach udało Ci się dzięki temu generować zyski i rozumiesz w jaki sposób, przekonanie ma dużą szansę być prawdziwe.

W przeciwnym wypadku przekonanie o użyteczności wskaźnika musi być zweryfikowane. Poproś o jakieś dowody, statystyki stronę, która Ci takie przekonanie próbuje zaszczepić. A zawsze sprawdzaj we własnym zakresie na wszelkich danych rzeczywistą skuteczność owego wskaźnika.

 

Spróbuj zrobić listę własnych przekonań i je po kolei zweryfikować pod względem obu opisanych kryteriów, szczególnie te, który wydają się być bezproduktywne, zamulające, budujące presję. Fałszywe przekonania zabierają Ci czas i energię, wysysają pieniądze, zatruwają niepotrzebnie umysł. Próbując je weryfikować wiele się nauczysz, ponieważ albo będziesz potrzebował do tego praktycznego sprawdzenia ich w działaniu, albo sięgnięcia do źródeł po wiedzę.

Trzeba również nauczyć się oddzielić przekonania od myślenia życzeniowego. Czasem po prostu myślenie pozytywne powoduje, że za pewniki uznajemy własne marzenia i życzenia, które są odległe od prawdy. Wystarczy je urealnić.

Części przekonań nie będziesz w stanie sam zweryfikować na początku. Na przykład takiego:

Spekulacja za pomocą analizy wykresu jest skuteczna i zyskowna.

Tobie może nie wychodzić, wówczas zakwalifikuj to jako „czasowo nieużyteczne dla moich celów”. Jednakże możesz spotkać kogoś, kto jest dowodem, że można, albo poczytasz o tym jak robili to legendarni traderzy.

Bywa, że nosimy w sobie przekonania wzajemnie sprzeczne. Wymagają one harmonizacji, inaczej powodują rozszczepienie jaźni i konflikty wewnętrzne (zewnętrzne czasem również). Na przykład:

Jesteśmy przekonani, że na giełdzie nie da się zarabiać timingiem i jednocześnie sami tego próbujemy, dziwiąc się, że nie wychodzi.

Dziennik transakcyjny to dobre miejsce do zapisywania przekonań, w ten sposób tworzymy własną inwestycyjną filozofię. Można segregować je w rubrykach typu:

– Przekonania do sprawdzenia

– Przekonania do przemyślenia

– Przekonania do wyrzucenia

– Przekonania do zmiany na realniejsze

– Przekonania akceptowane

O przekonaniach budujących mindset pisałem -> w tym tekście, może być pomocny przy pracy nad tą częścią własnego mindsetu.

Końcowa rada: miej świadomość chwili, w której dokonujesz rewizji przekonań. Zmęczenie czy emocje nie będą dobrymi doradcami w tym ważnym momencie.

—kat—

1 Komentarz

  1. Kornik

    Szczerze polece ten tekst, bo sie z nim zgadzam – weryfikacja i selekcja, to klucz.

    Jesli ze swej strony zachecam do roboty, a nie do spekulacji, to nie tylko dlatego, zeby ludzi uchronic przed wejsciem do tej dzungli i zrobieniem sobie przez to ogromnej krzywdy, ale rowniez dlatego, ze zaden poradnik, ani zaden wspolczesny "kolcz" nie wpoi i nie zaszczepi w czlowieku tego, co ciezka praca. A sa to takie pozytywne cechy, jak sumiennosc, dyscyplina, odpowiedzialnosc – cala litania – na czele z szacunkiem do pieniadza.

    Jesli ktos potem sie zdecyduje na sprobowanie swoich sil w spekulacji, to wlasciwie bedzie mial ow mindset w pelni uksztaltowany i wymagajacy jedynie drobnych szlifow dostosowawczych, stosownie do srodowiska w ktorym zaczyna funkcjonowac, a glownie zasilenia tego "systemu" podstawowa wiedza teoretyczna o rynku. Reszta zostanie uksztaltowana przez doswiadczenie. I jesli nawet nie zagwarantuje to sukcesu, to z pewnoscia znaczaco ograniczy ryzyko dotkliwej porazki.

    Nie przypadkiem tez dobrzy wychowawcy sa na poczatku wredni, surowi i wymagajacy, a nauke z nowicjuszami zaczynaja od gonienia ich do przyslowiowej miotly. Jak czlowiek nauczy sie solidnie wykonywac ta najgorsza robote, to to jest dobry material na wybitnego fachowca w kazdej dziedzinie. A jak go to zniecheci, to dalszy wysilek jest tylko marnowaniem czasu, bo to tak, jakby rzucac bezcenne ziarno wiedzy na jalowa glebe, na ktorej nic nie wyrosnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.