Ponieważ w minionym tygodniu BossaFx udostępniła nowe kontrakty CFD, w tym takie niedostępne nigdzie dotąd, stąd mój krótki przewodnik do nich.

Główna część nowej oferty to kontrakty CFD na wszystkie akcje z WIG20 oraz 22 spółki z mWIG40:

https://bossafx.pl/o-nas/aktualnosci/2023/wprowadzenie-nowych-instrumentow-na-platformie-bossafx-mt5

Nowością w tym przypadku jest to, że większość z tych spółek można grać nie tylko kupując je w ten pośredni sposób, ale także dokonując krótkiej sprzedaży. Jednym słowem- można grać na spadki cen pojedynczych akcji.

Jak poznać ofertę i sprawdzić, które spółki można grać na krótkiej sprzedaży, a które nie?

Wchodzimy na zestawienie wszystkich instrumentów

https://bossafx.pl/oferta/instrumenty

rozwijamy EquityCFD i wybieramy dowolną spółkę klikając na jej nazwę.

Na dole są okienka „KUP” i „SPRZEDAJ”. Jeśli okienko SPRZEDAJ nie jest aktywne, nie ma możliwości gry na SHORT.

Czytający ten wpis być może niektórzy zadają sobie pytanie: po co mi to? A dokładniej:

1. Dlaczego mam obracać kontraktami na akcje, skoro mogę to samo robić na GPW bezpośrednio?

2. Do czego może mi się przydać krótka sprzedaż?

To odpowiadam:

Ad.1

Atutem kontraktów CFD na akcje jest przede wszystkim to, że dają one lewar. BossaFx blokuje tylko 20% wartości zakupu danego pakietu akcji (depozyt), a w takim razie pozwala to na dźwignię 5:1. W tym układzie za ten sam pakiet akcji, co kupiony na GPW, płacimy tylko 20% jego wartości w BossaFx. Zyski w takim razie namnażają się 5x szybciej, ale to samo dotyczy obsunięć.

Oczywiście kontrakty na akcje są już dostępne na GPW, ale obejmują tylko kilka spółek a nie 42.

Ad. 2

Istnieje kilka powodów, dla których użycie krótkiej sprzedaży (shorts) w akcjach ma swoje uzasadnione powody. Oto najważniejsze:

a/ można kopiować dokładniej portfel analityków DM BOŚ

W co miesięcznym biuletynie dostępnym dla klientów pojawia się taka właśnie rubryka: pozycje krótkie na kolejny miesiąc. To spółki, które zdaniem analityków będą się zachowywać gorzej od rynku. Wiem, że sporo inwestorów kieruje się tymi zaleceniami, więc mają okazję teraz lepiej się w nie wpasować

b/ dodatkowy zysk podczas dekoniunktury

Krótkie pozycje oczywiście najlepiej sprawdzają się podczas bessy, dając dodatkowe zyski. Można jednak użyć je także doraźnie, np. spodziewając się jakichś złych wieści z danej spółki

c/ zabezpieczenie portfela

Jeśli posiadamy już akcje tych spółek w portfelu, a chcemy się zabezpieczyć przed bessą, to zamiast wyprzedawać ich akcje, możemy zająć na nich krótką pozycję, zabezpieczając całość lub część portfela. Kilka procent inwestorów robi to. Do tej pory mieli do dyspozycji tylko kontrakty na indeksy, teraz mogą zrobić to dokładniej za pomocą konkretnych kontraktów na spółki.

Może się bowiem zdarzyć, że zabezpieczenie kontraktem na indeks nie działa. Na przykład w takiej sytuacji, gdy ceny posiadanej spółki spadają (my tracimy) a w tym czasie kontrakt na indeks rośnie (mamy go na krótkiej sprzedaży, więc tracimy).

d/ kopiowanie funduszy

W rejestrze krótkiej sprzedaży w KNF co chwilę pojawiają się fundusze, które grają na spadki spółek, co często budzi sensację. A ponieważ są dobrze poinformowane i mają dostęp do lepszych analiz/informacji, te zakłady bywają trafne. No to jest okazja się przyłączyć.

e/ systemy transakcyjne

Dodając w systemach mechanicznych krótką sprzedaż można podbić ich zyskowność. Można zresztą tworzyć systemy dedykowane tylko do sprzedaży krótkiej akcji.

f/ arbitraż

Wzrastają możliwości gry na anomaliach, czyli odchyleniach w wycenie tych samych instrumentów notowanych w różnej formie/na różnych platformach albo instrumentów mocno skorelowanych (np. pairs trading). Albo po prostu jako spread trading, czyli np. jeśli kontrakt CFD jest notowany powyżej ceny spot, to można kupić akcje na parkiecie i dołożyć kontrakt CFD short, czekając aż się ceny obu zejdą (free lunch).

g/ wyłączanie z ETFów

Otwierające krótkie pozycje na pojedyncze spółki można wyłączyć je z portfela ETFów. Na przykład posiadamy BETA ETF WIG20TR, ale nie podoba nam się polityka PKN albo przewidujemy, ze jakaś spółka z indeksu mocno spadnie, wówczas otwieramy na nie krótką pozycję w kontrakcie CFD.

Jedna WAŻNA uwaga:

WSZYSTKIE zlecenia na akcje przez BossaFx wchodzą normalnie do karnetu na GPW i tam są realizowane zgodnie z zasadami giełdy. Nie jest to więc typowo forexowa realizacja, gdzie jak zlecenie dochodzi do ceny aktywacji to jest całościowo i natychmiast realizowane.

Druga istotna nowość to kontrakty CFD na … ETFy! A dokładnie na BETA ETF mWIG40TR i BETA ETF sWIG80TR.

Jakie korzyści wynikają z możliwości operowania nimi przez BossaFx?

Pierwsza ważna:

Dźwignia! Na GPW istnieje lewarowany ETF na WIG20 (x2), a tutaj mamy możliwość zrobienia dźwigni x 5 (wymagany depozyt 20% wartości).

Druga ważna:

Można grać na krótkich pozycjach oba ETFy. W zasadzie większość korzyści z tego wymieniłem wyżej przy akcjach.

Doszły również 2 nowe, oryginalne pary walutowe JPYPLN oraz AUDPLN.

A wreszcie dla zwolenników analizy wolumenu (VSA) – wolumen giełdowy (instrumentu bazowego) bezpośrednio na platformie BOSSAFX.

BossaFX jest otwarta na podpowiedzi odnośnie tego jakie instrumenty inwestorzy chętnie widzieliby w ofercie w przyszłości. Dokładam jednak sondę na naszym profilu X, aby oddać głos.

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.