Wykres dnia: bezrobocie w USA

W piątek odczyt bezrobocia w USA zaskoczył rynek na zasadzie „bad news are good news”. Czy zasadnie?

Fed ma wpisane w statut 2 cele: dbać o ceny i zatrudnienie. Siłą rzeczy te właśnie dane (inflacja i bezrobocie) są ich oczkiem w głowie. A że na szali mamy najistotniejszą dla gospodarki amerykańskiej i świata skalę stóp procentowych, dlatego oba odczyty są w tej fazie cyklu niezmiernie ważne dla banku centralnego i rynku.

Do tej pory bezrobocie stale malało po pandemii, pomimo inflacji i tegorocznego spowolnienia zysków spółek, więc Fed miał duże pole manewru w bezkolizyjnym podnoszeniu stóp procentowych dla duszenia inflacji (poniekąd skutecznym). Natomiast Janet Yellen, sekretarz skarbu, publicznie przypominała, że recesja nigdy nie pojawia się przy pełnym zatrudnieniu. Nie dodała jednak, że recesja pojawia się jak tylko bezrobocie rośnie.

Poniższy wykres bezrobocia wybrałem z wielu, ponieważ ma tę zaletę, że na tle krzywej zmian zatrudnienia (pomarańczowa) pokazuje kurs S&P500 oraz przerywanymi liniami dołki tego indeksu:

Źródło: https://www.gameoftrades.net/

Poprawiłem nieco ten wykres dodając fioletowe strzałki, które pokazują ten moment, gdy bezrobocie było w dołku. I tak się składa, że w tym czasie zwykle indeks był na górce i zaczynał spadać gdy bezrobocie zaczęło rosnąć. A dołek indeksu nadchodził wtedy, gdy bezrobocie wchodziło na szczyt (czarna przerywana linia). Pokrywało się to z okresami recesji.

Nieoczekiwany wzrost bezrobocia z 3,5 do 3,8% w piątek może baaaardzo wstępnie wskazywać, że może mijamy jego dołek. Nie ma na to jednak żadnej gwarancji. A do tego sam indeks potrafił jeszcze rosnąć przez jakiś czas zanim spadł wraz ze wzrostem bezrobocia.

Czy tak będzie tym razem? Nie musi. Wiele dogmatów podczas tej bessy upadło. Z pewnością jednak kiedyś to bezrobocie wzrośnie, co oznaczać będzie spowolnienie i całkiem prawdopodobne, że i indeks wtedy się nieco skoryguje. To może jednak potrwać tygodniami czy miesiącami. Dla inwestorów ważniejsze jest jednak to, że wzrost bezrobocia skłoni Fed to zaprzestania podwyżek oprocentowania funduszy lub wręcz skłoni obniżania ich.

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.