Wskaźnik w postaci automatycznej strategii, część 8

Anonsowałem koniec tego tematu w poprzedniej części, ale wybaczcie, nie dało się, gdyż pytań przybyło zamiast ubywać w miarę wyjaśnień.

Więc odpowiem szerzej na dwa. Żaden kłopot, akurat ten temat sprawia mi dużo przyjemności w zgłębianiu i opisywaniu. Robiłem z tym wskaźnikiem sporo eksperymentów odkrywając nowe jego pożytki, ale to może w przyszłości zaprezentuję.

Pytanie 1: W jaki sposób powstał wykres JSW w poprzedniej części? Różni się on tego, który standardowo otrzymuje się po dodaniu obu wskaźników.

Faktycznie, przyznaję, różnica istnieje, ale niezbyt znacząca, choć graficznie daje się zauważyć. To są ustawienia, które podrasowałem i sam preferuję we własnym tradingu.

Otóż w stosunku do oryginalnych ustawień, opisanych w pierwszej części tego cyklu, zrobiłem 2 poniższe zmiany:

1. Zrezygnowałem ze wskaźnika „Linear regression candles”. Dla moich własnych celów nie wnosi on nic nowego. Oryginalnie jest filtrem zajęcia pozycji, ponieważ świeca musi się zamknąć powyżej średniej umieszczonej w tym wskaźniku (przy sygnale BUY). Doszedłem do wniosku jednak, że ten drugi wskaźnik zupełnie mi wystarczy, godzę się na ,niefiltrowane’ sygnały. Temat trafności i ryzyka załatwiam raczej dywersyfikacjami, o których pisałem w tym cyklu wcześniej.

2. Sam wykres danego instrumentu teraz pozostawiam bez ukrywania. W oryginalnych ustawieniach wykres i świece ze wskaźnika „Linear regression candles” zachodzą na siebie, powodując brak klarowności. Teraz mogłem oryginalnych świec nie ukrywać, ale spełniają swoją rolę w inny sposób. Otóż drugi wskaźnik, czyli „UT bot alerts” ma w kodzie przydatną zmianę koloru świec zależnie od tego, czy padł i jest w mocy sygnał BUY czy SELL. Wg tego wskaźnika zajmujemy pozycję na zamknięciu sesji z sygnałem.

Przy okazji samym markerom BUY i SELL zmieniłem kolory.

Efekt zmian widać na poniższym wykresie TESLI, który wrzuciłem na białe tło. Normalnie używam ciemnego, ale taki obraz jest mocno zdeformowany kolorystycznie przy wrzucaniu na blog, a już szczególnie twitter.

Jest wszystko, co być powinno. Trendy udaje się łapać, po sygnale BUY mamy ciągi zielonych świec, po SELL czerwonych. Nie trzeba nic analizować bo wystarczy jeden rzut oka by wiedzieć, jaką pozycję zająć. Tego rodzaju wykres w pomocniczej roli będę wrzucał na nasz twitter blogowy.

Uczulam ponownie, że to nie jest przetestowany na zyskowność system, to jedynie pomoc w inwestowaniu. Choć pewnie technikom to już wystarcza.

Pytanie 2: To właściwie kiedy zajmować pozycję? Już na zamknięciu świecy z napisem BUY / SELL?

Podam 3 możliwe odpowiedzi, choć nie będą to wszystkie, można samemu robić dowolne warianty:

1. W oryginalnej wersji musi paść ów sygnał BUY lub SELL i dodatkowo świeca musi zamknąć się powyżej /poniżej średniej. To jest wersja oryginalna, prezentowana w filmie z youtuba, który linkowałem w 1 części

2. Moją modyfikacją był podział wielkości pozycji na 3 części i wchodzenie nimi na raty. Odsyłam do mojego opisu w tym -> wpisie

3. Gdy pozbywamy się wskaźnika „Linear regression candles”, oba poprzednie warianty otwierania pozycji przestają mieć znaczenie, ponieważ znikła średnia. Ja robię to w tym wypadku korzystając z opcji pokazanej w poprzednim pytaniu wyżej, czyli w następujący sposób:

Kiedy pada sygnał BUY czekam do zakończenia tej świecy i pojawienia się następnej. Kiedy cena następnej (lub kolejnych) przekracza HIGH świecy sygnalnej (tej z markerem BUY) to dopiero otwieram pozycję.

Dlaczego tak, a nie na zamknięciu świecy sygnalnej?

Otóż zdarzają się sygnały wejścia fałszywe, szczególnie przy dużej zmienności. Wówczas HIGH świecy sygnalnej bywa najwyższą ceną, a kolejne świece spadają niżej i pada sygnał SELL. To jest więc mój filtr przy dużej zmienności. Nie ma jednak przeciwwskazań, by zajmować pozycję już na zamknięciu świecy sygnalnej.

Powodzenia!

—kat–

1 Komentarz

  1. Piotr

    Fajny cykl 🙂 Skrobniesz coś o heiken ashi i o tym jak ich używasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.