Wskaźnik w postaci automatycznej strategii, część 6

Po trikach z dywersyfikacją za pomocą opisywanego w tym wątku Superwskaźnika proponuję przejść do trików z zarządzaniem wielkością kapitału i pozycją.

W dalszym ciągu jednak cel jest zasadniczo ten sam: ograniczenie ryzyka, optymalne wykorzystanie zasobów, zmniejszenie napięć emocjonalnych.

   5. Skalowanie pozycji

Skalowanie pozycji w obie strony to po prostu budowanie pozycji na raty przy wchodzeniu w transakcję (tzw. scaling-in) oraz zmniejszanie pozycji na raty przy wychodzeniu z niej (scaling-out). Oznacza to, że pełną pozycję budujemy/zmniejszamy nie w jednym zleceniu, lecz w kilku krokach. Nie mylić tego z piramidowaniem, gdzie oryginalną pozycję się POWIĘKSZA.

Pozwala to uniknąć pułapek związanych z szumem na wykresie, czyli fałszywymi sygnałami powodowanymi nadmierną zmiennością. A ponieważ Superwskaźnik składa się z 2 mniejszych wskaźników, więc pozwala to właśnie na bardziej racjonalne zbudowanie pożądanej pozycji (i/lub wyjście z niej). Plus dołożyłem od siebie jeden pomysł, który regularnie w tradingu używam.

Proszę spojrzeć na poniższy wykres, który posłuży nam za przykład działania ze skalowaniem.

  

Jest to wykres kontraktów CFD w układzie świec 15-minutowych z naniesionym Superwskaźnikiem w jego oryginalnych ustawieniach.

W instrukcji do Superwskaźnika autor podaje, że pozycję długą zajmujemy, gdy padnie sygnał BUY a świeca zamknie się powyżej niebieskiej średniej. Na tym wykresie powyżej świeca oznaczona nr 2. spełnia ten warunek.

Zamiast tego proponuję rozbić wejście na tę pozycję na 3 raty, choć można zrobić i więcej. Procedura skalowania w tym przypadku wyglądać będzie następująco:

  A/ Pierwsza rata skalowania

Za 1/3 dostępnego kapitału przeznaczonego na pojedynczą transakcję wchodzimy na pozycję już wówczas, gdy padnie sygnał BUY, czyli w miejscu, gdzie świecę oznaczyłem dodatkowo nr 1.

   B/ Druga rata skalowania

Za kolejne 1/3 kapitału wchodzimy na tę pozycję dopiero wtedy, gdy jedna z kolejnych świec przebije maksimum świecy nr 1., co oznaczyłem strzałką. W tym przypadku już kolejna świeca tego dokonała, nie zawsze jednak tak to wygląda, czasem jest to któraś z kolejnych po uprzedniej konsolidacji.

   C/ Trzecia rata skalowania

Ostatnie 1/3 tego kapitału używamy dopiero, gdy świeca zielona zamknie się powyżej niebieskiej średniej, czyli w miejscu oznaczonym nr 2. na wykresie.

Co nam to daje?

Otóż powyższa sytuacja jest idealna, ponieważ po sygnale BUY pojawił się trend, który pozwolił zarobić. Jednak bardzo często nie można liczyć na tak idealne warunki, wielokrotnie po sygnale BUY kurs ucieka w przeciwną stronę, nie przebija średniej, nie zamyka się powyżej niej, nie tworzy się trend! A skoro tak, to po co tracić cały kapitał przeznaczony na transakcję na pierwszy nieudany sygnał BUY, który okazał się szumem? Jeśli kurs rusza przeciw nam, to stracimy tylko na 1/3 wielkości całej pozycji! Uchroniliśmy się przed stratą na pełnej wielkości pozycji, to daje ulgę i ogranicza ryzyko.

Wychodzenie z pozycji można również zorganizować w ten właśnie sposób, powoli zmniejszając pozycję w podobny sposób.

Tę procedurę można dowolnie modyfikować, ważne, że mamy już bazę pod dalsze pomysły

CDN

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.