Wskaźnik w postaci automatycznej strategii

Od dawna nie zajmowałem się na blogu strategiami, w tym roku będzie kilka okazji by to nadrobić.

Akurat trafiła się świetna okazja, by zaprezentować jedną z nich w postaci pewnego wskaźnika, który udało mi się podejrzeć całkiem okazyjnie podczas buszowania po internecie pod tym -> linkiem. Jego funkcjonalność przypadła mi do gustu na tyle, że czym prędzej zamieniam to na poniższą prezentację.

UWAGA: pełne zrozumienie działania poniższej strategii wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu statystyki i inwestowania (Analiza techniczna). Przedstawiam ją WYŁĄCZNIE w celu EDUKACYNYM i POZNAWCZYM.

Zwykle pokazywanie strategii zaczynam od opisania warunków wstępnych otwierania i zamykania pozycji, najczęściej jakiegoś technicznego set-upu, a tym razem całość będzie oparta na wskaźniku wizualnym, a w zasadzie dwóch.

Niestety trzeba do tego użyć serwisu tradingview.com, na którym znajduje się wiele pomocnych wskaźników dodawanych do bazy przez inwestorów. Akurat wykresy Tradingview to mój pierwszy wybór, w zasadzie w 90% tylko ich używam, uwielbiam tę platformę, a przy tym wykresy w serwisie bossa.pl również są wyświetlane przy użyciu Tradingview.

W zasadzie jego podstawowa wersja webowa jest darmowa, ale warto się zarejestrować dla lepszej funkcjonalności. Subskrypcję trzeba wykupić przy bardziej złożonych działaniach, tutaj nie będzie potrzebna.

Wchodzimy więc na tradingview.com i wybieramy dowolny wykres i skalę czasową. Ponieważ często traduję na Nasdaq100 kontrakty w skali 5-minutowej, dlatego ten wykres tam wybieram i klikam tam ikonkę „zobacz więcej w trybie zaawansowanym”.

Teraz nakładamy na wykres 2 wskaźniki z dostępnej bazy Wskaźniki-Skrypty społeczności:

   1. Linear Regression Candles (ugurvu)

Zmieni się sam wykres w tym momencie, tzn. nowego rodzaju świece pojawią się na normalnie wyświetlanych. U góry po lewej zmieniamy ustawienia wskaźnika w pozycji Smoothing=7.

Nowego rodzaju świece oparte są na przekształceniach za pomocą regresji liniowej rzeczywistych danych OHCL. Powstaje wykres upraszczający zmiany cen do wyraźniej zarysowanych trendów. Nie są to więc prawdziwe ceny, lecz ich przekształcenie, które umożliwia generowanie sygnałów. Sygnały powstają przy przecięciu się świec z linią sygnalną.

Jeśli komuś przeszkadza oryginalny wykres z nakładającym się wskaźnikiem, może wyłączyć ów wykres przez kliknięcie w ikonkę przekreślonego oka. Tak zrobiłem na swoim wykresie (patrz niżej)

   2. UT Bot Alerts (Quant Nomad)

Po dodaniu go na wykresie pojawią się w tym momencie ikonki „BUY” „SELL”, które  są wstępnym sygnałem wchodzenia na daną pozycję lub jej odwrócenie na przeciwną. Kod jest oparty o kroczący wskaźnik ATR i jego interakcję ze średnią.

Tu również u góry zmieniamy ustawienia na Key Value=2 i ATR period=11

W obu przypadkach można zmieniać wyświetlane na wykresie kolory.

U mnie po wszystkich operacjach i zmianie nieco kolorów wyszło coś takiego:

Sygnały „BUY” są nieco zasłonięte ponieważ wybrałem taki zakres czasowy by było widać jak najwięcej trendów na wykresie, więc tylko dodam, że te zielone prostokąciki oznaczają świeczki kupna.

I teraz clue, czyli jak proponujący owe wskaźniki sugeruje trading i testowanie tak ułożonej strategii:

KUP (lub zamknij pozycję krótką): gdy pojawia się sygnał BUY a świeca na wykresie zamyka się powyżej linii sygnalnej (niebieska)

SPRZEDAJ (lub zamknij pozycję długą): gdy pojawia się sygnał SELL a świeca zamyka się poniżej linii sygnalnej (niebieska)

Czasem sygnały BUY SELL padają dużo wcześniej niż świeca przekroczy linię sygnalną, a czasem już jest przekroczona i czeka na BUY SELL.

UWAGA! TO NIE JEST strategia, którą w jakikolwiek sposób POLECAM DO INWESTOWANIA w cokolwiek! Na filmie użytkownik tej strategii robi testy na 1-minutowych świecach i wychodzą mu jakieś zyski. Nie brałbym tego zupełnie na serio jako zapowiedź jakichkolwiek zysków w przyszłości, choć każdy sam może to przetestować. POWODY, dla której ją prezentuję:

1. Ponieważ zyskowność tej strategii nie jest znana i różni się na różnych instrumentach oraz skalach czasowych, dlatego proponuję użycie jej nie jako bezpośrednie źródło sygnałów do tradingu, lecz w 3 innych, całkiem pobożnych celach:

   a/ jako pomoc, podpowiedź, odnośnik

Po prostu możemy konfrontować naszą własną strategię używaną na co dzień z tymi sygnałami. W ten sposób być może nabierzemy pewności, co do własnych wskazań, albo jakoś wspólnie połączymy obie. To ma być tylko podpowiedź i w takiej formie sam jej używam obok okna z własną strategią.

  b/ jako edukacja

Jeśli ktoś w ogóle nie ułożył własnej strategii, albo mu nie działa, albo chce się nauczyć tego rodzaju tradingu, ma szansę uczyć się na tym właśnie na żywo. Sugeruję jednak jakiś czas potrenowanie na sucho!

   c/ jako inspiracja

Być może ktoś bawiąc się owym wskaźnikiem dostrzeże jakieś ciekawe jego funkcje, co pozwoli na jego inne czy lepsze zastosowania, albo jakieś dodatkowe usprawnienia.

2. Zwrócę uwagę na to, że ten wskaźnik nie łapie każdej falki, ale omija skutecznie te mniejsze. Widać to np. podczas tej spadkowej fali na środku pokazanego wyżej wykresu. Były tam 2 próby wyjścia w górę, ale wskaźnik nie zareagował na szczęście, pozwalając całej fali spadkowej się wypalić. To również pomaga w opanowaniu własnych emocji.

 

Dokładne zrozumienie tych wskaźników wymaga NAPRAWDĘ ZAAWANSOWANIA. Jednak jej dokładne poznanie i obcowanie z nią może przynieść sporą dawkę wiedzy i pomysłów. O nich w kolejnym odcinku.

—kat—

2 Komentarzy

 1. vaeta

  Eee, podałeś link do filmiku który chwali się 9100% zysku w 4 dni przy 90% trafności.

  To teoretyczne standardowe CAGR > 10…pozostałe 179 zer…0% z liczenia na palcach ((1+9100/100)^(365/4)-1)*100.
  Opisywaliście tutaj zaś legendę która stała się sławna bo potrafiła utrzymać 30% CAGR (nominalnie w USD, więc nieźle także realnie).

  ps. Imho filmik jest niezłym ostrzeżeniem przed wykorzystywaniem danych z przyszłości / cen z przeszłości do baktestów.

  1. Tomasz

   vaeta wstaw link do tej legendy z CAGR 30% – z góry serdecznie dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.