W tytule nie ma ani cienia przesady, dziwne jest może jedynie to, że ów ETF nie jest wcale … popularny.

Poznajcie więc pogromcę wszystkich ETFów, których na świecie jest ok 7.000.

Dowiedziałem się o nim przypadkiem słuchając CNBC, czego nie robię nigdy, ale akurat czekałem na kogoś w hotelu, gdzie ten kanał był włączony. Zrobiłem więc w domu mały research, który potwierdza ową wyższość, ale dodajmy, że nie chodzi o super wyniki, lecz jego stabilność. I oczywiście nie byłem w stanie porównać wszystkich ETFów świata, więc zdam się na CNBC.

Otóż jest to ponoć jedyny ETF na świecie, który przez 10 ostatnich lat nie miał żadnego ujemnego wyniku, pomimo, że w tym czasie mieliśmy 2 bessy i kilka nieco większych korekt na świecie.

Jego nazwa to:

(werble….)

iShares S&P/TSX Capped Consumer Staples Index ETF ( XST)

 

Nie jest to wbrew pozorom ETF pochodzący z USA, ale jego kolebką jest Kanada (notowany w Toronto).

W co inwestuje, można zorientować się po nazwie, choć nie każdemu może wydać się ona swojska. „Consumer staples” oznacza branżę skupiającą spółki z obszaru produkcji i dystrybucji „podstawowych produktów konsumpcyjnych”, takich jak produkty spożywcze, napoje czy artykuły do higieny osobistej.

Wystarczy spojrzeć na 10 największych spółek w portfelu, by doznać lekkiej konsternacji brakiem znajomości większości z tych nazw:

 • Alimentation Couche-Tard Inc Class B
 • Metro Inc
 • Loblaw Companies Ltd
 • Saputo Inc
 • George Weston Ltd
 • Empire Co Ltd A
 • Premium Brands Holdings Corp Trust Units Stock Settlement
 • Primo Water Corp
 • Maple Leaf Foods Inc
 • The North West Co Inc

Nie jest to może nazbyt sexy branża w nowoczesnym świecie, gdzie w portfelach królują Apple i Tesle, ale to jest sektor, bez którego nie da się żyć! Dzięki czemu zawsze będzie miał klientów w najcięższych nawet czasach, bo iPodem nie da się nakarmić rodziny w kryzysie.

W nazwie określenie „capped” oznacza, że jest ustalona maksymalna wartość udziału w portfelu pojedynczej spółki. Ograniczenie to zapewnia, że większe spółki nie dominują i zapobiega to nadmiernej koncentracji w portfelu.

Choć w zasadzie trzeba mówić tutaj o indeksie, a nie portfelu, ETF reprodukuje bowiem w sposób fizyczny kanadyjski indeks S&P/TSX Capped Consumer Staples Total Return Index. Roczna opłata wynosi 0,61%. Natomiast brak popularności oznacza zaskakująco niski poziom zarządzanych środków, czyli dokładnie 199 milionów dolarów kanadyjskich (niecałe 150 mln USD).

No dobrze, to konkrety o zyskowności.

Tak wyglądają procentowe zmiany rok po roku, a w wierszu niżej średnioroczna składana stopa zwrotu, która przez 10 lat wyniosła 14,01% i wyniki ostatnie:

      Źródło: https://www.morningstar.com/

Dla lepszego wyobrażenia wrzuciłem wykres zmian owego ETFa od początku jego istnienia na tle indeksu S&P500. Nie jest to oczywiście dobre porównanie, właściwsze byłoby do indeksów giełdy kanadyjskiej, ale chciałem wyrobić w oglądających ten wykres bliższą, czy może bardziej popularniejszą skalę porównawczą.

Jak widać zmiany były dość blisko skorelowane z S&P500, choć zwroty znacząco wyższe. Korelacja  odwróciła się na szczęście dla samego ETFa w najważniejszym, bo bessowym dla świata roku 2022. ETF ten bowiem po małych perturbacjach ustanowił swój rekord ATH (All Time High), gdy S&P500 nurkował.

Jest więc o co się bić, choć nie ma jak zwykle gwarancji, że zyskowne lata będą zawsze.

W bazie DM BOŚ można znaleźć 4 ETFy z tej właśnie branży. Z tej samej stajni nawet, czyli iShares, jest:

iShares SP500 Consumer Staples Sector UCITS ETF USD Acc -> link do karty

notowany we Frankfurcie z kodem 2D7D

Może nie lata aż na takim poziomie jak ten kanadyjski, ale w 2022 dał sobie radę.

—kat—

1 Komentarz

 1. Simon

  Wystarczy na wykres Dino popatrzeć nie trzeba daleko szukać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.