Żółto-niebieska flaga Ukrainy to symbol nieba rozpościerającego się nad łanami zbóż. Niemal połowa terytorium tego kraju to czarnoziemy uznawane, za jedne z najbardziej urodzajnych na świecie.

W latach 2000-2020 Ukraina była na dziesiątym miejscu w świecie jeśli chodzi o produkcję pszenicy, z udziałem 3,1 procent. Na pierwszych miejscach znajdowały się Chiny (17%), Indie (12,5%) oraz Rosja (8,4%) [źródło].

Gdy Rosja napadła na Ukrainę niemal dokładnie rok temu wśród wielu drożejących surowców znalazła się pszenica. To było zupełnie naturalne, choć w zasadzie można się zastanawiać, czy ten trzyprocentowy udział jest naprawdę znaczący (oczywiście należało uwzględniać również embargo nałożone na Rosję). Dla niektórych krajów – takich jak Mołdawia, Liban, Katar, czy Tunezja, gdzie udział w imporcie ukraińskiego zboża był znaczący mógł to być przez jakiś czas problem [źródło].

W ciągu trzech miesięcy po wybuchu wojny cena pszenicy na CBOT wzrosła nieco ponad pięćdziesiąt procent szczyt osiągając w połowie maja. Od tamtego czasu ceny powoli i systematycznie się osuwały. Do poziomów sprzed wybuchu wojny zbliżyły się w lipcu 2022. Później nastąpił kilkumiesięczny trend boczny i w tej chwili od listopada, notowania pszenicy są niższe niż przed wybuchem wojny.

Kurs kontraktów terminowych na pszenicę – 12 miesięcy

Trochę gorzej wygląda sytuacja w przypadku kukurydzy, która jest droższa o około 20 procent, niż rok temu, ale już olej słonecznikowy (przed wojną Ukraina odpowiadała za 42% światowego eksportu) po gwałtownym wzroście o 60 procent w pierwszych dwóch miesiącach wojny, jest w tej chwili poniżej cen sprzed roku o ponad 25 procent. [źródło]

Trystero pisał kilka dni temu o gazie (Europa wróciła z dalekiej podróży), Adam Stańczak wspomina w kilku ostatnich tekstach o ożywieniu na rynku akcji amerykańskich, widzimy co stało się na naszym rodzimym podwórku. I mając odpowiednio duże doświadczenie, wiemy, że na rynkach nic nie jest pewne. Że prognozy są wyłącznie szacunkami opartymi na naszych przeświadczeniach, zbudowanych narracjach, oczekiwaniach i marzeniach.

Wojny trwające trzy dni stają się wieloletnimi konfliktami, i jakkolwiek by nie brzmiało to źle, cała reszta świata dalej idzie do przodu, swoimi pokręconymi ścieżkami.

[Photo by Diana Vyshniakova on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.