W nowy rok weszliśmy w ciekawym położeniu. W końcówce zeszłego roku GPW wybijała się na plan pierwszy wzrostami indeksów, a na starcie nowego roku WIG20 należy do grona najsilniejszych indeksów na świecie. Wzrost o blisko 50 procent rozpala wyobraźnie i – powiedzmy szczerze – spada na rynek mocno wygłodzony zysków. W tym samym czasie Wall Street operuje z zadyszką i większymi wątpliwościami. Czy naprawdę powinniśmy wracać z kapitałami do Warszawy?

Wielokrotnie deklarowałem, że GPW uważam za rynek fundamentalnie zepsuty i nieatrakcyjny na tle giełd bazowych, zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych, a szczególnie operujących na giełdach strategiami pasywnymi. To jest ciągle rynek dobry do spekulacji i może jakiegoś wyłuskiwania spółek, ale dla kogoś, kto pracuje od 8:00 do 16:00 i ma czas na giełdę raz na tydzień, miesiąc czy kwartał, są lepsze miejsca do szukania zysków.

Relatywnie lepsza postawa GPW czy WIG20 nie zmienia mojej opinii. Paradoksalnie, umocnienie złotego i wzrosty w Warszawie – jeśli ktoś ma zyski – uważam za dobrą okazję do przeskoczenia na indeksy amerykańskie czy europejskie. To, co okazuje się czasową siłą Warszawy postrzegam jako okazję do promocyjnych zakupów na giełdach bazowych. W przeszłości taka strategia płaciła i nawet jeśli czasowo nie płaciła lepiej, to dawała spokój w perspektywach, które są naprawdę ważne dla inwestorów indywidualnych.

Oczywiście nie można wykluczyć, że po latach relatywnej słabości GPW – i relatywnej siły rynków amerykańskich – dojdzie do jakiejś zmiany, która spowoduje hossę w Warszawie, jakiej nie pamiętamy. Wszak powrót do średniej uznajemy na giełdzie niemal za prawo równe sile grawitacji. Powtórzę zatem, że zwyżki w Warszawie są okazjami do zakupów tam. Czy można wyobrazić sobie lepszą okazję niż możliwość zakupu za 1 akcje polskiej spółki X jednego udziału w ETF na zagranicę, kiedy jeszcze niedawno trzeba było płacić 25 procent drożej?

Paradoksalnie, takie podejście nie różni się szczególnie od innych wyborów finansowych. Na wakacje zagraniczne lepiej jeździć, jak złoty jest mocny. Towary na świecie kupować, gdy pojawia się dobra cena przez np. słabość euro czy dolara. Banały, ale tym razem uzupełnione o ideę emigracji finansowej i długi plan całkowitego uniezależnienia się od zawirowań politycznych w Polsce, nie mówiąc już o ryzykach geopolitycznych.

W skrócie rzecz ujmując, ostatni optymizm GPW i umocnienie złotego do dolara są przypomnieniem, że naszym celem jest kupienie możliwie na najlepszym rynku, a to w żaden sposób nie pasuje do GPW. Najlepsze rynki są najlepsze, bo są zbudowane po to, żeby pracować na kupujących akcje, a nie po to, żeby czasowo oferować 50-procentowe zwyżki po dekadzie porażek, które pozbawiły szans wielu wierzących, że tym razem będzie inaczej.

za: stooq.pl

4 Komentarzy

 1. Olo

  Bardzo mądrze napisane.

 2. Tombo

  No jasne. Naganiacie na akcje zagraniczne powodując odpływ z polskiej giełdy. Nie dziwne, że portfele indeksowe na GPW przynoszą straty. Szkoda, bo jest tyle dobrych spółek w Polsce.

 3. Marek

  Spada? Żle
  Rośnie? Też źle…

  Ludzie ileż można

  1. MariuszH

   To takie typowo polskie – byle nie mówić, że w Polsce cokolwiek może być dobr 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.