Wykres dnia: zwycięzcy A.D. 2022

Trochę w ramach ciekawostki, ale z dużym elementem poznawczym, policzyłem i wstawiam wykres z największymi zmianami indeksów w 2022.

Tak wyglądało to na podstawie moich wyliczeń:

Zdecydowałem się zagłębić samodzielnie w te statystyki ze względu na szum informacyjny, który napotkałem w mediach finansowych.

Po pierwsze: sam sposób liczenia.

W różnych serwisach wychodziły różne wielkości tych zmian. Sam więc sprawdzałem dane w wielu miejscach dla potwierdzenia. Przede wszystkim jednak sam sposób liczenia. Tak jak zmiany na 1 sesji liczy się porównując jej zamknięcie do zamknięcia sesji poprzedniej, tak i w tym wypadku liczyłem kurs zamknięcia ostatniej sesji 2022 roku do kursu zamknięcia na ostatniej sesji 2021 roku.

Wiele serwisów nie podaje tego, stąd zmiany indeksu S&P500 za 2022 rok widziałem w rozpiętości od -18% do -20%. Mi wyszło w arkuszu kalkulacyjnym -19,44%

Po drugie: kto wygrał?

I tutaj natknąłem się na różne wersje. Np. według MSCI Liban, jednakże ich indeksy wewnętrzne są liczone inaczej niż oficjalne indeksy giełdowe. Jak sprawdziłem w kilku miejscach zwycięzcą okazała się Wenezuela. Być może jednak znajdzie się jeszcze bardziej egzotyczny indeks, który wzrósł bardziej.

Po trzecie: istnieje wzór

Jeśli przyjrzeć się zwycięzcom to nietrudno znaleźć pewne analogie do gospodarki poszczególnych krajów: ogromna inflacja, kłopoty gospodarcze, egzotyczne miejsca, problemy polityczne.

Jedynie w końcówce tabeli mamy 3 kraje Europy, a więc dało się wyjść z bessy na plusie. Choć pewnie po uwzględnieniu inflacji większość z tych indeksów wylądowałaby na minusie.

–kat–

1 Komentarz

  1. Tomasz

    Może przeliczenie do USD minus inflacja, dałoby lepszy obraz. Albo przeliczenie do lokalnej waluty minus lokalna inflacja. Zysk dla jednego może być stratą dla drugie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.