Najbardziej kuszący trade roku

Bez wątpienia jedną z największych niespodzianek zakończonego roku była postawa amerykańskich spółek technologicznych. Indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100 straciły po około 30 procent, co lokuje 2022 rok jako jeden z najgorszych w historii. Spojrzenie na zachowanie rynku po takich przecenach zmusza do postawienia pytania: czy nie stajemy przed okazją, jakie zdarzą się raz na dekadę?


Zakończony rok przyniósł masę zaskoczeń i jeszcze więcej niespodzianek. W finale roku spółki Apple i Tesla grane były w pobliżu rocznych – i nie tylko rocznych – minimów. Przeceny liderów branży po 70 procent były może nie standardem, ale rzeczywistością, z jaką musieli mierzyć się inwestujący w spółki wzrostowe. Każdy oczywiście miał swoją teorię, co spowodowało tak dynamiczne korekty optymizmu. Jedne zmienne były łatwiejsze do zidentyfikowania, a inne bardziej teoretyczne niż praktyczne. Niemniej, nawet na GPW zauważyliśmy, że w zakończonym roku WIG20 z Nasdaq Composite.

Patrząc jednak na historyczne notowania indeksów amerykańskiej giełdy Nasdaq trudno nie odnotować, iż spadki o tej skali w przeszłości były raczej okazjami do zakupów. Poniższy wykres pokazuje zmiany procentowe indeksu Nasdaq 100 (100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie Nasdaq), który na przestrzeni blisko 40 lat tylko 7 razy notował spadki w skali roku, z czego trzy przypadły na wygaszanie bańki spekulacyjnej tzw. dotcoms. Kolejne przeceny były odrabiane właściwie z marszu.

Czytelnik przyzna, że historia Nasdaqa 100 wygląda kusząco. Ostrzeżenie z wygaszania bańki spekulacyjnej dodaje potencjalnemu zakładowi dawkę niepewności, która straszy poważnym poparzeniem. W istocie ówczesna seria przecen po przeszło 30 procent zniechęca do gry, ale jak uświadomić sobie, że owe spadki były tylko wygaszaniem bańki spekulacyjnej 1998-2000 – przed bańką w grudniu 1997 Nasdaq 100 był na poziomie około 1000 punktów i wrócił w okolice 1000 punktów w grudniu 2002 roku – to seria 3×30 procent ma nieco odmienny kontekst od innych zmian tej skali.

Odważę się powiedzieć, że to najbardziej kuszący potencjalny trade, z jakim wchodzimy jako spekulanci w nowy rok. Wydaje mi się nawet ciekawszy od pytania Bitcoin’a, bo BTC ma za sobą moment, który Nasdaq miał w latach 2000-2002. Równie dynamiczne spuszczenie powietrza i równie dużo wątpliwości, co do przyszłości. Z obowiązku odnotujmy, że jeśli coś wygląda zbyt ładnie na wykresach, to prawdopodobnie nadzieja wygrywa właśnie ze zdrowym rozsądkiem i okazja roku może się w finale okazać porażką roku. Jak wiemy, historia nie daje żadnej gwarancji, że zechce się łatwo powtórzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.