Obiecałem na koniec roku zrobić małe podsumowanie trafności sond, które pojawiały się w 2022 roku na naszym profilu twitterowym w każdy weekend.

Z definicji przyjmujemy w tego typu przewidywaniach, że większość się myli, więc te sondy powinny być teoretycznie antywskaźnikami. I nie ma znaczenia, że przecież głosują w nich o przyszłości rynków sami inwestorzy, którzy puls zmian czują lepiej niż ludzie spoza tej branży. A ponoć i są tacy, którzy wręcz stawiają pieniądze na wynik odwrotny niż sondy wskazują. I to szanuję 😉

Nie wszystkie sondy odnosiły się do prognoz przyszłości, więc nie wszystkie da się pod tym kątem weryfikować. To co się dało, zamieszczam niżej.

Na marginesie wszystkich wyników:

W sondzie z listopada 42,5% zagłosowało w sondzie za tym, że na giełdzie większość się myli.

**

2 grudnia 2022

Pytanie sondy: czy dojdzie do świątecznego rajdu na GPW?

Zwycięska odpowiedź: 35,7% na ‚raczej nie’, a 17,4% na ‚absolutnie nie’

W zasadzie mieliśmy jedynie taki dryf lekko wznoszący do końca 2022 roku, ale już nie było mocnej korekty. Nie było już eksplozywnych wzrostów, więc można uznać, że rajdu w takiej formie, w jakiej można to słowo brać dosłownie, to nie mieliśmy, za czym 53,1% słusznie głosów optowało.

***

18 listopada 2022

Pytanie: jakie są szanse, że hossa utrzyma się minimum 3 miesiące? Tyle bowiem formalnie potrzeba, aby uznać ją za faktycznie trwałą.

47,7% odpowiada, że zerowe szanse. Hossa wystartowała 8 listopada, więc poczekajmy do 8 lutego aby ostatecznie zweryfikować trafność.

***

4 listopada

Pytanie: Czy na WIG20 mieliśmy 13 października dołek tej bessy?

59,7% odpowiada, że nie, ale w zasadzie był to dołek biorąc pod uwagę, że mamy od kilku tygodni techniczną hossę. Nie jest jednak wcale wykluczone, że te wzrosty okazać się mogą tylko pułapką i spadki powrócą.

***

21 października

Pytanie: O ile zmieni się kurs WIG20 w ostatni dzień 2022 roku w stosunku do poziomu z dzisiaj (1414)?

Wig20 wzrósł o 26,7% od tego momentu. 39,5% prognozujących trafiło, choć pytaliśmy tylko o zmianę większą niż 5%, a nie konkretny poziom.

***

30 września

Pytanie: Jak oceniasz sytuację na rynkach giełdowych?

 

 

52,9% odpowiedziało jak widać, że najgorsze przed nami.

I tutaj sytuacja dość zabawna, bo 10 sesji później mieliśmy dołek na WIG20, ale na mniej więcej tym poziomie, co w dniu zadania pytania. Trzeba uznać, że większość przestrzeliła, a 41,4% uznało, że najgorsze właśnie trwa, więc to w zasadzie oni mieli rację

***

2 września

Pytanie: Na jakim poziomie spodziewać się szczytu inflacji w kolejnych miesiącach? Odczyt był wówczas 16,1%

25,1% podało, że spodziewa się w przedziale 16,2-18%, co do tej pory było faktycznie szczytem (17,9%). Ponad 35% oczekiwało wzrostu ponad 20%, co nadal jest pewnie możliwe.

***

16 sierpnia

Pytanie: Który z poziomów na WIG20 osiągniemy jako pierwszy: 1530 czy 1830?

Kurs wynosił wówczas 1735 i jako pierwszy został osiągnięty 1530, a odgadło aż 64,9% odpowiadających. Potrafimy więc wyczuć jednak koniunkturę w krótkim terminie.

***

12 sierpnia

Pytanie: Nasdaq i Russell2000 weszły w obszar technicznej hossy (+20% od dna). Jak oceniacie z tego punktu widzenia ich najbliższą przyszłość?

40,4% opowiedziało się, że nastąpi zwrot i powrót do bessy, mając tym samym rację.

***

5 sierpnia:

Pytanie: w którą stronę podążą akcje w najbliższym czasie?

Przez kolejne 2 miesiące rynek spadał do osiągnięcia dołka i 41,2% głosujących tak właśnie to prognozowała

***

29 lipca

Pytanie: Czy kurs dolara przebije w tym roku maksymalny kurs 4,85?

Przebicie oczywiście nastąpiło, 56,5% głosujących trafnie to przewidywało. Ponownie w krótkim terminie wyczuwamy nastroje.

***

22 lipca

Pytanie: Skoro pojawiają się głosy analityków o możliwym końcu tej bessy, to czy niedawne dołki na indeksach w USA i na GPW oznaczają już faktyczne dno tej bessy?

To oczywiście nie był żaden koniec, 66,7% odpowiadających nie zawiodło przeczucie i poprawnie prognozowała.

***

1 lipca

Pytanie: co czeka polską gospodarkę w najbliższych miesiącach?

40,3% odpowiedziało, że recesja, a 27,2% że stagflacja

Na szczęście nie było tak źle, ani jedno ani drugie się nie zdarzyło. Po prostu nastroje mieliśmy dość minorowe.

***

10 czerwca

Pytanie: które z aktywów będą najlepszym zabezpieczeniem portfela w najbliższym czasie?

41,6% odpowiedziało, że obligacje/lokaty. Lokaty faktycznie zabezpieczyły przed spadami, ale nie przed inflacją, obligacje były za to katastrofą. Akcje w żadnym razie nie pomogły (34,9% odpowiedzi). 16,8% odpowiadało, że towary, choć w zasadzie i one po dojściu do szczytu zaczęły się walić.

***

17 maj

Pytaliśmy: który poziom WIG20 zostanie osiągnięty szybciej: 2000 czy 1600? Wówczas 1807 wynosił indeks.

57,4% optowało za 2000, co oczywiście było błędem. Szybciej osiągnęliśmy 1600

***

6 maj

Pytanie: Który z poziomów kursu WIG20 uznajesz za bardziej prawdopodobny na koniec 2022 roku? 2200 czy 1300?

52,7% prognozujących opowiedziało się za 1300. W rzeczywistości kurs wyniósł 1792, co było kursem niemal takim jak w dniu zadania pytania. Nie było wygranych.

***

25 marca

Pytanie: kiedy WIG osiągnie ponownie szczyt wszech czasów? Wtedy było już po inwazji Rosji i bessa trwała w najlepsze.

Oczywiście szczytu ATH nie było, choć w sumie 34% odpowiadających oczekiwała go w przeciągu 6-12 miesięcy.

***

11 marca

Pytaliśmy, czy dołek z 24 lutego gdy zaczęła się inwazja Rosji był permanetny, czy spadniemy niżej. Oczywiście spadliśmy, co prognozowało 55,3% odpowiadających

***

28 stycznia

Miesiąc przed atakiem Rosji zapytaliśmy, czy do niego dojdzie i jak się odbije na indeksach.

Tylko 30,7% odpowiedzi trafnie przewidziało inwazję i spadek indeksów. 65,5% odpowiadających odrzuciło możliwość tej wojny.

***

21 stycznia

Po 3 tygodniach spadków w USA pytaliśmy o dalsze losy ich akcji. 25,9% widziało już zaczątki bessy, 10,8% uznało nawet, że wreszcie pęknie bańka i przyjdzie krach, 43% widziało trend boczny, a 20,3% oczekiwało powrót do rekordów.

***

14 stycznia

Trwała już bessa, choć jeszcze o tym nie wiedzieliśmy. WIG dotarł nawet po korekcie w pobliże szczytu wszechczasów, więc pytaliśmy, czy go pobije.

46,4% odpowiedziało, że nawet kilka razy! Tylko 37,1% odparło, że nie ma szans, mając absolutnie rację.

***

7 stycznia

Zaczęliśmy sondy od pytania o inflację oczekiwaną.

Tylko 9,8% odgadło, że będzie ona wyższa niż 15%.

**************************

Faktycznie pomyłek było wiele, ale i trafić większości się udawało. To zbyt mało na jakąś generalną obserwację o statystycznej istotności. Są one jednak bardzo ciekawe z uwagi na rozkłady nastrojów w danym momencie. Nie wszyscy i nie zawsze myślą jednakowo, co pozwala w bardziej zniuansowany sposób ocenić sytuację rynków.

Wszystkim biorącym udział w sondach niezwykle serdecznie dziękuję.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.